Za svobodu musíme bojovat, řekl Zeman a odletěl do Normandie

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 6. 2014 10:56
Prezident s sebou vzal do Francie i několik válečných veteránů.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman odletěl na páteční oslavy 70. výročí spojeneckého vylodění v Normandii. Před odletem poděkoval veteránům z druhé světové války a vyzdvihl význam svobody, za kterou se podle něj musí bojovat.

Několik válečných veteránů vzal s sebou i do Francie, kde se také setká s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

"Svoboda není něčím, co máme dáno navěky. Za svobodu se musí trvale bojovat," řekl Zeman na kbelském letišti.

Českým hrdinům druhé světové války poté poděkoval za jejich boj proti nacismu ve 40. letech minulého století. Kromě skupiny veteránů ho ve Francii doprovází předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka se Zeman nejprve zúčastní slavnostního oběda pro nejvyšší představitele zúčastněných delegací. Poté bude následovat mezinárodní ceremoniál k 70. výročí zahájení operace Overlord.

Vzpomínkové akce na spojenecké vylodění v roce 1944 se kromě Zemana zúčastní nejvyšší představitelé USA, Ruska, Británie, Francie, Německa, Slovenska, Itálie a desítky dalších zemí.

Oslavy zahájí dopoledne Hollande u pomníku ve městě Caen, kde se poprvé oficiálně uctí památka 20 tisíc civilistů, kteří za bitvy o Normandii přišli o život.

Hlavní ceremonie se uskuteční na pláži u obce Ouistreham, na níž jsou připraveny tribuny pro 9000 pozvaných hostů.

Kromě francouzských a zahraničních představitelů se očekává na 1000 válečných veteránů, kterým je většinou více než 90 let. Pro mnohé z nich to patrně bude poslední účast na kulatém výročí vylodění, které je považováno za jeden ze zlomových okamžiků druhé světové války.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy