reklama
 
 

Zeman odčiní chyby, sní milionář, jenž ho žene do voleb

7. 1. 2010 6:02
ROZHOVOR: Komunistický generál, dnes šedá eminence Zemanovy strany SPO

Praha - Po sedmi letech strávených v ústraní na Vysočině někdejší premiér Miloš Zeman v novém politickém dresu znovu vytáhl do boje o poslanecký post.

Jak tvrdí jeden z architektů Zemanovy Strany práv občanů a jeho blízký přítel Zdeněk Zbytek, někdejší lídr socialistů tak chce odčinit své chyby z minulosti.

"Začal si podle mě postupně uvědomovat chyby, kterých se dopustil v politice a chce je napravit. Přijal náš názor, že nemá právo kázat z Vysočiny, dávat knížecí rady, aniž by se do politiky aktivně zapojil. Dlouho se tomu bránil, ale nakonec 30. prosince na Šumavě změnil rozhodnutí," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Zdeněk Zbytek, někdejší důstojník Československé lidové armády a dnes úspěšný podnikatel.

Zbytek sám kandidovat do sněmovny nechce, pro Zemanovu stranu řídí jihočeský přípravný výbor. Do jižních Čech zamířil Miloš Zeman právě tento čtvrtek.

Aktuálně.cz: Co přesvědčilo Zemana, že už dál nebude objímat stromy na Vysočině?

To je otázka na něj, ale podle mého to souvisí s jeho původní podmínkou, že se nechce nikam cpát, pokud nepocítí podporu části obyvatel. Odmítal kandidovat do sněmovny, ale toho 30. prosince změnil názor. Volal mu Mirek Grégr, že ústecká organizace ho jednoznačně žádá, aby kandidoval a přímo v tomto kraji.

A: To byl tedy ten hlavní impuls k návratu do politiky?

Ten nazrával. Miloš Zeman po tom hrozném podrazu dlouho nechtěl.

A: Myslíte prezidentskou volbu, kdy pro něj v tajné volbě část jeho ČSSD nehlasovala?

Ano, ten podraz od vlastní strany. Lidi jako je Standa Gross a další, které udělal ministry a místopředsedy strany, ho podrazili. Můj názor je, že potom nastal v politice chaos. I v politice mají platit nějaké mantinely a slušnost. Místo toho začalo platit, že se pár lidí někde domluvilo a ostatní slepě poslouchali jako ovce. Z politiky se stal lobbismus.

A: To, co se odehrávalo za Zemanovy éry, to podle vás nebyl lobbismus?

Počkejte, Klaus a Zeman byly osobnosti, které samozřejmě kolem sebe měly poradce a různé lidi, ale ti s nimi nikdy nehýbali a nemávali.

A: Ale třeba vliv Miroslava Šloufa na Zemana byl enormní.

Mirka Šloufa znám pět roků a vůbec ho neznám z minulosti. Nevím, jak to tam bylo a nechci to ani vědět. Nezajímá mě to.

A: Já si to pamatuju a...

...Fakt nevím, kecal bych. Já jen vím, že Zeman s Klausem byly takové osobnosti, že bezesporu naslouchali svému okolí, ale pak se rozhodli oni sami. Jenže po nich nastoupili lidé, které začali řídit lobbisti. Voliče hodili za hlavu a dělají svůj džob.

Proč to celé dělají

A: V čem konkrétně spočívaly ty Zemanovy chyby, které chce teď odčinit

On k tomu současnému stavu, byť nevědomky, přispěl. Jeho chyba byla, že porodil Standu Grosse a jemu podobné.

A: Co je hlavní Zemanův cíl? Dostat stranu do sněmovny nebo má dlouhodobější ambice směrem k prezidentskému křeslu?

Znám ho dost dlouho na to, abych věděl, že osobní ambice nemá. Kdyby je měl, dávno to udělal. Teď má cíl prosadit změnu volebního zákona, které máme ve stanovách strany. Současný volební systém je základ dnešní tragedie. Lidé jsou odstaveni od rozhodování a řídí to pár lidí ve stranických sekretariátech.

A: Vždycky když řeknete podobnou větu, jako že lidé jsou odstaveni od rozhodování, vybaví se mi, že vy jste sloužil v minulosti režimu, který byl na tom postavený. Stejně tak Miroslav Šlouf. A přitom vaše strana chce přinést změnu a naději. Nebojíte se, že vám lidé řeknou: proč právě vám máme kvůli vaší minulosti věřit?

Vůbec se nebojím. My nemáme co ztratit. My tu stranu budujeme ne proto, abychom z toho měli prebendy. Ale proto, že chceme oslovit nespokojené lidi, kteří dnes v žádném případě nebudou volit současné parlamentní politické strany. Nechceme nikomu přetahovat voliče. Ani socanům ani komunistům. Přesvědčené nepřesvědčíte.

Kampaň: jen miliony, žádné agentury

A: Vy už jste jako v podstatě první strana fakticky zahájili předvolební kampaň.

Na co bychom také měli čekat. Nemáme obrovské peníze na billboardy, budujeme místní organizace. To je náš princip: jestli chceme šířit nějaké názory, musíme je šířit přes své lidi.

A: Vsadili jste tedy na strategii, s níž Miloš Zeman v roce 1998 vyhrál volby, což je bezprostřední kontakt s lidmi a legendární autobus Zemák?

To není jen strategie Miloše Zemana. Víme, co to je politika. Je to práce s lidmi. Samozřejmě, že média mají obrovskou moc. Ale jakmile se s konkrétním člověkem osobně sejdete, je to úplně něco jiného, než když mu to vzkazujete přes média. Lidé, kteří jsou dnes kolem Miloše Zemana, jsou zkušení.

A: Co je to za lidi?

Podnikatelé, bývalí ministři, kterých si Miloš váží, a ti, co obstáli a mají slušnou pověst. Ale je zajímavé, že se k nám hlásí spousta mladých. Na Hluboké nad Vltavou vznikla organizace mladých kluků, kde je průměrný věk pětadvacet.

A: Jak bude tedy vypadat vaše kampaň?

Sázíme na levnou, ale účinnou kampaň. 8. Března Miloš vyrazí se Zemákem a objezdí republiku. Kampaň rozhodně nebude agresivní. Dokonce jsme se dohodli s Milošem, že přestane útočit na novináře svými sprostými bonmoty.

A: Upřímně, to si moc nedovedu představit.

Vsaďte se, že neřekne sprosté slovo. Všimněte si, že se chová úplně jinak. My jsme ho o to žádali a on nám to slíbil. Dohodli jsme se, že nebudeme nikoho napadat. Pokusíme se dát lidem trochu úsměv.

A: Máte nějakou mediální a reklamní agenturu na volby?

Zatím ne. Dostali jsme nabídku od jedné známé agentury a shodli jsme se, že takovou pitomost, kterou nám prezentovali, ať si nechají od cesty. Samozřejmě, že hledáme, ale rozhodně to nebude agentura, která si nechá zaplatit 40 50 milionů, vylepí pár billboardů a 70 procent si majitelé vezmou do´kapsy. Jsme zkušení podnikatelé a umíme si to zorganizovat sami. Vytištění a roznesení jednoho letáku do schránek stojí dvacet haléřů a člověk ze schránky ví, že Miloš Zeman bude tehdy a tehdy tam a tam.

A: Jaký bude rozpočet?

Můžu mluvit za jihočeský přípravný výbor, odhaduji, že celá jihočeská kampaň nás bude stát, když to přeženu, dva miliony. Víc ne. Ty seženeme od sponzorů, já dám sto tisíc korun.

Jména teď nechtějte

A: Dárců politickým stranám ubývá, věříte, že vy peníze seženete?

Jistě. Už teď máme přísliby na daleko víc, než budeme potřebovat. Víte, proč? Protože 90 procent nespokojených, jsou malí a střední podnikatelé a živnostníci.

A: Kdo konkrétně jsou ti dárci?

Teď bylo nekorektní je jmenovat. Zveřejníme je, jak nám ukládá zákon.

A: Jaký je cíl strany ve volbách?

Dostat se do parlamentu, cokoliv nad pětiprocentní hranici budeme považovat za obrovský úspěch.

A: Vy osobně budete kandidovat do sněmovny?

Ne. Nechci být poslancem, zbývá mi ještě pár roků aktivního života a nechci je prosedět v poslanecké lavici. Chci využít své znalosti jižních Čech, svých organizačních schopností a pomoct dobré věci. My jsme postavili filozofii strany na demokracii zespoda. Nikdo nebude na kandidátky implantovat lidi z Prahy.

A: Takže žádná Kateřina Brožová u vás nehrozí?

To tedy ne. Rozhodne krajská organizace. A lidé, které nám kraje zatím nabízejí, vypadají dobře.

A: Kdo je to?

To je předčasné zveřejňovat. Základ je, aby byl ten člověk v daném regionu známý, něco tam dokázal a měl dobrou pověst.

Jak - a zda vůbec - je věrný komunista, dnes milionář schopen reflektovat temnou minulost? Další část exkluzivního rozhovoru vám přineseme v následujících dnech.

autor: Sabina Slonková | 7. 1. 2010 6:02

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama