Mentální procesy Šarocha mě nezajímají, v kauze Babiše není rozhodnuto, řekl Zeman

Domácí mp Domácí, mp
Aktualizováno 4. 9. 2019 16:03
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman přiznal, že komunikace Městského státního zastupitelství v Praze v kauze Čapí hnízdo nebyla šťastná. Podle Zemana není důvod, aby veřejnost byla informována o "mezitímních procesech" v rámci řízení. Smysl to podle něj má až ve chvíli, kdy padne finální rozhodnutí o dalším postupu, které potvrdí vedoucí státního zastupitelství Martin Erazím.
Nejvyšší státní zástupce Zeman: Veřejnost neměla být informována o současném stavu kauzy Čapí hnízdo. | Video: ČTK

Zeman řekl, že chtěl být zdrženlivý, ale rozhodl se vystoupit, aby některé věci upřesnil. "Nebudu se vyjadřovat k meritu věci kauzy Čapí hnízdo. Nechci, abych zavdal jakoukoliv příčinu k tomu, že by vznikly pochybnosti o mé nezaujatosti do budoucna při případném přezkumu, ke kterému může dojít," řekl na brífinku.

Hned na úvod oznámil, že nemá a jako nejvyšší státní zástupce nyní ani nemůže mít podrobné informace o situaci ve spise kauzy Čapí hnízdo. Upozornil také, že konečné rozhodnutí v kauze dosud nepadlo.

"Pouze bylo anoncováno, jakým směrem se ubírá uvažování státního zástupce (Jaroslava) Šarocha. Nemyslím si, že by veřejnost měla být informována o mezitímních postupech státního zastupitelství," zhodnotil kriticky postup městského státního zastupitelství. "Když to řeknu natvrdo, mentální procesy dozorujícího státního zástupce mě nezajímají," dodal Zeman.

Chybu v komunikaci zpětně připouští i mluvčí městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. "Se slovy nejvyššího státní zástupce se ztotožňujeme. Zhodnotíme, jak bychom mohli další zveřejňování informací zlepšit," reagoval na kritiku Cimbala.

Veřejnost by podle Zemana měla být informována až v momentě, kdy je podána obžaloba či zastaveno trestní stíhání. "Poté, co předmětné rozhodnutí státní zástupce vypracuje, tak ho předkládá svému nadřízenému k aprobaci (schválení)," popsal klasický postup v trestním řízení Zeman.

Šarochův nadřízený Martin Erazím podle Zemana věc přečte a zjišťuje, zda je po formální stránce v pořádku. "Aprobace zajišťuje jednotnost a kvalitu rozhodnutí," vysvětluje Zeman a dodal, že k aprobaci v kauze Čapí hnízdo dosud nedošlo a tedy nebyl zatím důvod jakékoli závěry publikovat veřejně.

Co bude dál

Podle Zemana se nedá jasně říct, jak často dochází k tomu, že státní zástupce změní během trestního řízení názor, jak avizoval skrze mluvčího žalobce Šaroch. Zeman pouze řekl, že ročně končí z různých důvodů zastavení asi tisíc trestních stíhání z celkových šedesáti tisíc.

Jak dlouho bude nyní Erazím studovat předložený spis, není jasné. Jestliže dospěje k odlišnému právnímu názoru než Šaroch, může mu dát pokyn, aby ve věci rozhodl jinak. Vedle zastavení stíhání připadá v úvahu podání obžaloby, postoupení případu jinému orgánu nebo vrácení případu policii k došetření.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na Twitteru napsal, že ho Zemanovo vystoupení nepřesvědčilo. "Pokud ji (tiskovou konferenci, pozn. red.) svolal s úmyslem zvýšit nedůvěru veřejnosti v nestrannost státního zastupitelství a utvrdit veřejnost o svém osobním alibismu, dělá to výborně. Pokud měl jiný záměr, je poněkud mimo," napsal Kalousek.

Kauza ohledně padesátimilionové dotace pro Čapí hnízdo se tento týden pohnula. Žalobce Jaroslav Šaroch odevzdal podle Deníku N svým nadřízeným návrh na zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a jeho blízkých a  spolupracovníků. Policie případ vyšetřovala od roku 2015 kvůli podezření, že obvinění účelově čerpali dotace z evropských fondů, které byly určené výhradně pro malé a středně velké podniky.

Důvěra v kvalitní demokratické instituce nám jedno být nemůže, tímto je podlomena a můžou si za to státní zástupci, tvrdí Miroslav Kalousek z TOP 09. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 14 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy