Zeman se opřel do Filipa kvůli legionářům. Petříčka zkritizoval za kontakty s Pochem

ČTK Domácí ČTK, Domácí
21. 5. 2020 8:40
Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) podle prezidenta Miloše Zemana nedodržel slovo a nepřerušil kontakty s Miroslavem Pochem, jehož kandidaturu do čela české diplomacie prezident před dvěma lety odmítl. Zeman to řekl v rozhovoru pro čtvrteční vydání Mladé fronty Dnes (MfD).
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: ČTK

Petříček podle Zemana udržuje s bývalým sociálnědemokratickým europoslancem Pochem ustavičný kontakt. "O kterém mě sám ujistil, že bude přerušen, ale slovo nedodržel," prohlásil prezident.

Zeman jako důkaz uvedl nedávnou nehodu taxíku, kterým jel Petříček v noci ze setkání s Pochem a dalšími sociálními demokraty. "Víte, když si někdo bere místo služebního auta a řidiče taxík, tak chce něco utajit. A já nemám utajování rád," řekl Zeman. Dodal, že kdyby byl on premiérem, dával by přednost jiným kandidátům.

Zeman v květnu 2018 řekl, že nebude akceptovat nominaci tehdy ještě europoslance Pocheho na post ministra zahraničí. Zdůvodnil to postoji tohoto politiku k migraci, vztahu k Izraeli či působení v pražské komunální politice. Prezidentovi ale mohl podle některých médií vadit fakt, že Poche před prezidentskými volbami podpořil jeho protikandidáta Jiřího Drahoše. Spor o jmenování Pocheho vyvolal před dvěma lety krizi uvnitř vládní koalice. Do čela resortu Zeman nakonec v říjnu 2018 jmenoval Petříčka.

Zeman v MfD rovněž kritizoval nedávné vyjádření šéfa KSČM a místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa o roli československých legionářů pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda. Filip v rozhovoru mimo jiné pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady v Rusku ke svolení se stavbou pomníků československým legionářům, padlým v boji s ruskými bolševiky.

Neúcta k k československým legionářům je podle Zemana hrubá politická chyba. "Já jsem o tom ostatně v Rusku kdysi jednal a bylo mi přislíbeno, že v takových místech, jako je třeba Samara a další, budou památníky obnoveny, respektive zřízeny," uvedl prezident.

Filipova slova v úterý kritizoval i Petříček, který je označil za nekorektní. Řešit by je podle ministra měla Sněmovna a šéf komunistů by se za ně měl omluvit.

Český prezident se pro deník vyjádřil také k aktuálnímu sporu mezi ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a jeho náměstkem Romanem Prymulou. "I dospělí lidé mohou mít někdy klukovské pocity. Ale já jsem oznámil, že panu profesorovi Prymulovi dám 28. října Řád bílého lva, protože si vážím obrovské práce, kterou vykonal v průběhu epidemie počínaje jejím začátkem," komentoval to Zeman.

Prymula se pro média nechal slyšet, že ministerstvo zdravotnictví zavedlo povinné bezpečnostní prověrky pro náměstky kvůli obavám z jeho popularity. Šéf resortu to odmítl s tím, že bezpečnostní prověrku po všech svých náměstcích požaduje od loňského dubna. Jen Prymula ji zatím nezískal. Vojtěch očekává, že Prymula z ministerstva odejde ke konci května.

Hlava státu se také vyjádřila k podezřelým nákupům, kdy ministerstvo zdravotnictví nakupovalo respirátory dvakrát dráž než ministerstvo vnitra. Zeman uvedl, že se těší na výsledky šetření Nejvyššího kontrolního úřadu. "Od toho tady je. A jestliže by se došlo k tomu, že se něco kupovalo předraženě anebo hůře, než nakupoval jiný ministr, tak je to důvod k tomu, aby Nejvyšší kontrolní úřad vyřknul svůj ortel," řekl.

Video: Co udělal prezident, není normální. Výběr soudců je nepřehledný, kritizuje Zemanová

Tichá procedura výběru soudců znamená, že se nikdo nesmí ozvat. Ve zdravé demokratické společnosti to není normální, míní šéfka Soudcovské unie. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy