reklama
 
 

Zastupitelé Českých Budějovic odvolali primátora a tři radní

Aktualizováno 29. 6. 2015 20:12
Pro odvolání primátora Jiřího Svobody z hnutí ANO hlasovalo 23 přítomných zastupitelů. Hlasovat budou i o odvolání náměstků.

České Budějovice - Českobudějovičtí zastupitelé na podnět opoziční ČSSD odvolali z rady primátora Jiřího Svobodu (ANO). Ze 44 přítomných se pro jeho odvolání vyslovilo 23 zastupitelů.

Stejným poměrem hlasů následně odvolali i náměstky Ivo Moravce (OPB), Františka Konečného (ANO) a Tomáše Bouzka (TOP 09). Koaliční zastupitelé ANO, OPB, TOP 09 a KDU-ČSL sál před tajným hlasováním opustili.

Opozice ale získala potřebnou většinu. Zastupováním primátora zastupitelé pověřili náměstka primátora Petra Holického (ANO).

"Myslím, že je předčasné mluvit o konci koalice, samozřejmě budou následovat jednání, koaliční smlouva se musí vypovědět, aby mohla skončit. Budeme jednat," řekl Svoboda.

Jde o druhého primátora za hnutí ANO, jehož v rozmezí několika dnů zastupitelé odvolali. V Ústí nad Labem ale šlo i o rozkol v hnutí, protože odvolaného Josefa Zikmunda vzápětí vystřídala Věra Nechybová zvolená rovněž za ANO. Vedení hnutí v neděli zrušilo ústeckou oblastní organizaci.

Krize koalice ANO, OPB, TOP 09 a KDU-ČSL v Českých Budějovicích začala odvoláním radního Pavla Matouška (ANO) 8. června. Při hlasování se tehdy projevila křehká většina koalice. V pondělí ji opozice využila k odvolání radních a pravděpodobnému konci vládnoucí koalice.

Matoušek je podle stranického kolegy Františka Konečného jedním ze strůjců rozpadu koalice. "Na sněmu ANO nedávno prohlašoval, že bude hlasovat jako členové ANO. Je to veš v kožichu hnutí ANO," prohlásil Konečný.

Podle něj Matoušek požadoval za udržení koalice místo v představenstvu teplárny. "V případě, že by místo dostal, vzdal by se i mandátu," dodal. Matoušek ale jeho tvrzení odmítl: "Toto důrazně dementuji, mandátu se nemíním vzdát," řekl ČTK.

Všichni čtyři radní se v rozpravě před hlasováním marně domáhali, aby jim opozice sdělila důvody odvolání. Podle primátora Svobody byly ryze politické, odrážející momentální stav sil v zastupitelstvu. Problémy má především hnutí ANO, které od voleb ztratilo tři hlasy z dvanácti, jeden zastupitel odešel z klubu TOP 09 a s opozicí hlasuje i člen KDU-ČSL.

Politické důvody odvolání vybraných čtyř radních z 11 potvrdil nepřímo i zastupitel Petr Podhola (ČSSD), který návrh za opozici přednesl. "Tato koalice není dlouhodobě příliš stabilní. Myslím, že se otvírá cesta pro potenciální možnost diskusí o novém půdorysu koalice," dodal.

Konkrétní důvody odvolání čtyř vybraných radních neuvedl, podle něj teď začne diskuse o novém uspořádání.

Primátor Svoboda před hlasováním apeloval na zastupitele, aby zvážili dopady své volby. Město se ocitne bez primátora, prvního náměstka, nikdo například nebude řídit krizový štáb.

Obecní volby v Českých Budějovicích vyhrálo hnutí ANO, v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu získalo 12 mandátů, druhé ČSSD hlasy vynesly devět mandátů, třetímu hnutí Občané pro Budějovice (OPB) osm, čtvrté KSČM šest, TOP 09 čtyři, lidovcům a ODS po třech. Čtyřkoalice, kterou se dlouho nedařilo vytvořit, měla původně v zastupitelstvu 27 hlasů.

Z klubu ANO hned po volbách vystoupila Eliška Richtrová, ktereá chtěla koalici s ČSSD a méně placených náměstků, nedávno byl z klubu TOP 09 vyloučen někdejší radní Kamil Calta. Z dnešního jednání se omluvil Václav Fál (OPB) a s opozicí hlasoval nedávno odvolaný náměstek Matoušek (ANO).

Také Eva Hajerová, která vystoupila z klubu ČSSD, tentokrát koalici nepodržela.

autoři: Domácí, ČTK | 29. 6. 2015 15:19

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama