Trump? Vítězství vzdušných zámků i selhání receptů tradičních politiků, říká Žantovský

Markéta Hronová Markéta Hronová
9. 11. 2016 13:00
Bez ohledu na to, jak Donald Trump mluví o svém pozitivním vztahu k Vladimiru Putinovi, se podle bývalého velvyslance ve Velké Británii Michaela Žantovského vztah USA k Rusku ani ke zbytku světa zásadně nezmění. "Pokud vím, nikdy se osobně nesetkali a osobní sympatie nejsou v případě velkých mocností důležité," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Jinak je ale těžké předpovědět, jak bude Trumpova politika vypadat. Pro tradiční liberálně demokratické politiky je to podle něj pohnutka k zamyšlení nad tím, jaká řešení nabízejí voličům oni a jestli není čas na změnu.
"Vztah USA ke zbytku světa se nezmění," míní bývalý velvyslanec v Británii Michael Žantovský.
"Vztah USA ke zbytku světa se nezmění," míní bývalý velvyslanec v Británii Michael Žantovský. | Foto: DVTV

Čekal jste Trumpovo vítězství?

V pondělí večer jsem odmítl předpovědět, jak to dopadne, nebyl jsem si jistý. Výsledek pro mě není úplně překvapivý, přesto je to něco naprosto nového, co mění nejenom tvář Ameriky, ale celého světa.

 

Dá se předpovědět, co se bude dít? Je to skutečně taková katastrofa, jak předpovídají někteří komentátoři či politici, nebo jsou to přehnané reakce v tuhle chvíli?

My vůbec nevíme, co se bude dít. To bude záležet na tom, jaký program bude Trumpova administrativa razit a jaké lidi kolem sebe shromáždí. Trumpův první projev po vítězství byl celkem umírněný a smířlivý, což by mohla být dobrá zpráva. Ale vzhledem k té bouři nejistoty, kterou to vyvolalo, včetně obrovského propadu newyorské burzy, bylo téměř bezpodmínečně nutné umírněné gesto vyslat.

Co Trumpovo vítězství vypovídá o amerických voličích?

Definitivně se potvrdilo, že voliči nejen ve Spojených státech, ale i v Evropě, ve Velké Británii vyjadřují radikální nespokojenost s dosavadním tradičním vedením demokratického procesu. Ale co jiného očekávají, to je otázka.

Hodně komentátorů teď píše, že voliči se postavili proti tomu, co jim takzvané elity a média říkaly, že je správné. Co by měli dělat liberálně demokratičtí, nebo řekněme ti tradičnější politici, aby voliče neodradili, ale zároveň se vymezili proti populistům, očividným lžím a podobně?

Ano, projevilo se to také v Česku, při hlasování o Brexitu, v rakouských prezidentských volbách, na vzestupu netradičních stran ve Francii, v Holandsku i v jiných zemích.

Myslím, že to první, co musí politici liberální demokracie udělat, je přijmout náladu voličů s pokorou a využít ji jako příležitost k reflexi, v čem voliče zklamali. Jestli třeba i v dobré víře neříkali něco, co se nakonec ukázalo jako nepravdivé, a voliči se tak právem cítili oklamáni.

Je to tedy především chyba jejich řešení, která nabízeli?

Já nepřipouštím, že takto masivní voličská nálada může být výsledkem manipulace demagogy nebo populisty. Na to je příliš rozsáhlá a intenzivní.  

Nemůžou být tím důvodem jednoduchá řešení, která Trump nabízel? Postavíme zeď a migranti nepřijdou. Nelegální migranty deportujeme a bude práce pro Američany.

Jistě. Často nerealistická jednoduchost řešení je společným jevem těchto hnutí. Ale neměli bychom odhlížet od toho, že tradiční politici, i když se snaží o daleko realističtější a komplexnější přiblížení problémů, také slibovali řešení, která se ukázala jako klamná, mylná či nedostatečná. Čili to není jen vítězství vzdušných zámků, ale také určité selhání receptů nabízených těmi tradičními politiky. 

Ještě bych se vrátila k tomu, jak jste říkal, že Trumpův projev musel být umírněný, vzhledem k tomu, co říkal v kampani a jak dnes reagovaly trhy. Co můžeme čekat, že z jeho slibů skutečně udělá? Bude například deportovat cizince ze země?

Jistě nějaká opatření v tomto směru dělat bude, přestože deportaci tolika milionů imigrantů ze země, kolik sliboval, považuje většina pozorovatelů za nemožnou. Ale bude to změna dlouholeté politiky, která se snažila vyrovnat s tím, že v Americe několik desítek milionů nelegálních migrantů je. Trumpův postoj představuje odmítnutí smíření se s tím. A je téměř jisté, že to bude narážet na třetí složku amerického systému moci, moc soudní. 

Jak moc budou jeho návrhy narážet na Kongres?

Už mnoho let nenastala situace, kdy jedna strana ovládá Bílý dům a zároveň kontroluje moc v Senátu a ve Sněmovně reprezentantů. Po této stránce by pro Trumpa mělo být snadnější prosazovat svou politiku. Ale některé z jeho návrhů nejsou zcela v souladu s politikou republikánské strany, takže tam může dojít k některým střetnutím. Bude záležet na tom, jak dobrý vztah Trumpova administrativa naváže s kongresem. V Americe je to vždycky záležitost několika klíčových kongresmanů a senátorů, kteří pomáhají Bílému domu prosazovat jeho politiku. 

Jak moc se podle vás změní vztahy USA–Rusko? Trump se netajil tím, že má k Vladimiru Putinovi pozitivní vztah.

Pokud vím, nikdy se osobně nesetkali. Jaké jsou osobní vztahy, nebo spíše představy o tom druhém, v případě takovýchto velmocí není vůbec podstatné. Záleží na tom, jaké mají společné zájmy a jaké otázky je rozdělují. A já si myslím, že v Trumpově týmu, který pravděpodobně bude mít vliv i na jeho zahraniční politiku, je několik lidí, kteří v minulosti zaujímali velice jestřábí postoj.

My vlastně nevíme, jakou zahraniční politiku zvolí. Z jeho útržkovitých vyjádření to nejde soudit. Nemá ani žádné zkušenosti se zahraniční ani s domácí politikou. Nikdy nebyl kongresmanem, nikdy nebyl ministrem, velvyslancem. Z toho je třeba mít určité obavy, ale v tuhle chvíli bych neřekl, že zásadně změní vztah USA ke zbytku světa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 376 miliard, ČSSD ho nepodpořila

Vláda v pondělí schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun, sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Rozpočet vláda schválila i přes nesouhlas koaliční ČSSD. Důvodem je růst platů státních zaměstnanců. Růst platů o 1400 korun, s kterým rozpočet počítá, nepokryje podle ČSSD ani inflaci. Vládní strana tak chce podle vicepremiéra Jana Hamáčka dál jednat o navýšení platů hasičů, policistů, zdravotníků, vojáků, učitelů i pracovníků v sociálních službách o 3000 korun.

Rozpočet musí vláda do konce měsíce poslat do sněmovny. Ta ho ale v současném složení už zcela jistě neschválí. Vláda tak bude muset po volbách rozpočet znovu projednat a předložit nové sněmovně.

Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 500 miliard korun, ministerstvo financí jej ale očekává kolem 400 miliard korun. Loni skončil rozpočet se schodkem 367,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Kristýna Plíšková vypadla v Nur-Sultanu v 1. kole s nasazenou Gračovovou

Jediná česká účastnice tenisového turnaje v Nur-Sultanu Kristýna Plíšková vypadla v kazašské metropoli v prvním kole. Devětadvacetiletá tenistka podlehla v úvodní den Astana Open sedmé nasazené Varvaře Gračovové z Ruska 3:6 a 6:7.

Plíšková porazila Gračovovou v červenci na antukovém turnaji nižší kategorie v Bělehradu, dnešní odveta vyšla na tvrdém povrchu jednadvacetileté Rusce. Sestra světové trojky Karolíny Plíškové udělala v zápase 10 dvojchyb, za stavu 5:4 v druhém setu nevyžila při podání soupeřky tři setboly a závěrečný tie-break prohrála.

Tenisový turnaj žen v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, dotace 235.238 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

Gračovová (7-Rus.) - Kristýna Plíšková (ČR) 6:3, 7:6 (7:5).

Zdroj: ČTK
Další zprávy