Žalobce: Policie má k obvinění Julínka málo důkazů

Radek Nohl Radek Nohl
9. 7. 2013 15:35
Nejvyšší státní zastupitelství rozhodlo o stížnosti v případu exministra zdravotnictví
Tomáš Julínek.
Tomáš Julínek. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha, Brno - Protikorupční policie musí získat další důkazy ke stíhání bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka.

Na základě jeho stížnosti proti obvinění o tom rozhodlo Nejvyšší státní zastupitelství. Deníku Aktuálně.cz to potvrdila jeho mluvčí Helena Markusová.

Julínka začala policie stíhat před několika týdny pro trestné činy zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Vyšetřovatelé tvrdí, že exministr svým rozhodnutím způsobil státu škodu 792 milionů korun.

Policie musí sehnat další důkazy

Markusová Aktuálně.cz řekla, že žalobce z Nejvyššího státního zastupitelství usnesení zrušil jako nezákonné a protikorupční policii přikázal, aby o věci znovu jednala a rozhodla.

"Musí doplnit další důkazy a správně věc skutkově vyhodnotit. Trestní řízení ale dál běží," doplnila Markusová.

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej v České televizi řekl, že rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství jim ještě nebylo doručeno. "Až ho dostaneme, tak se s ním seznámíme a budeme ho respektovat," prohlásil Ibehej.

Julínka policie stíhá kvůli přenesení provozu letecké záchranky na soukromé subjekty. Záchrannou službu provozují od roku 2009 firmy DSA a Alfa Helicopter, které společně vyhrály Julínkův tendr.

Podle policie by státní subjekty byly schopny poskytovat služby výrazně levněji, a státu tak přenesením provozu vznikla škoda 792 milionů korun.

Exministr Tomáš Julínek své obvinění považuje za absurdní. "Potvrdilo se, že policie svá tvrzení nepodložila reálnými důkazy, které v této věci ani obstarat nelze. Mým rozhodnutím, ani rozhodnutím vlády totiž nikdy žádná škoda nevznikla," řekl ČTK Julínek.

Stíhání Tomáše Julínka. Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy