Žalobce: Policie má k obvinění Julínka málo důkazů

Radek Nohl Radek Nohl
9. 7. 2013 15:35
Nejvyšší státní zastupitelství rozhodlo o stížnosti v případu exministra zdravotnictví
Tomáš Julínek.
Tomáš Julínek. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha, Brno - Protikorupční policie musí získat další důkazy ke stíhání bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka.

Na základě jeho stížnosti proti obvinění o tom rozhodlo Nejvyšší státní zastupitelství. Deníku Aktuálně.cz to potvrdila jeho mluvčí Helena Markusová.

Julínka začala policie stíhat před několika týdny pro trestné činy zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Vyšetřovatelé tvrdí, že exministr svým rozhodnutím způsobil státu škodu 792 milionů korun.

Policie musí sehnat další důkazy

Markusová Aktuálně.cz řekla, že žalobce z Nejvyššího státního zastupitelství usnesení zrušil jako nezákonné a protikorupční policii přikázal, aby o věci znovu jednala a rozhodla.

"Musí doplnit další důkazy a správně věc skutkově vyhodnotit. Trestní řízení ale dál běží," doplnila Markusová.

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej v České televizi řekl, že rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství jim ještě nebylo doručeno. "Až ho dostaneme, tak se s ním seznámíme a budeme ho respektovat," prohlásil Ibehej.

Julínka policie stíhá kvůli přenesení provozu letecké záchranky na soukromé subjekty. Záchrannou službu provozují od roku 2009 firmy DSA a Alfa Helicopter, které společně vyhrály Julínkův tendr.

Podle policie by státní subjekty byly schopny poskytovat služby výrazně levněji, a státu tak přenesením provozu vznikla škoda 792 milionů korun.

Exministr Tomáš Julínek své obvinění považuje za absurdní. "Potvrdilo se, že policie svá tvrzení nepodložila reálnými důkazy, které v této věci ani obstarat nelze. Mým rozhodnutím, ani rozhodnutím vlády totiž nikdy žádná škoda nevznikla," řekl ČTK Julínek.

Stíhání Tomáše Julínka. Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy