Zakázku pro firmu ministra prověřuje antimonopolní úřad

Radek Nohl Radek Nohl
4. 3. 2011 20:25
Sporný průběh soutěže na stavbu operačního sálu prošetřuje i policie
Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.
Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Po protikorupční policii prošetřuje spornou zakázku v prestižní pražské nemocnici IKEM i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Vítězem soutěže na stavbu hybridního operačního sálu za dvacet milionů korun se tu loni stala bývalá firma ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského.

Místopředseda ÚOHS Kamil Rudolecký Aktuálně.cz potvrdil, že zakázku, kterou nakonec získala firma Phar Service, prověřují. "Správní řízení jsme zatím nezahájili," prohlásil Rudolecký.

Bývalá ministrova společnost zvítězila v zúžené soutěži, které se zúčastnilo pět předem oslovených firem. Jankovský odmítl, že by takový průběh byl netransparentní.

Ministrova firma je mezi vyvolenými

Smlouvu s IKEM podepsal jen den poté, co se stal ministrem. Prý to byla pouze shoda okolností. "Když jsem o zakázku žádal, netušil jsem, že budu ministrem," vysvětlil Jankovský.

Vedení prestižní pražské nemocnice tvrdí, že firmy oslovilo na základě průzkumu trhu. "Zejména s ohledem na zkušenosti v oblasti vzduchotechniky pro superčisté prostředí," prohlásil technický náměstek IKEM Michal Breda.

Firma Phar Service se dostala do skupiny vyvolených díky tomu, že zaváděla klimatizaci ve farmaceutické továrně Zentiva. Až do té doby ale o veřejné zakázky nesoutěžila.

Navíc při soutěži nerozhodla cena, kterou zájemci nabízeli. Dalšími dvěma parametry byl stavební plán a termíny. Vedení IKEM tvrdí, že i přesto měla firma Phar Service bodové hodnocení nejlepší.

Společnost předal Jankovský synovi, dál ji ale obhajuje

Jankovský do křesla ministra pro místní rozvoj usedl 13. července loňského roku. O dva dny později předal Phar Service svému synovi. Od té doby Jankovský neustále opakuje, že již nemá s firmou nic společného.

Nicméně ji dál obhajuje. "Phar Service je jednou z mála firem, schopných dodávat taková řešení, která splňují přísné předpisy spojené s provozem zdravotnických či laboratorních zařízení. Nejen na českém trhu, ale i ve středoevropském měřítku," stojí například v prohlášení, které odeslal médiím.

Phar Service poté, co stal Jankovský ministrem, dostala v IKEM zakázku i na údržbařské práce. Díky ní bude od začátku letošního roku do konce 2014 ročně vydělávat až čtyřicet milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy