Ministrova firma získala od státu prvních sto milionů

Petr Holub
25. 1. 2011 5:00
Bývalá firma ministra Jankovského posbírala další zakázky od státní nemocnice IKEM
Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.
Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Odchod Kamila Jankovského z rodinné firmy Phar Service do vlády znamenal pro podnik obrat.

Poté co jej Věci veřejné vybraly na místo ministra pro místní rozvoj, předal Kamil Jankovský vedení firmy synovi.

A Phar Service získala ve velkých pražských nemocnicích zakázky, jejichž hodnota už dohromady dosáhla ke dvěma stovkám miliónů korun.  

Ministr Jankovský střet zájmů vylučuje.

Tak šly zakázky

Věci veřejné nominovaly Jankovského na ministra 30. června. O den později podepsal první větší veřejnou zakázku na stavbu hybridního sálu ve státní nemocnici IKEM za 20 milionů.

V srpnu pak získal Phar Service už pod vedením Jankovského juniora tři další zakázky. Vedle osmimilionové objednávky od Fakultní nemocnice Královské Vinohrady přišly další dva kontrakty od IKEM.     

Firmě, jejíž obrat do roku 2009 nepřekročil 190 milionů, přilepší především smlouva na údržbářské práce (tzv. facility management).

Díky ní bude během let 2011-14 ročně vydělávat 48 milionů korun, osm milionů státu vrátí na DPH. Celkově tedy bude inkasovat přes 190 milionů.

Nadto získala ještě subdodávku na přestavbu klimatizace v ambulancích. Veřejnou soutěž sice prohrála, ke spolupráci na zakázce za 20 milionů ji však přizvala vítězná firma.

Kontroverzní zakázky

Leksellův gamma nůž

1. Gama nůž

  • Nový Leksellův gama nůž, model Perfexion, který letos v Nemocnici na Homolce požehnal osobně arcibiskup pražský Dominik Duka, byl teprve druhý ve střední Evropě, ale zároveň podle dostupných informací také nejdražší na světě. Nemocnice za něj zaplatila 152,4 milionu korun, z toho 13,7 milionu jako DPH. ZDE

2. Robot da Vinci

  • Největší tuzemské centrum robotické chirurgie bylo zřízeno v lesích nedaleko Velkého Meziříčí. Zdejší americký robot da Vinci provede ve zdejší Nemocnici svaté Zdislavy 250 zákroků. Za každý zákrok zaplatí pojišťovny 140 tisíc korun. To je o 110 tisíc víc, než stojí operace prostaty bez robota. Jde o mimořádně výhodnou investici. ZDE

3. Cyberknife

  • České zdravotnictví drží od počátku srpna nový rekord. Ostravská fakultní nemocnice začala léčit nádory kybernetickým nožem CyberKnife, za který zaplatila dvě stě milionů korun. To odpovídá po odečtení DPH deseti milionům dolarů.Kybernetické nože se však ve světě nakupují za 3-5 milionů dolarů. ZDE

4. Cytometr v ÚHKT

  • Podle zjištění Aktuálně.cz zaplatil zbytečně nejméně pět milionů za cytometr od americké firmy BD Biosciences.Nákup je netransparentní - zprostředkovaly jej tři firmy a každá z nich tají, jakou cenu účtovala. ZDE

Obchodníci hájí tajemství

Už v souvislosti s první z vyjmenovaných zakázek - hybridním sálem v IKEM - ministr Jankovský připomněl, že se do soutěže přihlásil ještě předtím, než jeho strana Věci veřejné uspěla ve volbách a než se vůbec začalo uvažovat, že se stane členem vlády.

Také velkou zakázku na „facility management" vypsala elitní pražská nemocnice loni v únoru, tři měsíce před volbami.

Do soutěže se přihlásilo osm firem. Po dubnovém otevření obálek změnil IKEM zadávací podmínky a v červnu vyloučil dvě nabídky pro „mimořádně nízkou nabídkovou cenu". Verdikt postihl firmy AB Facility a ECM Facility, které patří mezi pět největších společností v oboru a tradičně pracují pro veřejný sektor.

ECM Facility si v červenci stěžovalo u antimonopolního úřadu, v srpnu však vzalo stížnost zpět. IKEM po vypršení správní lhůty svěřil zakázku Phar Service.

Na všech stranách mlčení

Konkrétní důvod, proč byly v tomto tendru vyloučeny nižší nabídky, nechce nikdo z účastníků vysvětlit.

Mluvčí IKEM Jan Vondruška se spokojil s výrokem: „Řízení před antimonopolním úřadem skončilo pravomocným zastavením bez shledání nedostatku na straně zadavatele."

Ředitel AB Facility Miroslav Tvrdý odmítl sdělit informaci, jakou cenu za údržbu pro IKEM nabízel: „Porušil bych obchodní tajemství."

Představitelům společnosti ECM Facility pak položilo Aktuálně.cz otázku, proč si na soutěž nejdříve stěžovali a proč stížnost stáhli, když se Jankovský stal ministrem.

Obchodní ředitel Miroslav Bauer odpověď odmítl s tím, že mluvit za firmu může jen předseda představenstva Jan Soukup. Ten však nebyl dva týdny k zastižení ani pro nejbližší spolupracovníky včetně asistentky.

Dražší než předtím

Jak je to s cenou, se tedy Aktuálně.cz pokusilo objasnit přes názory expertů.

Aktuálně.cz oslovilo dva znalce, kteří jsou obeznámeni se situací v nemocnici. Ti odhadli, že do loňského roku IKEM utrácel za údržbu 30-40 milionů.

Soukromé firmě tak zaplatí nejméně o deset milionů navíc.

Iva Opatová z Jankovského Phar Service upozorňuje, že nemocnice nakonec tolik utratit nemusí.

„Smlouva uzavřená s IKEM zahrnuje částku paušální ve výši 29 955 tisíc korun (pozn. red.: včetně DPH 36 milionů), k tomu má IKEM možnost vyžádat služby nad rámec plnění paušálu. Není však povinné tento limit využít, nebo-li vyčerpat," sdělila Aktuálně.cz.

Soutěž mezi přáteli

Kromě zakázky na facility managemetn se Phar Service podílí také zakázce na obnovu vzduchotechniky v ambulancích.

Jde  o informaci, kterou lze těžko ověřit. Mluvčí IKEM ji sice popřel, sama Phar Service však připustila, že na pracích participuje.

„Phar Service byla účastníkem uvedeného výběrového řízení. Nesplnila však kvalifikační požadavky výběrového řízení (nedodala kopii pojistné smlouvy) a dne 3.9.2010 byla proto z výběrového řízení vyloučena," uvedl mluvčí Jan Vondruška.

Veřejně dostupné dokumenty nicméně jeho výrok podporují. Podle nich soutěž vyhrála pražská společnost Konstruktis Novostav s nabídkou 19,3 milionu.

Fakt, že se na staveništi v IKEM pohybují pracovníci Phar Service, však už mluvčí  nekomentoval. „Vaše dotazy z poslední doby považujeme za poměrně zmatečné. Je mi líto, ale bohužel nebude v našich časových možnostech se podobným dotazům v budoucnu věnovat," odepsal pouze.

Spolupráci se společností Konstruktis Novostav nakonec připustila Phar Service. „Potvrzujeme, že v určitých částech plnění zakázky fungujeme jako subdodavatelé," uvedla ředitelova asistentka Vopatová.

Výdělek pro dceru?

Podle zdrojů Aktuálně.cz IKEM chystá ještě také rekonstrukci vzduchotechniky ve zbylé části nemocnice, kterou dostala na starost dceřinná společnost Pha Service s názvem Plancon.

Protože jde o zakázku malého objemu, nemusí o ní nemocnice informovat ani pořádat veřejnou soutěž.

Aktuálně.cz požádalo o potvrzení ci vyvrácení této informace, IKEM ani přes přímou žádost řediteli Janu Malému o ověření  neodpověděl.

 

Právě se děje

Další zprávy