Policie šetří zakázku IKEM pro bývalou firmu Jankovského

Domácí ČTK Domácí, ČTK
2. 3. 2011 6:55
Společnost Phar Service podepsala smlouvu den po jmenování Jankovského do vlády
Ministr Kamil Jankovský
Ministr Kamil Jankovský | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Policie prověřuje zakázku, kterou loni získala bývalá firma ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského.

Na případ stavby hybridního operačního sálu v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny za 20 milionů korun upozornil loni v prosinci online deník Aktuálně.cz.

Zakázkou, kterou firma Phar Service dostala ve zúženém výběrovém řízení, se teď začala zabývat protikorupční policie, napsal deník Právo. Listu to potvrdil dobře informovaný zdroj blízký šeření.

Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek se k tomu odmítl deníku vyjádřit.

Smlouvu s IKEMem podepsala firma jen den poté, co se její tehdejší většinový vlastník Jankovský stal členem Nečasovy vlády.

Ministr už v prosinci jakýkoliv střet zájmů důrazně odmítl. "Byla to jen shoda okolností," řekl v prosinci Aktuálně.cz. Dva týdny po uzavření smlouvy předal firmu svému synovi.

Phar Service přitom zkázku dostala v tzv. zúžené soutěži, kdy zakázka není otevřena všem, ale účastní se jí pouze pět předem oslovených firem.

O takovém systému mluvil šéf nemocnice Motol Miloslav Ludvík na nedávno uniklé videonahrávce, když svým podřízeným popisoval obvyklé manipulace s lukrativními zakázkami, připomíná deník.

Specializovaný útvar pro boj s korupcí teď zjišťuje, zda se manipulace netýkaly i kontraktu na výstavbu hybridního operačního sálu IKEM pro Jankovského Phar Service, píše Právo.

Nad zakázkou se přitom vzáší i další stín. IKEM totiž za jeho stavbu a vybavení zaplatil nejméně o 20 procent více než musel.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy