Hamáček ovládl sjezd ČSSD, do vedení strany se nedostal nikdo z jeho kritiků

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 9. 4. 2021 22:32
Jan Hamáček obhájil pozici předsedy sociální demokracie, získal 140 hlasů z 270 možných. Jeho hlavní protikandidát Tomáš Petříček dostal 95 hlasů. Třetí zájemce o vedení strany, poslankyně Kateřina Valachová, přesvědčila 23 delegátů. Prvním místopředsedou byl zvolen Roman Onderka, který podporoval Hamáčka. Porazil tak Břetislava Štefana.
Jan Hamáček se může radovat z vítězství ve volbách předsedy ČSSD. Takto dnes prožíval on-line sjezd ČSSD, získal o 45 hlasů více než druhý Tomáš Petříček
Jan Hamáček se může radovat z vítězství ve volbách předsedy ČSSD. Takto dnes prožíval on-line sjezd ČSSD, získal o 45 hlasů více než druhý Tomáš Petříček | Foto: Archív ČSSD

Řadovými místopředsedy ČSSD zvolil páteční sjezd bývalou poslankyni Janu Váhalovou, starostu Hvozdné na Zlínsku Josefa Říhu, bývalého hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka, ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou, která funkci obhajovala, a šéfa okresní organizace Praha-východ Jana Tvrdého. Delegáti všechny zvolili hned v prvním kole.

Nejvyšší počet hlasů získala Váhalová, za ní se umístil Říha, kterého zmínil jako možného nového místopředsedu znovuzvolený šéf sociálních demokratů Hamáček. Do svého týmu si přál také Běhounka a Maláčovou.

"Já vám chci všem poděkovat za důvěru, chci všem poděkovat za otevřenou a přímou diskusi a chci slíbit, že to, co jsem dnes slíbil, začnu okamžitě realizovat," reagoval na své znovuzvolení do funkce předsedy Hamáček. Upozornil, že všechny čeká půl roku tvrdé práce do podzimních parlamentních voleb.

"Věřím, že se v kampani můžu spolehnout na každého z vás. Ať jste volili kohokoliv. Sociální demokracie je jedna. A tato sociální demokracie bude na podzim zápasit o naše voliče. Já jsem připraven udělat maximum. Jsem připraven nespat, jsem připraven pracovat na sto procent. Věřím, že to vidíte stejně. Pojďme do toho, zvládneme to. Já jsem slíbil, že ČSSD do sněmovny dovedu. A na tom trvám," prohlásil v děkovací řeči Hamáček, kterému pogratulovali i jeho protikandidáti - Tomáš Petříček a Kateřina Valachová.  

Přes 250 delegátů on-line sjezdu ČSSD mělo v prvním kole voleb na výběr právě z těchto tří adeptů, kteří shodně naléhali na delegáty, že každý z nich přinese straně úspěch. Větší část pátečního jednání, které volbě předsedy předcházelo, věnovala sociální demokracie debatě, ve které řada členů dosavadní Hamáčkovu politiku kritizovala. 

Nevěří nám vlastní lidé…

Hamáčkův vyzyvatel - ministr zahraničí Tomáš Petříček - se do staronového předsedy strany opřel kvůli jeho narážkám, že chce Petříček udělat z ČSSD oranžovou TOP 09. "Urazil tím nejen mě, ale hlavně lidi, kteří za mnou stojí a kteří v regionech, ve městech, v obcích každý den tvrdě pracují, přestože se jim často z Prahy nedostane ani dík. Ujišťuji vás, že ani já ani můj tým ze sociální demokracie oranžovou TOP 09 neuděláme," tvrdil Petříček, který sliboval, že z ČSSD neudělá ani béčko hnutí ANO. "Proto jasně říkám, s ANO po volbách už nikdy. Jen hlupák, jen blbec by třikrát opakoval stejné chyby a potřetí by vlezl do stejné řeky," uvedl Petříček.   

Kateřina Valachová si pomohla citátem Václava Havla, který jako prezident mluvil v novoročním projevu v roce 1990 o tom, jak země nevzkvétá. "Naše země už zase nevzkvétá. A nevzkvétá ani naše strana. Je v největší krizi od svého obnovení po sametové revoluci," prohlásila a upozorňovala, že ČSSD přišla za poslední tři roky téměř o polovinu voličů.

"Co s tím, když nám nevěří ani vlastní lidé? Můžeme střílet od boku, témata za tématem a čekat, která zaberou. A když procenta nepůjdou nahoru, tak slibme ještě něco a pak ještě něco. Jak skončíme? Jako směšné figurky, které budou vykřikovat: "Ne pět, ale deset týdnů dovolené! Ne byt pro každého, ale dva byty! A k tomu třeba ještě věčné mládí," říkala ironicky Valachová.    

S nejostřejšími projevy vystoupili například přední členové strany, dlouholetý senátor Petr Vícha či místopředseda Michal Šmarda. Vícha srovnal situaci ČSSD se sebevrahem, který padá z šestnáctého patra dolů a teď je přibližně ve třetím. Podle něj bylo sebevraždou vstupovat do vlády s ANO. Šmarda kritizoval přístup spolustraníků, kteří podle něj nedokázali vyvodit důsledky z volebních porážek v krajských volbách.

"Jsem naštvaný, že jsme v sobě nedokázali najít sílu, abychom férově a na rovinu zhodnotili výsledky voleb, které jsme zažili v minulém roce. Nějak jsme přehlédli, že jsme v evropských volbách nedostali ani čtyři procenta, a nějak jsme také přehlédli, že jsme katastrofálně neuspěli ve volbách krajských. To nebyly neúspěchy, to přece nebylo klopýtnutí, to přece nebylo zaváhání, to byl strašný průšvih," sdělil Šmarda.

Podobně mluvil také bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, který tvrdě kritizoval Hamáčka i celou vládu. "Toto je suverénně nejhorší vláda," prohlásil Němeček a připomněl například velké množství lidí, kteří zemřeli na covid. Podle jeho názoru měla sociální demokracie dávno z vlády odejít. "Jsme ve vládě, která rabuje veřejné finance. Kdo na to první doplatí? Naši voliči," pokračoval rozčileně Němeček.

Velmi ostré kritice podrobil Hamáčka také Milan Chovanec, bývalý ministr vnitra a poslanec, který se vzdal mandátu poté, co se ČSSD rozhodla vstoupit do vlády s ANO. "Byla chyba do vlády vstoupit a je chyba ve vládě zůstávat, pokud má být ČSSD uvěřitelná. Naposledy jsem cítil energii u členů ČSSD na sjezdu, kdy jsme říkali, že nejdeme do vlády s ANO," prohlásil Chovanec, podle kterého měla jít strana do opozice.

Vyčítal Hamáčkovi také to, že několikrát hrozil, že strana odejde z vlády, ale nikdy to neudělala. "Kdybych měl dvacet rukou, tak by mně ani prsty nestačily na všech těchto rukou, když si vzpomenete, kolikrát jsme dali nepřekročitelné mantinely, něco, za co už nepůjdeme, něco, co je absolutně nepřekročitelné. A vždy jsme od toho utekli. Kdo nás má volit? Proč nás mají lidi volit?" zeptal se Chovanec.

Našli se i obránci Hamáčkovy politiky

Naopak někteří členové Hamáčkovo vedení hájili. Byl mezi nimi například Michal Pícl, šéf poradců ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

"Nám se ve vládě podařilo mnoho věcí, mnoho věcí se podařilo například Janě Maláčové. Není pravda, že jsme nic neudělali pro lidi. Navýšili jsme minimální mzdu, Andrej Babiš byl vždy proti. Podařilo se nám navýšení důchodů nad limit zákonné valorizace, seniorům jsme reálně přidali. A ještě to byla obrovská bitva našich ministrů," namítal Pícl.    

Značně emotivně hájil Hamáčka také poslanec ČSSD a starosta Náchoda Jan Birke. "Je potřeba brát věci objektivně.  Nemůže přece za všechno jenom Honza Hamáček. Nemůže! Tak dlouho jsme kritizovali Babiše, až jsme se z dvaceti procent prokritizovali na sedm. Už tři roky se bavíme o tom, jestli máme být ve vládě. Už to nikoho nebaví a nebaví to ani voliče," uvedl Birke, který prosil spolustraníky, aby na nikoho neházeli vinu.

"Neříkejme, že za to může někdo jiný, že za to může Hamáček. Ne! Máme před sebou šest měsíců do voleb a já vás chci poprosit, abychom se přestali napadat a hádat. Abychom se sjednotili. Jsem přesvědčený, že Honza, který má podporu 45 až 48 procent lidí, by nás měl vést," přimlouval se za Hamáčka.

Vzpomeňme si, jakou stranu jsem přebíral, hájil se Hamáček

Samotný Hamáček přiznával, že působení v čele strany je obtížnější, než čekal. Stejně jako to, aby strana měla větší podporu veřejnosti. "Přiznávám, byl jsem přesvědčen, že to půjde rychleji. Přestože jsem věděl, že ta cesta zpátky bude těžká. Je to ještě těžší, než jsem čekal. A jak mě znáte, nejsem nějaký lehkomyslný optimista. Já jsem věděl, že to nebude sprint, ale čekal jsem běh na dlouhou trať. V reálu je z toho desetiboj, který stále probíhá," pronesl.

Obhajoval zároveň své působení v čele strany. "Vzpomeňme si, jakou stranu jsem přebíral. Stranu, která spadla z dvaceti procent na sedm, stranu, kterou voliči odepsali jako rozhádanou partaj, která nehájí jejich zájmy. Hádky přes média možná bavily novináře, ale potápěly nás hlouběji a hlouběji. Pamatujete, jak se jednotlivá křídla ničila v přímém přenosu?" položil si otázku a vzápětí na ni sám odpovídal.

V tomto duchu vystupoval také krátce před sjezdem, kdy Mladí sociální demokraté uspořádali vůbec největší on-line debatu kandidátů na předsedu a některých dalších zástupců ČSSD. Kromě jiného bylo zřejmé, že Hamáček se bude snažit delegáty sjezdu, stejně jako následně voliče, přesvědčovat mimo jiné tím, že má program na příští měsíce.

"Sociální demokracie ví, co má dělat po covidu. Stejně tak ví, že je tady třeba zavést spravedlivý daňový systém, aby všechno neplatili jenom zaměstnanci, ale také banky, nadnárodní společnosti a podobní další. Sociální demokracie se postará díky zákonu o dostupném bydlení o nájemní a družstevní bydlení, sociální demokracie ochrání pracovní místa a sociální demokracie zajistí dostupné veřejné služby," prohlásil šéf ČSSD.  

ČSSD nechtěla jednat od počítače

Nynější "počítačový" sjezd sociální demokracie znamená, že delegáti museli oželet společné osobní setkání v Hradci Králové, kam se sociální demokraté nejčastěji sjížděli na stranické sjezdy. Museli se obejít také bez pověstných tradičních řízků s bramborovým salátem, které k těmto akcím patřily stejně jako hloučky delegátů, kteří se navzájem přesvědčovali, komu je výhodnější dát ve volbách hlas.

Sjezd této tradiční politické strany je tak poprvé ve více než 130 leté tradici on-line. Původně měla být akce v lednu, ale ČSSD ho odsouvala právě proto, že chtěla, aby se její členové sešli tváří v tvář právě v Hradci Králové. Jenže opatření proti covidu nadále nedovolují větší setkávání a část straníků už nechtěla volbu vedení odsouvat. 

Jen pro představu, volební výsledky ČSSD v poslední době jsou následující: komunální volby 2018 - zisk pouhých 5,17 procenta hlasů, ztráta téměř poloviny mandátů i mnoha dřívějších pozic na radnicích. Volby do Evropského parlamentu v roce 2019 - výsledek 3,95 procenta znamenal, že strana nezískala ani jediné křeslo. Senátní volby 2020 - ani v jednom z 27 mandátů nevyhrál zástupce ČSSD, takže strana výrazně oslabila i v horní parlamentní komoře.

Video: Tisková konference po znovuzvolení Jana Hamáčka předsedou ČSSD. 

Jan Hamáček byl znovuzvolen předsedou ČSSD. Jak plánuje dovést stranu do Poslanecké sněmovny? | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 10 minutami

Prezident Zeman podepsal zákon posilující pravomoci ČNB při řešení krizí

Česká národní banka získá novou pravomoc vyhlásit u finanční instituce ohrožené případnou krizí tzv. moratorium, tedy na určitou dobu pozastavení plnění jejích závazků. Cílem opatření je zabránit dalšímu zhoršení finanční situace dané firmy. Počítá s tím vládní novela zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Novela reaguje na novou směrnici EU.

Moratorium umožňuje centrální bance nařídit firmě, aby pozastavila platby a plnění jejích závazků na nezbytně nutnou dobu. V tomto případě by moratorium nemělo podle směrnice trvat déle než dva dny. Cílem je podle materiálu poskytnout ČNB dostatek času ke zjištění, zda je řešení krize ve veřejném zájmu. Dále slouží také k tomu získat čas ke zvolení vhodných opatření k řešení krize.

Návrh zákona je podle materiálu předkládán především kvůli zavedení revidovaného rámce pro ozdravné postupy a řešení krize úvěrových institucí a investičních podniků (BRRD II) v rámci EU. Obecně je cílem BRRD zajistit harmonizaci při řešení selhání finančních institucí. Tím má být zaručeno, že náklady v případě selhání finanční instituce ponesou zejména společníci a věřitelé, nikoliv daňoví poplatníci. Česko mělo směrnici zavést do 28. prosince 2020.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Protiprávně sterilizované ženy získají možnost odškodnění

Ženy, které byly protiprávně sterilizovány v letech 1966 až 2012, získají zákonnou možnost odškodnění. Pokud nárok na něj prokážou, dostanou 300 000 korun. Zákon v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Oznámil to jeho mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Právo bránit se zbraní bude ústavně zakotveno, Zeman změnu podepsal

Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude v Česku ústavně zakotveno. Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal toto doplnění Listiny základních práv a svobod, které nabude účinnosti 1. září, informoval mluvčí hlavy státu.

Úprava je reakcí na odzbrojovací tendence v rámci EU. Listina základních práv a svobod bude nově obsahovat výslovné ustanovení, že "právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon".

Ústavní změna podle předkladatelů zabrání tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem. Posílí také pozici Česka při projednávání dalších unijních regulací.

Odpůrci doplnění listiny zejména z řad lidovců nebo Pirátů pokládali úpravu za nadbytečnou s ohledem na již platné ústavní právo na život a zákonná pravidla. Obávali se také, že změna povede k ozbrojování obyvatelstva. Zastánci změny naopak argumentovali tím, že nucené odzbrojování nezajistí větší bezpečnost.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Čtyřiadvacetiletý muž zemřel po potyčce se strážníky, případ vyšetřují kriminalisté

Kriminalisté vyšetřují úmrtí čtyřiadvacetiletého muže po potyčce a následném zásahu strážníků v Březnici na Příbramsku. Mladík upadl do bezvědomí a později v nemocnici zemřel. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z usmrcení z nedbalosti, řekla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Událost se stala v noci na neděli kolem 2:00. Po potyčce mezi čtyřmi lidmi a následném zákroku strážníků upadl jeden z účastníků konfliktu do bezvědomí. Záchranáři ho odvezli do nemocnice v Praze, kde muž v pondělí zemřel.

"Zjišťujeme podíl jednotlivých osob na incidentu, na okolnostech i na následku," uvedla Suchánková. Zkoumat by se měla i role strážníků, kteří při zásahu použili slzotvorný prostředek. "Vzhledem k tomu, že tam byli přítomni, tak musíme zjistit i okolnosti, které se týkají následného zásahu," dodala mluvčí.

Kriminalisté se případem nejdříve zabývali pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Vzhledem k tomu, že mladík zemřel, věc překvalifikovali na podezření z usmrcení z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy