Mynář dostal za zabijačku v nouzovém stavu pokutu 1300 korun. Nenahlásil prase

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 5. 2020 16:37
Zabijačka prasete u hradního kancléře Vratislava Mynáře v Osvětimanech na Uherskohradišťsku v době nouzového stavu má finanční dohru. Veterináři mu uložili pokutu 1300 korun za neregistrování prasete, byl podle nich porušen plemenářský zákon. Jiná porušení veterináři nezjistili. Mynář řekl, že rozhodnutí respektuje a pokutu uhradí. Poznamenal, že o povinnosti nevěděl.
Vratislav Mynář.
Vratislav Mynář. | Foto: Jakub Plíhal

"Při kontrole provedené na základě obdrženého podnětu bylo zjištěno porušení plemenářského zákona. Spočívalo v tom, že chovatel nezaregistroval chov prasete u pověřené osoby (Českomoravské společnosti chovatelů). Za tento přestupek byla chovateli uložena příkazem pokuta ve výši 1300 Kč, tedy v obdobné výši jako za srovnatelné přestupky krajská veterinární správa ukládala chovatelům v nedávné minulosti. Jiná porušení veterinární legislativy zjištěna nebyla," sdělil za Státní veterinární správu Petr Majer.

Pokuta, kterou uložili veterináři, se vztahuje k nové povinnosti, do prosince 2018 se podle Majera chovy jednoho kusu prasete hlásit nemusely. "Změna evropské legislativy v souvislosti s nákazou afrického moru prasat si však vyžádala zrušení této výjimky a již více než rok platí povinnost evidovat chov pro všechny chovy prasat bez výjimky. Je to z důvodu, aby i v těchto chovech bylo možno provádět veterinární dozor a dozorové orgány měly přehled o všech chovech, což je důležité zejména s ohledem na nákazovou situaci v Evropě," uvedl.

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář řekl, že pokutu respektuje a zaplatí ji. "Je to moje chyba, neznalost zákona neomlouvá. Samozřejmě pokutu zaplatím," řekl Mynář. Zdůraznil, že se samotnou zabijačkou pokuta spojená není. Ohledně případné sankce za porážku v době nouzového stavu rozhodne hygienická stanice. 

Účastníci zabijačky totiž podle policie také spáchali přestupek, když porušili zákaz shromažďování povoleného počtu osob. O přestupku policie informovala Krajskou hygienickou stanici ve Zlíně. Hygienici podle pátečních informací zatím o sankci nerozhodli.

Správní orgány ale budou podle názoru právníků ministerstva vnitra muset zastavit řízení proti lidem, kteří se dopustili přestupků proti těm opatřením kvůli šíření nákazy koronavirem, jež později zrušil soud jako nezákonné. Delikty spáchané v době od 23. března do 27. dubna proto nebude podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) možné trestat.

Porážka byla nutná, tvrdil kancléř

O zabijačce během vyhlášeného nouzového stavu informoval server Blesk.cz. Napsal, že se jí zúčastnilo šest lidí. Mynář později uvedl, že při domácí zabijačce prasete dodržel předpisy platné ve stavu nouze. Odmítl, že pořádal zabijačku s hostinou, šlo podle něj o sanitární porážku prasete a rozporcování. Testy na koronavirus, které účastníci porážky absolvovali, si podle něj koupila jeho lékařka.

Hradní kancléř se hájil tím, že porážka byla nutná kvůli stavu prasete. Uskutečnila se podle něj ve stanu na trávě v místě, kde má trvalé bydliště. "Nebyli tam kamarádi, ale příbuzní, nejbližší spolupracovníci a řezník," uvedl Mynář. Při usmrcení byli podle něj potřeba kvůli síle zvířete minimálně čtyři lidi.

 

Právě se děje

Další zprávy