Za pěstování marihuany v Ostravě padly vysoké tresty

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 5. 2014 11:35
Muži vybudovali velkopěstírnu v centru Ostravy. Prozradily je opakované výpadky elektřiny. Soud muže poslal do vězení.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Olomouc - Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty dvěma mužům, kteří měli velkopěstírnu marihuany v Ostravě, na osm a půl roku a deset let vězení.

Vietnamci pěstírnu vybudovali v sousedství pasového oddělení ostravského magistrátu. Policisté při razii objevili více než dva tisíce rostlin. Osudným se mužům stal černý odběr elektřiny. Prozradily je opakované výpadky elektrického proudu v okolí.

"Trestní sazba je od osmi do 12 let. Obžalovaným muselo být známo, jak přísnými tresty jsou tyto pěstírny u nás postihovány," uvedl předseda senátu Jaroslav Zbožínek.

Na pěstování marihuany se podle obžaloby podílel sedmadvacetiletý vysokoškolský student Quang Tung Tran z Hranic na Přerovsku, o rok starší Van Thuc Nguyen a český komplic, který později zemřel ve vazbě. Tran si s ním pronajal skladovací prostory za účelem skladování textilu. Prostory následně upravili, zazdili okna a vše zabezpečili. Od ledna roku 2012 zde začali pěstovat ve velkém marihuanu.

Oba muži vinu popírali. Tvrdili, že jen pomáhali známému a o pěstování konopí prý nevěděli. Podle obhájce Nguyena nejsou pro jeho vinu důkazy. "Nepopírá, že se na místě nacházel. Byl tam přivezen a navážel tam nějaké zboží," uvedl obhájce. Podotkl, že český komplic jej sice označil na fotografii za pachatele, podle něj se ale snažil zavděčit policii.

Podobně se hájil Tran. Tvrdil, že v případu vystupoval pouze jako prostředník a tlumočník. Proč jsou prostory pronajaty a k čemu mají sloužit, prý nevěděl. "To zjistil, až když byla pěstírna v březnu 2012 odhalena policií," uvedl obhájce. Podotkl, že Tran dosud vedl řádný život a pomohl policii odhalit v Ostravě další pěstírnu.

U ostravského krajského soudu již dříve zaznělo, že pokud by konopí sklidili a zpracovali, získali by zhruba padesát kilogramů hmoty, kterou by mohli na trhu prodat za více než tři miliony korun. Muži při pěstování rostlin odebrali načerno elektřinu téměř za milion korun.

Podle soudu však o jejich vině svědčí důkazy. Přísnější trest uložil soud Nguyenovi, který byl navíc na sedm let vyhoštěn z České republiky. Zahrnuje i jeho předchozí delikty, podle soudu byl navíc za podobnou trestnou činnost již v minulosti souzen. Tran má jít do vězení na osm a půl roku.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy