Za pěstování marihuany v Ostravě padly vysoké tresty

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 5. 2014 11:35
Muži vybudovali velkopěstírnu v centru Ostravy. Prozradily je opakované výpadky elektřiny. Soud muže poslal do vězení.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Olomouc - Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty dvěma mužům, kteří měli velkopěstírnu marihuany v Ostravě, na osm a půl roku a deset let vězení.

Vietnamci pěstírnu vybudovali v sousedství pasového oddělení ostravského magistrátu. Policisté při razii objevili více než dva tisíce rostlin. Osudným se mužům stal černý odběr elektřiny. Prozradily je opakované výpadky elektrického proudu v okolí.

"Trestní sazba je od osmi do 12 let. Obžalovaným muselo být známo, jak přísnými tresty jsou tyto pěstírny u nás postihovány," uvedl předseda senátu Jaroslav Zbožínek.

Na pěstování marihuany se podle obžaloby podílel sedmadvacetiletý vysokoškolský student Quang Tung Tran z Hranic na Přerovsku, o rok starší Van Thuc Nguyen a český komplic, který později zemřel ve vazbě. Tran si s ním pronajal skladovací prostory za účelem skladování textilu. Prostory následně upravili, zazdili okna a vše zabezpečili. Od ledna roku 2012 zde začali pěstovat ve velkém marihuanu.

Oba muži vinu popírali. Tvrdili, že jen pomáhali známému a o pěstování konopí prý nevěděli. Podle obhájce Nguyena nejsou pro jeho vinu důkazy. "Nepopírá, že se na místě nacházel. Byl tam přivezen a navážel tam nějaké zboží," uvedl obhájce. Podotkl, že český komplic jej sice označil na fotografii za pachatele, podle něj se ale snažil zavděčit policii.

Podobně se hájil Tran. Tvrdil, že v případu vystupoval pouze jako prostředník a tlumočník. Proč jsou prostory pronajaty a k čemu mají sloužit, prý nevěděl. "To zjistil, až když byla pěstírna v březnu 2012 odhalena policií," uvedl obhájce. Podotkl, že Tran dosud vedl řádný život a pomohl policii odhalit v Ostravě další pěstírnu.

U ostravského krajského soudu již dříve zaznělo, že pokud by konopí sklidili a zpracovali, získali by zhruba padesát kilogramů hmoty, kterou by mohli na trhu prodat za více než tři miliony korun. Muži při pěstování rostlin odebrali načerno elektřinu téměř za milion korun.

Podle soudu však o jejich vině svědčí důkazy. Přísnější trest uložil soud Nguyenovi, který byl navíc na sedm let vyhoštěn z České republiky. Zahrnuje i jeho předchozí delikty, podle soudu byl navíc za podobnou trestnou činnost již v minulosti souzen. Tran má jít do vězení na osm a půl roku.

 

Právě se děje

Další zprávy