Za hlasité reklamy bude od června pokuta, rozhodla rada

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 5. 2013 12:11
Hlasitost reklam bude měřit nový program, televizím bude hrozit pokuta až 5 milionů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) bude mít od 1. června nový nástroj na kontrolu hlasitosti televizních reklam. Za porušení zákona bude moci uložit až pětimilionovou pokutu.

Kvůli hlasitosti reklam v minulosti vznikla petice, kterou podepsalo na 13 000 lidí.

Novela zákona a vyhláška, která radě umožní vysílání regulovat, nabývá účinnosti 1. června. Rada bude televizní vysílání kontrolovat pomocí nového programu, který pořídila za 8000 eur (asi 200 000 korun) od nizozemské společnosti na základě výběrového řízení.

Přístroj dokáže měřit až 25 programů současně, a to z osmi vysílacích multiplexů. Hlasitost vysílání lze měřit i zpětně.

Zároveň jde o jediný náklad v souvislosti s novou kontrolní činností RRTV, neboť požadavek na nového zaměstnance vláda v průběhu přípravy vyhlášky zamítla, a měření tak bude muset rada zvládnout se současnými kapacitami.

"Budeme to řešit v rozpočtu na příští rok," řekl na tiskové konferenci předseda sněmovního volebního výboru Václav Mencl.

Dlouhá historie hlasité reklamy

Regulace hlasité reklamy má v Česku dlouhou historii. Stížnosti na hlasitou reklamu byli podle předsedkyně RRTV dlouhodobě jedněmi z nejčastějších.

Rada se postupně obracela na ministerstvo kultury, Asociaci televizních organizací a následně na volební výbor sněmovny. Poslanci podle předsedy výboru Mencla původně očekávali, že televize začnou hlasitost regulovat sami.

Setkali se ale prý s odmítavými postoji provozovatelů i Asociace televizních organizací, a připravili proto nový zákon.

"Ve sněmovně to prosadit nebylo obtížné, protože jsou pod tím podepsáni všichni členové výboru, problém byl v tom projednávání," poznamenal Mencl. Nakonec řada tuzemských televizí v uplynulém roce k samoregulaci přesto sama přistoupila.

Nevyhnutelný trend

Tuzemská úprava vychází z evropských zkušeností a z mezinárodních technických dokumentů, mimo jiné Evropské vysílací unie (EBU). Základem je zákon, který radě dává pravomoc kontrolovat a ukládat pokuty.

Vyhláška pak upravuje hladinu hlasitosti a maximální špičku. "Po technické stránce jsme nevymýšleli nic nového," dodala předsedkyně rady Kateřina Kalistová.

Podle Libora Husníka z Fakulty elektrotechnické ČVUT se na zvolený standard (R-128) přechází velké televize na celém světě "Je to trend, který je víceméně nevyhnutelný," uvedl Husník. Rada po několika měsících připraví zprávu, jak měření funguje v praxi.

Na rozhlasovém trhu rada zatím podobnou regulaci neočekává. "Já jsem v radě čtyři roky a nezaznamenala jsem jedinou stížnost na hlasitou reklamu v rozhlasovém vysílání," řekla Kalistová.

Televize již s vyhláškou počítají

Televizní stanice již podle zjištění deníku Aktuálně.cz s vyhláškou počítají.

"Samoregulace a jednání se zadavateli reklamy byla úspěšná, v současné době přijímáme do vysílání pouze reklamní spoty a sdělení, která splňují doporučení EBU R128," řekl David Vaníček, tiskový mluvčí FTV Prima.

"Skupina Nova ve svém vysílání využívá audioprocesy, které regulují hlasitost reklamních breaků do zákonem požadované normy, již od loňského roku," vysvětlila Marie Janíková Finanová z TV Nova.

Dodala, že v souladu s doporučením zákona vydala televize také soubor podmínek, které zadavatelům reklamy určují přesná pravidla pro zadávání reklam, včetně její hlasitosti. "Tyto podmínky aplikujeme také na pořady, které od 1. 1. 2013 vyrábíme," doplnila.

Pravidla pro hlasitost reklamy podle svých slov dodržuje i TV Barrandov. "Hlasitost reklamy řešíme již při příjmu reklam do televize, kde tyto reklamy musí splňovat doporučení  EBU R128. Další kontrola hlasitosti je prováděna  upravována na výstupu vysílacího řetězce, kde máme audioprocesor, který upravuje výstup zvuku dle příslušné specifikace EBU R-128," řekl vedoucí úseku techniky na TV Barrandov Petr Novák. 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

před 51 minutami

Ministerstvo kultury převezme Památník ticha, Štingl už ho nechce

Ministerstvo kultury převezme Památník ticha v pražských Bubnech, který připomíná transporty českých Židů do Terezína za druhé světové války. Na Twitteru to oznámil ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek. O konkrétní formě převzetí bude teprve jednat se zakladatelem Pavlem Štinglem. Dle dokumentaristy, jenž s myšlenkou přebudovat nepoužívané nádraží na památník před lety přišel, stát a město k věci přistupují nesystémově. V rozhovoru pro Deník N tento týden Štingl řekl, že pokud stát nebo město památník do 27. ledna nepřevezmou, s jeho provozováním skončí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Paříži podle odborů demonstrovaly proti penzijní reformě statisíce lidí, podle úřadů jen desetitisíce

V Paříži i dalších velkých francouzských městech dnes statisíce lidí demonstrovaly proti kontroverzní penzijní reformě prezidenta Emmanuela Macrona. Odborové svazy protesty svolaly při příležitosti projednávání reformy ve francouzské vládě. Ta dnes zákony spojené s reformou schválila a norma tak zamíří do parlamentu, informovala agentura AFP.

Podle odborové organizace CGT se v celé Francii sešlo 1,3 milionu lidí, přičemž jen v Paříži jich bylo přes 350 000. Francouzské ministerstvo vnitra uvádí výrazně odlišná čísla. Podle úřadů se po celé zemi sešlo 249 000 lidí, z toho v hlavním městě 31 000. Dnešní demonstrace tedy byla početnější než poslední protesty ze 16. ledna. Účastníků však bylo znatelně méně, než na začátku protestního hnutí 5. a 17. prosince, poznamenala AFP.

Další zprávy