Dění na Hradě připomíná Severní Koreu. O zdraví Havla lidé věděli vše, říká Žantovský

Anna Dohnalová Anna Dohnalová
27. 10. 2021 16:29
"Tak, jak si to představuje Zemanova kancelář, se informuje jen v KLDR," míní diplomat a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. V rozhovoru pro Aktuálně.cz srovnává nynější dění s dobou, kdy pracoval jako Havlův mluvčí. Ačkoli si podle něj Havel střežil soukromí, informace o svém zdravotním stavu nikdy netajil. "Chápal, že v jeho situaci je zájem veřejnosti přednější," říká.
Bývalý mluvčí Václava Havla, diplomat a překladatel Michael Žantovský.
Bývalý mluvčí Václava Havla, diplomat a překladatel Michael Žantovský. | Foto: DVTV

Jak na vás působí současné dění kolem prezidenta Miloše Zemana? Co se to teď podle vás na Hradě děje? 

Já si myslím, že na Hradě panuje úzkost a obavy a vypadá to někdy tak, že to není ani úzkost a obavy o pana prezidenta, ale o budoucnost spolupracovníků, kteří by měli podávat, ale nepodávají informace o tom, jaká situace skutečně je. 

Proč podle vás prezidentská kancelář nekomunikuje nebo komunikuje velmi sporadicky po dlouhé době mlčení? 

O důvodech se můžeme jen dohadovat. Zřejmé z toho ale je, že Hrad nechce informovat o zdraví prezidenta úplně a pravdivě, a tudíž se dopouští všech možných mlžení, lží a vytáček anebo úplného mlčení úředníků.

Mluvčí hradu Jiří Ovčáček, který je ve vaší tehdejší pozici, neodpovídá na dotazy novinářů, není přítomen ve své kanceláři, prakticky ho nelze sehnat. Jakou roli má v této situaci mluvčí prezidenta?

Hlavní funkcí mluvčího prezidenta je být ústy prezidenta, s čímž se pojí také to, že nemá mít v této pozici žádnou vlastní subjektivitu - a to v případě Jiřího Ovčáčka znamená zaplavování sociálních sítí svými emocionálními výlevy a žalmy. Jeho rolí je říkat pouze to, co si hlava státu přeje veřejnosti sdělit. Je pravda, že v současné situaci je docela možné, že pan Ovčáček vlastně neví, co si hlava státu myslí a co chce sdělit, protože mu to momentálně nemůže říct. Další možností je, že mu prezident řekl, že nemá komunikovat nic. Ale to my nevíme. 

Jak byste se jako mluvčí v současné situaci zachoval vy?

To já nevím, protože já bych se nikdy nemohl stát mluvčím prezidenta Zemana. K tomu, aby byl člověk ochotný dělat mluvčího hlavě státu, což je velice vysilující zkušenost, musí mít v první řadě důvěru v to, že ten veřejný činitel mluví pravdu a že jako mluvčí nebude zneužíván, aby klamal a říkal nepravdy. Tuto důvěru já bych v současnou hlavu státu neměl. 

Václav Havel v posledních letech trpěl celou řadou zdravotních problémů. Kdybyste měl jako jeho tehdejší mluvčí porovnat situaci, jaká byla tenkrát, s tím, jak se o prezidentově zdraví informuje dnes, co je jinak? 

Všechno je jinak. V letech, která Havel strávil jako prezident v úřadu, prodělal dvě vážná onemocnění. Jedno v roce 1996, kdy měl nádorové onemocnění plic, a druhé v roce 1998, kdy na dovolené v Rakousku došlo k perforaci jeho tlustého střeva a musel být operován. O obou těchto epizodách existuje v archivu tehdejšího prezidenta republiky, a tudíž i v našem archivu Knihovny Václava Havla obsáhlá dokumentace, která se skládá z téměř každodenních zpráv lékařského konzilia, které tlumočilo zdravotní stav prezidenta republiky. 

V těchto zprávách je přesně popsáno, jak proběhla operace, jakou teplotu po operaci pacient má, kolik centimetrů tlustého střeva mu muselo být během operace odebráno a tak dále. Veřejnost měla prakticky úplné informace o tom, jak se prezidentovi daří, jak se jeho stav zlepšuje nebo zhoršuje, kdy bude propuštěn nebo kdo ho navštívil. 

Čili když byl Havel nemocný, tak nebránil zveřejňování informací o svém zdraví… 

Havel byl samozřejmě jako každý člověk citlivý na svoje soukromí, nerad si do něj nechal zasahovat, ale jako velký státník chápal, že v situaci, kdy je prezidentem, zájem veřejnosti o jeho zdravotní stav převažuje nad jeho osobním zájmem si soukromí zachovat. Proto také nikdy nebránil tomu, aby se informace o jeho zdravotním stavu zveřejnily. 

Souhlasíte s názorem senátorů, že by měl být prezident současně zbaven pravomocí hlavy státu? 

S informacemi, které máme k dispozici, se domnívám, že Senát ani sněmovna nemají jinou cestu. 

Kancléř Vratislav Mynář se ve čtvrtek snažil rozptýlit pochybnosti kolem podpisu prezidenta na dokumentu o svolání sněmovny. Zveřejnil kvůli tomu i několikavteřinové video indisponovaného prezidenta na lůžku. Jak hodnotíte tento krok?

Záběr, který byl zveřejněn, byl za hranicí dobrého vkusu a byl málo ohleduplný k samotnému prezidentovi. Kromě toho vyvolal další pochybnosti a otázky o tom, jak vlastně podepisování proběhlo a také do jaké míry byl v té chvíli vůbec schopen takového úkonu. To se kancléři Mynářovi opravdu nepovedlo. 

V čem podle vás kancelář prezidenta pochybila nejvíce? Jedná se o první takové pochybení, nebo jsme už byli svědky něčeho podobného dříve? 

Tohle je mimořádná situace, jelikož je prezident v mimořádně vážném zdravotním stavu. Ale pokud jde o zatajování informací a falešné informování veřejnosti Kanceláří prezidenta republiky, tak s tím už jsou v tomto složení letité zkušenosti a nejsou to bohužel dobré zkušenosti. 

Mohl byste uvést příklad? 

Pamatuji si podobné události například kolem udílení vyznamenání zasloužilému pamětníkovi holokaustu Jiřímu Bradymu, stejně tak informace kolem toho, kdo navštívil nebo nenavštívil prezidenta Zemana v plánovaném pokusu o puč v sociálnědemokratické straně v roce 2013. Za těch let toho je skutečně tolik, že stačí, když si otevřete archiv, a můžete to sypat ven.

Vy jste dlouho žil v zahraničí jako diplomat, dokážete si vybavit podobnou situaci, kdy se někde ve světě takto rozsáhle - ať už mediálně, či ve veřejné sféře - řešilo zdraví politiků ve vysoké funkci?  

Samozřejmě že ano. Je velmi důležité, abychom si uvědomovali, že v demokratické společnosti veřejný zájem o způsobilost těch nejvyšších představitelů vykonávat svou funkci převažuje nad jakýmkoliv zájmem soukromým. 

V Izraeli, kde jsem strávil šest let, utrpěl premiér Ariel Šaron mozkovou mrtvici a osm let poté, než zemřel, strávil prakticky ve vegetativním stavu. Informovala o tom všechna izraelská média, a to o sebemenším zlepšení nebo zhoršení. Podobný přístup jsem pozoroval i ve Velké Británii v době, kdy premiér Boris Johnson onemocněl covidem. Běžné to bylo už i v historii, kdy si vzpomínám například na to, jak před lety v USA střelili prezidenta Reagana, který tehdy bojoval o život, a lidé o tom věděli vše.

Tak jak si to představuje pan Mynář, pan Ovčáček a celá Kancelář prezidenta republiky, se informuje jen v Severní Koreji nebo státě toho druhu, ale rozhodně ne v demokratické zemi.

VIDEO: Rozhovor s Jiřím Ovčáčkem pro CNN Prima News (19. října)

Rozhovor s Jiřím Ovčáčkem pro CNN Prima NEWS (19. října) | Video: CNN Prima NEWS
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté New Orleans v NBA porazili Indianu, Satoranský opět nehrál

Basketbalisté New Orleans porazili v NBA na domácím hřišti Indianu 117:113. Český reprezentant Tomáš Satoranský opět nedostal důvěru trenéra, naposledy hrál i kvůli pobytu v karanténě 2. ledna. Ani za rezervní tým Oklahoma City nehrál Vít Krejčí, kterého trápí bolavý kotník.

New Orleans vedle dlouhodobě zraněného Ziona Williamsona chyběla i další hvězda Brandon Ingram. Také Indiana postrádala opory, mimo jiné nejlepšího střelce Domantase Sabonise, pivota Mylese Turnera nebo rozehrávače Malcolma Brogdona. Přesto se srdnatě držela, a to i díky životnímu zápasu nedraftovaného nováčka Duana Washingtona Jr., jenž nastřílel 21 bodů.

"Už když jsem nastupoval, byl jsem v dobrém herním rytmu. Spoluhráči mi věřili, a tak mě nacházeli ve výborných pozicích," pochvaloval si Washington Jr., který proměnil sedm trojek z dvanácti. Celkově Pacers trefili 19 trojek ze 46, na body z vymezeného území však prohráli 32:64.

Washingtonovi sekundoval Caris LeVert s 19 body. Pelicans, kteří stříleli zpoza oblouku pouze s úspěšností 20 procent, vedli Devonte' Graham s 25 body, Josh Hart s 22 body a 10 doskoky a Jonas Valančiunas, který nasbíral 16 bodů, 12 doskočených míčů a šest asistencí.

Mladý tým Pelicans je nyní na dostřel desáté příčce Západní konference, která znamená předkolo play off. S bilancí 18-28 ztrácí dva zápasy na Portland. Přidat musí především na palubovkách soupeřů, kde z 24 utkání vyhrál jen sedm.

Drama v Oklahoma City nakonec zvládlo v poměru 111:110 Chicago, jehož vítězství pečetil sekundu před koncem z trestného hodu Javonte Green. Trojka Mikea Muscaly se sirénou pak jen kosmeticky upravila skóre. Za stavu 107:110 měl možnost vyrovnat Shai Gilgeous-Alexander, ale minul.

Jinak opora Thunder odehrála skvělé utkání s 31 body, když trefila devět ze 17 střel a 11 ze 14 trestných hodů, a 10 asistencemi. Bulls na druhé straně vedli Nikola Vučevič s 26 body a 15 doskoky, Ayo Dosunmu s 24 body a osmi asistencemi a Zach LaVine s 23 body. DeMar DeRozan, obvyklý lídr týmu, odpočíval.

Bulls v duelu vedli až o 28 bodů, ale o náskok přišli i kvůli mocnému finiši Thunder, kteří poslední čtvrtinu ovládli 32:19. Přesto uspěli a ve Východní konferenci ztrácejí s bilancí 29-17 (stejnou jako má třetí Brooklyn) pouze půl zápasu na první Miami. Oklahoma City je na Západě poslední.

Sedmý triumf v řadě si v atraktivním duelu proti Utahu zajistil Phoenix, jenž uspěl 115:109. Devin Booker nastřílel 33 bodů. Sekundoval mu veterán Chris Paul, který přidal 15 bodů z celkového sezonního maxima 27 za poslední čtvrtinu. Paul navíc zaznamenal 14 asistencí a devět doskoků. Utah, který nastoupil bez opor Rudyho Goberta, Donovana Mitchella a Mikea Conleyho, spoléhal na Jordana Clarksona s 22 body.

I díky důležité trojce Dariuse Garlanda necelou minutu a půl před koncem uspěl Cleveland doma proti New Yorku po dramatickém závěru 95:93. Herně ho táhl Kevin Love s 20 body a 11 doskoky, Knicks nestačilo 24 bodů R.J. Barretta. Cleveland si drží bilanci 29-19 a na první Miami ztrácí pouze jeden a půl zápasu.

Výsledky NBA:

Cleveland - New York 95:93, New Orleans - Indiana 117:113, Oklahoma City - Chicago 110:111, Phoenix - Utah 115:109.

Tabulky NBA:

Východní konference:

Atlantická divize:

1. Brooklyn 46 29 17 63,0
2. Philadelphia 46 27 19 58,7
3. Boston 48 24 24 50,0
4. Toronto 44 22 22 50,0
5. New York 48 23 25 47,9

Centrální divize:

1. Chicago 46 29 17 63,0
2. Milwaukee 49 30 19 61,2
3. Cleveland 48 29 19 60,4
4. Indiana 48 17 31 35,4
5. Detroit 46 11 35 23,9

Jihovýchodní divize:

1. Miami 47 30 17 63,8
2. Charlotte 47 26 21 55,3
3. Washington 47 23 24 48,9
4. Atlanta 46 21 25 45,7
5. Orlando 48 9 39 18,8

Západní konference:

Jihozápadní divize:

1. Memphis 49 32 17 65,3
2. Dallas 47 27 20 57,4
3. New Orleans 46 18 28 39,1
4. San Antonio 47 17 30 36,2
5. Houston 47 14 33 29,8

Severozápadní divize:

1. Utah 48 30 18 62,5
2. Denver 45 24 21 53,3
3. Minnesota 46 23 23 50,0
4. Portland 46 20 26 43,5
5. Oklahoma City 47 14 33 29,8

Pacifická divize:

1. Phoenix 46 37 9 80,4
2. Golden State 47 34 13 72,3
3. LA Lakers 47 23 24 48,9
4. LA Clippers 48 23 25 47,9
5. Sacramento 48 18 30 37,5
Zdroj: ČTK
Další zprávy