Vondráček ani Mynář neměli na návštěvě Zemana respirátory, ukázalo video

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
Aktualizováno 21. 10. 2021 16:50
Kancelář prezidenta republiky na čtvrteční tiskové konferenci zveřejnila záběry prezidenta Miloše Zemana v nemocnici. Video ale zároveň odhalilo, že přítomný předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO), prezidentův kancléř Vratislav Mynář, ředitel sekretariátu prezidenta Jaroslav Hlinovský ani Zemanova ošetřovatelka neměli na návštěvě prezidenta respirátory. Tím porušili proticovidová opatření.
Záběry Miloše Zemana z nemocnice při podpisu dokumentu. | Video: ČTK

Video, kterým chtěla kancelář prezidenta doložit pravost sporného Zemanova podpisu na listině ke svolání nové sněmovny, zachycuje nemocného prezidenta ve společnosti nejméně čtyř dalších lidí - Vondráčka, Mynáře, Hlinovského a prezidentovy ošetřovatelky.

Ani jeden z nich nemá nasazený respirátor, ačkoli jsou všichni v prezidentově těsné blízkosti. V místnosti je navíc další člověk, autor videa. Podle dřívějších vyjádření Vondráčka o okolnostech návštěvy jím byl pravděpodobně hradní protokolář Vladimír Kruliš. Zda měl ten respirátor, není známo.

Návštěvy v nemocnicích jsou v Česku v době probíhající koronavirové pandemie možné jen za splnění hygienických opatření. Kromě potvrzení o bezinfekčnosti, tedy o negativním testu, očkování či prodělané nemoci, musí mít každý, kdo se pohybuje po nemocnici, zakrytá ústa a nos. 

"Osoba navštěvující pacienta, která splní některou z uvedených podmínek, může vykonat návštěvu za podmínky, že po dobu návštěvy používá ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94 procent dle příslušných norem (např. FFP2, KN 95)," píše se v podmínkách platných od letošního července.

Mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke již serveru iRozhlas potvrdila, že lidé přítomní na videu porušili opatření. "U každého vstupu je upozornění, jaká pravidla platí," uvedla. Reakci Kanceláře prezidenta republiky redakce Aktuálně.cz shání.

Vondráček na Twitter napsal, že si respirátor sundal, protože mu Zeman špatně rozuměl. "Hůř slyší. Tak jsem si respirátor po dohodě odložil. Jinak jsem se po celou dobu po nemocnici pohyboval s respirátorem," tvrdil.

Nejde přitom o první známý prohřešek, kterého se Vondráček při návštěvě Zemana dopustil. Jak už dříve napsala Ústřední vojenská nemocnice, Mynář o příchodu předsedy sněmovny k Zemanovi neinformoval prezidentova ošetřujícího lékaře, což je v případě návštěv na jednotkách intenzivní péče povinné.

"Tento neoprávněný vstup eviduje Ústřední vojenská nemocnice jako takzvanou nežádoucí událost, která bude prověřena v rámci interního šetření nemocnice," uvedla Zinke 14. října.

Na jednotce intenzivní péče, kde se prezident Miloš Zeman léčí, platí pro návštěvy přísné podmínky i mimo covidová opatření. Musí je povolit ošetřující lékař, nemocnice na ně denně vyhrazuje jen tři hodiny mezi 14. a 17. hodinou. Podle pokynů nemocnice musí návštěvy k blízkým přistupovat šetrně. "Oslovte pacienta, dejte mu vědět, že jste u něj. Známý hlas ho uklidní. Zmiňte se o čase. Pacient může být zmaten z narušeného spaní a umělého osvětlení," radí nemocnice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Italská pobřežní stráž zachránila z lodi 244 migrantů, včetně novorozence

Italská pobřežní stráž zachránila v noci na neděli z lodi blízko pobřeží Kalábrie 244 migrantů, včetně novorozence. Informovala o tom agentura Reuters. Z celkového počtu zachráněných je 41 nezletilých. Je mezi nimi i dítě, které se v sobotu narodilo přímo na lodi.

Itálie v posledních týdnech zažívá nárůst počtu migrantů, kteří připlouvají na lodích. Nejnovější případ zřejmě zvýší tlak na vládu premiéra Maria Draghiho, aby zajistila dohodu s partnery z Evropské unie o tom, jak se s přílivem migrantů vypořádat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy