Zde je nové vysvědčení českých škol. Obsahuje příjemná překvapení i alarmující data

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
3. 12. 2019 18:55
Projděte si výsledky mezinárodních srovnávacích testů PISA 2018. Mezinárodní hodnocení 15letých žáků každé tři roky zjišťuje, nakolik získali dovednosti a znalosti klíčové pro plnohodnotné zapojení do společnosti. Šetření se zaměřuje na čtenářskou, matematickou a přírodovědnou gramotnost i na zjišťování spokojenosti žáků. Testy ovládli Estonci, porazili i Finy.
Foto: Jakub Plíhal

Rozdíly mezi kraji jsou enormní

Jelikož testy PISA 2018 se blíže zaměřovaly na čtenářskou gramotnost, jsou v této oblasti nejpodrobnější výsledky. Když se podíváme na graf průměrných výsledků ve čtenářské gramotnosti, uvidíme přímku, na jejímž horním konci se nachází Praha a na dolním konci Ústecký kraj. Další kraje se nepřibližují ani výjimečně nadprůměrnému výsledku Prahy, ani výjimečně podprůměrnému výsledku Ústeckého kraje. Mezi těmito dvěma kraji je podle slov vrchního školního inspektora Tomáše Zatloukala rozdíl dvou školních let. 

Srovnání dopadlo až neočekávaně dobře pro Karlovarský kraj, který se přitom v minulém měření před třemi lety pohyboval na úplném chvostu. PISA 2015 nicméně byla zaměřena především na přírodovědnou gramotnost a z této oblasti také vzešly regionální výsledky. Výrazně si polepšil i Zlínský kraj, významně si pohoršil kraj Královéhradecký (ve srovnání 2015 figuroval na 3. místě, 2018 na 13. místě) či Jihomoravský (dříve na 4., nyní na 12. místě).

Jihomoravský kraj dopadl také nejhůře ve srovnání sociálního, ekonomického a kulturního statusu kraje s předpokládanou úrovní vzdělávání. Výrazně lepších výsledků ve čtenářské gramotnosti, než by měli mít vzhledem ke svému rodinnému zázemí, dosáhli žáci v Plzeňském a Zlínském kraji. 

"Mne na tom udivilo, že se Karlovarský kraj výrazně posunul i v průměrném ekonomickém, sociálním a kulturním statusu žáků (ESCS), ačkoli reálně vzdělanostně a z hlediska sociálních problémů spíše stagnuje," říká sociolog Daniel Prokop. Podle něj může do jisté míry jít o zkreslení výběru. "Karlovarský kraj je hodně malý, a tudíž se tam vybírá do testu relativně málo škol. A uvnitř nich jsou navíc výsledky ovlivněny absencemi žáků v době testu. Je možné, že v roce 2015 to náhodně vyšlo o trochu horší než celková realita a nyní o dost lepší."

 

Právě se děje

před 58 minutami

Satoranský nedal ani bod, Chicago opět prohrálo

Basketbalisté Chicaga nezvládli po pauze pro Utkání hvězd ani druhý zápas a ve své hale United Center podlehli Phoenixu 104:112. Bulls si připsali osmou porážku za sebou, což je v současnosti nejdelší šňůra v lize. Nedařilo se ani Tomáši Satoranskému, český reprezentant za téměř 23 minut hry netrefil ani jednu z osmi střel a zůstal bez bodu. Nasbíral i tři fauly a tři ztráty, ale také šest doskoků.

Satoranskému, jenž stejně jako v minulém zápase nastoupil na křídle, se po příchodu do Chicaga stalo poprvé, že by se nezapsal mezi střelce. Jeho minimem dosud byly dva body, které zaznamenal třikrát. Nulu měl na kontě naposledy v listopadu 2018 - tehdy ale za Washington odehrál pouze něco málo přes šest minut.

Bulls v duelu vedli až o 17 bodů, nezvládli ale závěr. Ve statisticky vyrovnaném utkání měli hosté převahu na doskoku (47:38) a vynikal zejména DeAndre Ayton s devatenácti. K nim přidal i 28 bodů, nejlepším střelcem hostů byl Devin Booker (29). V dresu Chicaga si 33 body vylepšil maximum Coby White, jenž trefil sedm trojek.

Chicagu se po šňůře nezdarů vzdaluje osmá příčka ve Východní konferenci, na kterou s bilancí 19-38 ztrácí z jedenácté pozice pět výher. Phoenix má v Západní konferenci na postup do play off stejnou ztrátu.

NBA:

Atlanta - Dallas 111:107, Charlotte - Brooklyn 86:115, Chicago - Phoenix 104:112 (za domácí Satoranský 6 doskoků a 1 asistence), LA Clippers - Sacramento 103:112, Miami - Cleveland 124:105, Milwaukee - Philadelphia 119:98, Utah - Houston 110:120.

Zdroj: ČTK
Další zprávy