Soud: Vybodovaní cizinci o řidičský průkaz v Česku nepřijdou

Tomáš Fránek
28. 5. 2014 20:30
Za volant mohou na rozdíl od Čechů usednout automaticky po uplynutí ročního trestu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Plzeň/Brno - Cizincům, kteří v tuzemsku dosáhnou dvanácti bodů za dopravní přestupky, úřady na rozdíl od Čechů nezabaví řidičské průkazy, ztratí ale na rok právo řídit auto v České republice.

Na rozdíl od vybodovaných řidičů s průkazy vydanými v Česku však cizinci mají jednodušší cestu k tomu, aby mohli na tuzemských silnicích znovu řídit. Za volant mohou usednout automaticky po uplynutí ročního trestu. Čeští řidiči musí o vrácení průkazu požádat a podstoupit zkoušky.

V rozhodnutí zařazeném do sbírky nejdůležitějších soudních verdiktů v Česku to potvrdil Krajský soud v Plzni. Případy, ve kterých lidé s řidičskými průkazy vydanými v jiných státech než v Česku dosáhnou dvanácti bodů, se počítají na desítky za rok (loni to bylo 38 cizinců). Nejčastěji jde o Slováky, Ukrajince nebo Vietnamce.

Plzeňský soud spor o to, jaký režim platí při dosáhnutí hranice 12 bodů pro Čechy a cizince, řešil na základě žaloby řidiče z Tachova. Ten dostal pokutu ve výši 25 tisíc korun a jednoroční zákaz řízení za to, že ho policejní hlídka zastavila v době, kdy měl úřady zabavený a zablokovaný řidičský průkaz kvůli dosáhnutí 12 bodů.

Muž s odkazem na to, že má vydaný mezinárodní řidičský průkaz, ale tvrdil, že trest dostat vůbec neměl. Podle něj už uplynula jednoroční lhůta, ve které nesměl kvůli 12 bodům řídit. A to, že zatím nepožádal o vrácení řidičského průkazu, není podle muže důležité.

Krajský soud v Plzni ale žalobě muže nevyhověl a potvrdil, že pokuta pro něj platí. Soudci navíc v rozhodnutí upřesnili, jak se mají posuzovat případy, kdy dvanácti bodů dosáhnou lidé, kteří mají řidičské průkazy vydané v jiných zemích než v Česku.

V první fázi podle soudu platí stejný režim pro české i zahraniční řidiče. "Pro obě kategorie řidičů platí stejný režim výčtu protiprávních jednání a počtů bodů, které za tato jednání budou zaznamenány," uvedla soudkyně Jana Daňková. Po dosažení počtu dvanácti bodů se ale přistupuje jinak k českým a jinak k zahraničním řidičům.

I cizinec může o průkaz přijít

"Řidič 'český' pozbývá řidičské oprávnění (přijde o řidičský průkaz), cizinec jen na rok ztratí právo k řízení motorového vozidla na území České republiky," rozhodl soud. A odlišně se podle soudu musí řešit postup po ukončení trestu. Řidiči s českým oprávněním musí o vrácení dokladů požádat a podstoupit přezkoušení, cizincům trest končí uplynutím jednoroční lhůty.

Soud proto potvrdil trest pro řidiče za západu Čech. Ten měl totiž řidičský průkaz vydaný v Česku, a proto se na něj vztahuje režim pro české řidiče. A vlastnictví mezinárodního řidičského průkazu na situaci nic nemění – tento průkaz se totiž vydává na základě klasického řidičského průkazu, mezinárodní řidičák jako samostatný doklad neobstojí. Rozhodnutí soudu je platné, nikdo ze zúčastněných proti němu neposlal stížnost.

Policie ale má i přes různý režim pro české a zahraniční řidiče v bodovém systému možnost cizincům řidičský průkaz odebrat. V případě, že policisté zjistí, že cizinec v Česku auto řídí i přesto, že dosáhl dvanácti bodů, mohou nařídit odstavení vozidla a zakázat další jízdu. Řidičský průkaz pak cizinci policisté zabaví a předají jej příslušnému městskému úřadu. Ten pak musí hned průkaz odeslat na úřady země, ze které řidič pochází.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 26 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 55 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy