O vraždě pasáka jsem mluvil z legrace. Chtěl jsem ho jen zablokovat na Facebooku, tvrdil prostitut

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
13. 4. 2016 15:34
U pražského městského soudu začalo rozplétání neobvyklého případu přípravy vraždy. Obžaloba viní prostituta Michala B., že si objednal vraždu svého známého, ten tvrdí, že šlo o legraci. Podle obžaloby chtěl odstranit svého pasáka, se kterým se po telefonu rozhádal kvůli penězům. Ve Švýcarsku, kde tehdy s dalšími prostituty pobýval, požádal svého kolegu, zda nemá nějaké známé, kteří by to dokázali. "To, že bychom ho odstranili, jsme předtím ve Švýcarsku neřešili. Jen, že si ho smažeme z Facebooku a necháme ho být, že ho vytěsníme. Ne, že ho zlikvidujeme," bránil se už dříve obžalovaný.
Michal B. u soudu.
Michal B. u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Městský soud v Praze začal řešit značně neobvyklý případ přípravy vraždy. Michal B. si podle obžaloby objednal loni v srpnu kvůli finančním neshodám vraždu svého známého. U soudu ale popřel, že by to myslel vážně. Byla to podle něj legrace a současně byl podle svých slov pod vlivem drog.

Vše začalo v létě ve Švýcarsku, kde si mladík spolu s dalšími dvěma známými vydělával peníze homosexuální prostitucí. Michal se po telefonu rozhádal s pasákem, který jim z bytu obžalovaného v Praze sháněl klientelu. Důvody byly obchodní i výpověď ze společného bytu.

"Stále na mě naléhal, že chce peníze, a vyhrožoval nám, že na nás pošle policii a zveřejní naši práci, kterou tam děláme," bránil se u soudu obžalovaný, který také tvrdil, že neměl zájem o jeho fyzické odstranění. Chtěl jej prý pouze zablokovat na Facebooku.

V obžalobě však stojí něco jiného. "Začal hovořit o tom, že ho musí zničit, respektive nechat zabít, že 'si nezaslouží tady bejt'," píše se v obžalobě. Poté podle obžaloby šestadvacetiletý Michal požádal svého o sedm let mladšího kolegu, zda nemá nějaké známé, kteří by to dokázali. A pokud nikoho takového nezná, sežene si na to "negry z Prahy, kteří mu vozí kokain".

Na vraždu si chtěli najmout otce

Mladík si uvědomil, že to myslí vážně, a aby zachránil jejich pasáka, nabídl se, že vše za 20 až 30 tisíc zařídí a na vraždu najme svého otce. Ten však o ničem netušil a nebyl o tom ani později informován. "Nejdřív jsem to bral jako srandu, ale když pak naléhal, zjistil jsem, že to myslí vážně," řekl u soudu nesoustředěný Dominik V., který ale několik minut předtím tvrdil, že si na nic nevzpomíná a že se léčí ze schizofrenie a drog. A soudce Petr Hovorka jej několikrát musel upozorňovat, že z toho může mít velké problémy, aby vůbec začal mluvit.

Dominik poté, co vraždu slíbil, odjel do Prahy, zatímco obžalovaný zůstal ještě v zahraničí. V Praze pak vše řekl pasákovi, který ho ale zprvu nebral vážně. "Nevěřil tomu, takže chtěl, abychom šli na Facebook a začali tu vraždu předstírat," řekl u soudu. Nakonec se rozhodl Michalovi zalhat. Řekl mu že vražda je hotová, následující schůzku si pak nahrál a vše nahlásil policii. Ta Michala B. obvinila z přípravy vraždy, za což mu hrozí 12 až 20 let vězení.

Obžalovaný, který je od srpna ve vazbě a k propuštění mu nepomohla ani přímluva matky a jeho přítelkyně, však u soudu všechno popřel a dál tvrdil, že vše myslel pouze z legrace. "To, že bychom ho odstranili, jsme předtím ve Švýcarsku neřešili. Jen, že si ho smažeme z Facebooku a necháme ho být, že ho vytěsníme. Ne, že ho zlikvidujeme," bránil se.

Jisté však je jedno. Michal nakonec s vraždou minimálně jednou opravdu souhlasil. "V těch komentech jsem pak omylem nevědomky napsal, že ji chci. Nějak mi to celé nedocházelo,“ vysvětloval první den soudu s tím, že byl v tu dobu pod vlivem alkoholu a marihuany.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy