Mladý muž si objednal přes Facebook vraždu kamaráda. Chtěl za ni dát 20 tisíc

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
10. 4. 2016 12:00
Nešťastný způsob řešení problémů ve vztahu i podnikání si zvolil mladý muž z Prahy. Bude se z něj zodpovídat před soudem. Problémy dospěly tak daleko, že muž přes sociální síť začal plánovat vraždu svého blízkého přítele. Na spáchání vraždy si přitom chtěl najmout otce jiného kamaráda - ten o tom však nevěděl. Hrozí mu trest 12 až 20 let vězení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Ve středu začne Městský soud v Praze řešit značně neobvyklý případ mladého muže, který podle obžaloby domlouval přes Facebook vraždu svého blízkého přítele a chtěl za ni vrahovi zaplatit 20 až 30 tisíc korun. Vraždu přitom domlouval s jiným kamarádem, který slíbil, že na ni najme svého otce.

Spor začal loni v srpnu. Tehdy byl Michal B. ve Švýcarsku a během pracovní cesty se v Basileji začal na dálku hádat přes telefon a internet s kamarádem Janem K., který byl tou dobou v Praze. A vše došlo tak daleko, že přes sociální síť začal plánovat jeho vraždu.

"Jednak kvůli neshodám v podnikání v oblasti homosexuální prostituce a z důvodů vzájemných finančních nesrovnalostí," píše se v obžalobě mladého muže.

Dalším důvodem vyhrocení jejich vztahu bylo také to, že Michal B. půjčil v Praze onomu kamarádovi svůj pronajatý byt. Kvůli jeho "nepřístojnému chování" ale majitel vypověděl Michalovi B. nájemní smlouvu.

Na vraždu najal otce svého kamaráda

To už obžalovaný neunesl, zablokoval si Jana na Facebooku a s dalším kamarádem Dominikem V. začal mluvit o tom, že ho musí zničit. „Respektive nechat zabít, že si ,nezaslouží tady bejt‘, a následně se zeptal Dominika V., zda nemá nějaké známé, kteří by to dokázali,“ píše v obžalobě státní zástupce.

Ještě ve Švýcarsku přitom obžalovaný Michal prohlásil, že pokud Dominik nikoho nezná, sežene si na vraždu kamaráda "negry z Prahy, kteří mu vozí kokain".

Dominik si uvědomil, že to Michal myslí naprosto vážně, a začal se o život jejich společného kamaráda bát. Vymyslel tedy plán. Naoko Michalovi nabídl, že vše zařídí a na vraždu najme narychlo svého otce. Michal souhlasil a Dominika ujistil, že mu za to zaplatí.

Vražda probíhá

Od té doby jej Michal neustále zasypával dotazy, zda to pro něj opravdu udělá. Když se pak Dominik vrátil do Prahy, usedl ve svém bytě v centru Prahy k počítači a přes Facebook začal Michalovi B. tvrdit, že vražda právě "probíhá".

O hodinu později mu zavolal, že jeho otec - který ale o ničem netušil - už jejich kamaráda zabil. A že si za to žádá 20 až 30 tisíc korun. Což Michal odkýval.

Vzápětí po údajném činu se však stalo něco, co asi objednatel vraždy nečekal. Zprostředkovatel Dominik si totiž celý hovor, v němž mu oznamoval úspěšně provedenou vraždu, nahrál a vše nahlásil policii. Ta Michala obvinila z přípravy vraždy, z čehož se bude nyní zpovídat před soudem. Hrozí mu 12 až 20 let vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy