Excalibur vrací Česko mezi elitu. Tady chystá tanky pro Irák

Jan Gazdík Jan Gazdík
11. 2. 2015 11:21
Reportéři Aktuálně.cz navštívili výrobní halu firmy Excalibur Army ve Šternberku. V době, kdy se tu chystá velká zakázka pro Irák, aby země dokázala čelit Islámskému státu.
Výrobní hala šternberského Excalibur Army.
Výrobní hala šternberského Excalibur Army. | Foto: Vojtěch Marek

Šternberk - Český obranný průmysl se po letech úpadku odlepil ode dna. Podobně jako "vstala z mrtvých" třeba kopřivnická automobilka Tatra.

V příběhu tatrovky přitom figuruje tatáž firma, která vrací Česko i mezi celosvětově uznávané exportéry pozemní bojové techniky. Holding Excalibur Group.

Reportéři Aktuálně.cz nahlédli do jedné z hlavních - a jen zřídka ukazovaných - firem holdingu, šternberského Excalibur Army. V době, kdy si sem iráčtí experti přijeli prohlédnout bojovou techniku, kterou Irák nasadí do boje proti radikálům z Islámského státu.

Česká společnost Excalibur Army ve Šternberku bude dodávat tanky Irácké armádě.
1:40
Česká společnost Excalibur Army ve Šternberku bude dodávat tanky Irácké armádě. | Video:

"Do čela českých podniků s velkou tradicí - a tedy i zbrojovek - se v minulosti dostali lidé, kteří je neuměli, anebo nechtěli rozvíjet. Obrannému průmyslu kromě toho chyběla politická podpora státu. Spíše se dalo mluvit o krocích proti němu," vysvětluje majitel a zakladatel holdingu Jaroslav Strnad, proč odvětví po roce 1989 upadlo do hluboké krize.

Zpět v době minulé?

Návštěvník rozsáhlé montážní haly šternberského Excaliburu má tak trochu nutkání ověřit si, jaký rok se vlastně píše. Desítky tanků T-72, bojových vozidel pěchoty BVP-1, modernizovaných samohybných kanónových houfnic DANA, raketometů Grad (ale i špičkového bojového vozidla Šakal), připravených k expedici, připomínají doby, kdy socialistické Československo patřilo jako člen Moskvou řízené Varšavské smlouvy k významným producentům bojové techniky.

Je však rok 2015, Česká republika je členem NATO a její armáda se smrskla na jedinou divizi někdejšího, na počet obyvatel největšího vojska na světě. Produkce Excaliburu Army přesto roste, třebaže česká armáda už dávno není jeho hlavním zákazníkem.

Tanky a bojová vozidla - několikaletý kontrakt za stamiliony korun - putují dnes do islamisty ohrožovaného Iráku nebo do Nigérie, která bojuje o přežití s jinými fanatiky, s hnutím Boko Haram.

Tři stovky Čechů poráží giganty

Zahraniční zákazníci dávají zájemcům o české zbraně víc než slušné reference. Je tomu tak i v případě Švédska, pro jehož armádu šternberští zmodernizovali 350 sovětských bojových vozidel vyřazených z výzbroje Polska.

Pouhým třem stovkám vysoce kvalifikovaných dělníků a čtrnácti konstruktérům z Excaliburu Army (celkem jich v holdingu pracuje přes 4000) dávají zákazníci přednost i před ruskými či jinými evropskými firmami, o jejichž síle a kvalitě produkce nikdo z odborníků nepochybuje.

Tanky pro Irák
Tanky pro Irák | Foto: Vojtěch Marek

Úspěchy Šternberka vysvětluje Jaroslav Strnad špičkovou kvalitou, příznivou cenou, rychlostí dodávek, ojedinělým vývojovým a servisním zázemím, ale také značnými investicemi do rozvoje holdingu. "Od některých lidí z branže českých zbrojařů se liším tím, že nejsem původem obchodník, ale 'výrobák', takže mou prioritou vždy byly investice do rozvoje. A patří k tomu i naše čerstvě uzavřené partnerství s General Dynamics Land Systems Europe, jedním ze světových lídrů obranného průmyslu," dodává.

Změna šrotu v obrněnce

Nádvoří šternberské firmy je plné vyřazené a notně rezavějící československé či sovětské bojové techniky. Z dílen Excaliburu Army vyjíždějí ovšem kompletně zrenovovaná, notně modernizovaná, případně konstrukčně zcela nová vozidla.

K posledně jmenovaným patří i prototyp špičkového obrněnce Šakal na pásovém podvozku či generačně velmi pokročilý Titus (na kolech). Obě vozidla se svými parametry podle expertů, které Aktuálně.cz oslovilo, řadí k absolutní světové špičce.

"Každého vyřazeného obrněnce rozebíráme při jeho rekonstrukci až do posledního šroubku. Z dílen pak vyjíždí stroj se svými původními, anebo notně vylepšenými vlastnostmi," vysvětluje jeden z manažerů Excaliburu Army, jenž nás zbrojovkou provází.

K vidění je tu naprosto vše. A vše lze - až na malé výjimky - i fotografovat. Včetně přeměny zrezivělých a někdy jen obtížně definovatelných "vnitřností" rozmontovaných vozidel ve zcela nové motory. Moderní zkušebna motorů (a nepoužívají se jen v tancích) patří mimochodem k chloubám šternberské zbrojovky a ojedinělou je i v celé střední Evropě.

Síla předsudků

Ač má zbrojní průmysl - logicky - řadu odpůrců, není významný "jen" pro obranu země v bezpečnostně rozbouřeném světě. Právě tohle odvětví vneslo do života lidí vymoženosti, jimž by už jen těžko odvykali.

Ať již jde o mikrovlnné trouby, široké využití laseru, brzd... anebo dokonce suchého zipu. V posledních letech to platí i o elektronice, optoelektronice či vysoce přesné mechanice.

Partner holdingu Excalibur Group - General Dynamics Land Systems Europe - do Česka například přináší hi-tec technologie, z nichž mohou těžit další desítky tuzemských firem.

"Za těmito technologickými 'lákadly' pak obvykle přicházejí - či nabízejí spolupráci - i další hráči špičkového strojírenství," připomíná jeden z šéfů výroby Excalibur Army. Své jméno ale zveřejnit nechce. Prý kvůli předsudkům o zbrojním průmyslu, a tudíž i lidech, kteří v něm pracují. 

Odpalovač na 40 raket
Odpalovač na 40 raket | Foto: Vojtěch Marek

"Při vývozu zbraní se striktně držíme bezpečnostních zásad i zájmů českého státu. Nikdy jsme se nebránili jeho kontrolám, které v tomto oboru uplatňuje každá demokratická země. Možná tedy nastal čas, abychom i v Česku - tak jako například už dávno v Polsku - začali zbrojní průmysl vnímat jako důležitou součást existence, ale i prosperity státu," říká Jaroslav Strnad.

Fotografovat se však nechce ani on. Možná proto, že příznivý čas pro české zbrojovky - alespoň v očích veřejnosti - stále ještě nenastal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK
Další zprávy