Volební deník: Růžový Topol pomluvil církev i Fischera

20. 3. 2010 18:15
Den po dni sledujeme, jak probíhá předvolební kampaň

"Volby jsou příliš vážná věc, než aby mohly být přenechány politikům."

Paní Slušná asi Topolánkovi mnoho ze svého jména nepředala, jinak by sotva mluvil ošklivě o panu premiérovi
Paní Slušná asi Topolánkovi mnoho ze svého jména nepředala, jinak by sotva mluvil ošklivě o panu premiérovi | Foto: Ludvík Hradilek

Co se stalo v kampani v sobotu 20. března 2010

Z dnešního vydání: Staroměstské náměstí zaplavily stovky prostředníčků pro Paroubka*** Lidovci žadonili o hlasy*** Mirek Topolánek se fotil pro gaye a urazil církve

Prostředníčky pro Paroubka

Asi osm stovek lidí se v sobotu v půl třetí sešlo u pražského orloje, aby ukázaly, co si myslí o předsedovi ČSSD. Jednu minutu drželi vztyčený prostředníček. Jak víme z dřívějška (díky za vysvětlení, pane Topolánku), znamená to: "Paroubku, jsi jednička!" K demonstrativnímu kroku je přivedl fakt, že si ČSSD na mítincích fotila své odpůrce.

Modlím se za váš hlas

Lidovci se v sobotu (v neděli samozřejmě pracovat nemohou) sešli, aby na ideové konferenci představili své vize, jak nalákat voliče. něco málo opsali od ODS, něco málo přidali sami. Ekonomiku hodlají oživovat pomocí eurofondů, slíbili zarazit rozkrádání státních zakázek a tradičně vytáhli proti hazardu. Co znělo ale nejsilněji, bylo žadonění o hlasy. Není divu, lidovci se totiž pohybují podle průzkumů okolo hranice, která je pustí do sněmovny.

Růžový Topolánek šlápl na církevní oko

Předseda ODS se až příliš uvolnil při focení pro gay magazín LUI. Zapózoval v upnutých džínách, a pak si pustil pusu na špacír. "Křesťanství je pro mě názor. Prvotní křesťanství bylo bez církve, církev se chopila díky různým liturgickým..., díky oblbování mas, díky brainwashingu totálnímu se zmocnili těch lidí a jejich mozků," filozofoval Topolánek. Bohužel, jej přitom točili na video. A reakce na sebe nenchala dlouho čekat.

Když jeho slova zveřejnil nejdříve Blesk a po něm i další média, rozčílil se Topolánek, že je to nemístné, protože toto byl nezávazný rozhovor s redaktorem. Uvedl, že se nechtěl dotknout a ani nedotkl současných českých církví a už vůbec ne věřících. "Bylo to dokonce naopak, hovořil jsem o své pevné vazbě ke křesťanství jako životnímu názoru i kulturní tradici," prohlásil.

Nezaváhala ani ČSSD a ze své dílny na tiskové zprávy hned vychrlila políček expremiérovi. "Je zcela neuvěřitelné, že Topolánek, který se označuje za konzervativního politika, používá na adresu církví slovník, za nějž by se nemuseli stydět ani ti nejhorší normalizační komunisté v temných padesátých letech," napsal Bohuslav Sobotka. A aby nebylo pochyb, jak je ČSSD pobouřena, rovnou svolal na toto téma tiskovou konferenci na pondělí.

Topolánek si při svém pózování pak zadělal ještě na jeden malér. Premiéra Fischera označil "Žida, který kvůli svému charakteru uhne". Ze Strakovy akademie reakce ještě nezazněla.

ČSSD ale "strakovku" ruče zastoupila. Tentokrát ústy jihomoravského hejtmana Michala Haška. Podle něj by posledním Topolánkovým politickým tahem měla být omluva premiérovi, věřícím a najmě Židům. Těmito výroky se totiž podle Haška diskvalifikoval pro boj o premiérské i poslanecké křeslo.

Foto: Aktuálně.cz

Chcete Volební deník pravidelně odebírat? Přidejte si odkaz do své RSS čtečky!

Chcete si připomenout kampaň před volbami, které nebyly? Podívejte se na Volební deníky z léta a podzimu 2009

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy