Za úpadek preferencí ANO asi může druhá vlna, nejsilnější koalicí jsou Piráti a STAN

Domácí Domácí
2. 2. 2021 12:44
Sněmovní volby by v lednu podle modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO, oproti listopadu loňského roku si však pohoršilo a v novém roce by jej volilo už jen 26,5 procenta lidí. Na druhém místě by se umístila nejsilnější koalice sestavená z Pirátů a STAN, svůj hlas by jim odevzdalo 25 procent voličů. Trojkoalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 se v průzkumu umístila na třetím místě.
Volební model agentury Median - leden 2021
Volební model agentury Median - leden 2021 | Foto: Aktuálně.cz

Hnutí ANO 2011 zaznamenalo v lednu 2021 pokles preferencí na 26,5 procent. Agentura Median odhaduje, že za tím stojí druhá vlna covidu-19, která měla na voličskou základnu ANO negativní vliv. Ve volebním modelu z listopadu 2020 se předpokládalo, že by ANO volilo 28,5 procent voličů ANO. Hnutí si přitom ještě v srpnu drželo stabilní pozici kolem třiceti procent.

Nejsilnější koalicí se stalo spojení Pirátů a STAN s 25 procenty. Podle agentury Median má koalice poměrně silné voličské jádro a potenciální zisk vyšší než hnutí ANO 2011. Očekávala se také podpora mezi mladými lidmi, což se z výsledků potvrdilo. Oproti výsledkům Pirátu a STAN z roku 2020 se začínají ve větším rekrutovat voliči i z věkové skupiny mezi 45 a 54 lety. Současný zisk je však o 0,5 procentního bodu nižší, než prostý součet zisků těchto dvou stran z listopadu 2020. 

Volební model pro volby do Poslanecké sněmovny - leden 2021
Volební model pro volby do Poslanecké sněmovny - leden 2021 | Foto: Median

Trojkoalici SPOLU stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09 by v lednu 2021 podpořilo 18,5 procent respondentů. Ve věkových skupinách mezi 18 a 54 lety dosahuje koalice potencionálního zisku nad 20 procent.

Nejslabšími stranami, které mají podle volebního modelu šanci proniknout do sněmovny jsou KSČM a ČSSD. Z hlediska preferencí by každou z nich volilo 7 procent respondentů. Hnutí SPD by si oproti listopadu loňského roku o půl procenta polepšilo (na 9 procent), ale současný potenciální zisk je o zhruba dva procentní body nižší než ve volbách 2017.

Volební účast se zvedá

Oproti minulým volbám do Poslanecké sněmovny v roce 2017 by se podle agentury Median mohla volební účast zvednout na 63,5 procenta, tehdy přitom činila pouze 60,84 procent. Naopak jako nevoliči, co by k letošním volbám určitě nešli se označilo 28,5 procent respondentů. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy