Volby by vyhrálo ANO, ČSSD se propadla na čtvrté místo. Zemanovi i Sobotkovi uškodila vládní krize

ČTK ČTK
4. 6. 2017 15:08
Volby by v květnu vyhrálo ANO, oproti předchozím průzkumům se však výrazně propadly preference ČSSD, která by skončila až čtvrtá. Bohuslavu Sobotkovi i prezidentovi Miloši Zemanovi na popularitě ubrala především vládní krize. Stoupla naopak důvěra v prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura TNS Kantar.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Volby do Sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 31,5 procenta. ČSSD se po květnové vládní krizi propadla až na čtvrté místo za ODS a KSČM.

Do Sněmovny by se dostaly také TOP 09, koalice lidovců se STAN a rovněž Okamurova SPD. Vyplývá to z průzkumu TNS Kantar pro Českou televizi (ČT).

Hnutí ANO dosáhlo v květnovém průzkumu stejného výsledku jako v dubnu. Stagnovali také občanští demokraté na 11,5 procenta a komunisté na 10,5 procenta. Obě strany si ale v pořadí polepšily, protože sociální demokraté proti dubnu klesli o dva procentní body na deset procent.

TOP 09 si naopak polepšila o 2,5 procentního bodu na devět procent. Lidovce by volilo 8,5 procenta lidí a STAN dvě procenta. Obě strany ale hodlají kandidovat společně, pro vstup do Sněmovny tak potřebují získat dohromady alespoň deset procent hlasů. SPD by nyní získala šest procent hlasů.

Počínání předsedy ANO Andreje Babiše v průběhu květnové vládní krize hodnotilo pozitivně 43 procent lidí, negativně 52 procent. Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka ale dopadl ještě hůře, když získal 18 procent pozitivních hodnocení a 76 procent negativních.

Prezidenta Miloše Zemana hodnotilo za jeho jednání v době vládní krize kladně 43 procent Čechů, kriticky pak 52 procent. Vládě spadla proti dubnu důvěra o deset procentních bodů na 26 procent. Pouze 14 procent dotázaných pak hodnotí současnou politickou situaci kladně.

Průzkum se uskutečnil od 9. do 29. května a zúčastnilo se ho 1200 lidí. Volební model pak zahrnuje odpovědi 813 dotázaných, kteří zvažují účast ve volbách.

Vládní krize začala 2. května, kdy premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že kvůli nejasnostem kolem Babišova podnikání a jeho majetkových poměrů podá demisi celé vlády. O tři dny později ale uvedl, že ji nebude podávat, protože prezident Miloš Zeman si vykládá ústavu tak, že by měl odejít jen premiér. Navrhl odvolat pouze Babiše z funkce ministra financí. Nakonec ho 24. května oficiálně nahradil Ivan Pilný (ANO).

Hnutí ANO vedlo s náskokem i v dalších průzkumech, které po vládní krizi zveřejnily jiné agentury. Stejně jako ČSSD si ale většinou pohoršilo. Podle Medianu by ANO vyhrálo s 26 procenty, ČSSD by měla 14 procent. Stejný zisk sociálním demokratům přisoudilo i CVVM, ovšem vítězné ANO by podle něj mělo 33 procent. Podle agentury Focus by ANO volilo 28,5 procenta lidí, ČSSD 17 procent.

Median také zveřejnil průzkum, podle kterého prezidentovi Zemanovi sebral jeho postoj ve vládní krizi část voličů. Pokud by se nyní konaly volby hlavy státu, dostal by Zeman 35 procent hlasů, o dva procentní body méně než v dubnu. O sedm procentních bodů na 24 procent naopak stouply preference bývalého předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy