Vládní krize den po dni. Před měsícem Sobotka oznámil demisi a rozpoutal válku s Babišem i Hradem

Jan Menšík Jan Menšík
2. 6. 2017 20:40
V pátek uplynul přesně měsíc od vypuknutí vládní krize, která trvala téměř celý květen. Začala na začátku měsíce překvapivým oznámením premiéra Bohuslava Sobotky, že podává demisi, a skončila jmenováním nového ministra financí Ivana Pilného 24. května. Sobotka tak dosáhl svého cíle, kterým byl odchod Andreje Babiše z ministerstva financí kvůli jeho problémům s korunovými dluhopisy a ovlivňováním médií.

Praha - V polovině března poslanci vyzvali vicepremiéra, ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše k vysvětlení okolností nákupu korunových dluhopisů Agrofertu. Učinit tak měl do konce dubna. Současně také Poslanecká sněmovna vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku, aby vyvodil patřičné důsledky v případě, že Andrej Babiš své daňové podvody, jak bod nazval jeho navrhovatel předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, nevysvětlí.

Babiš zaslal předsedovi sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD) několikastránkový dopis, kde vše vysvětlil. "Já jsem se z toho dopisu nedozvěděl nic nového. Je to dopis, který je formulován politicky, pan ministr si stěžuje, že je mu činěno příkoří, pokračuje v napadání Poslanecké sněmovny či některých poslanců," reagoval Hamáček na obsah dopisu v České televizi. Jako jeden z prvních vyzval Andreje Babiše k odchodu z vlády, postupně se k němu přidali další politici.

Vládní krizi přiostřily také nahrávky, zveřejněné anonymní skupinou vystupující na Twitteru pod jménem Julius Šuman. Na nich vystupuje Andrej Babiš při setkáních s dnes již bývalým novinářem MF Dnes Markem Přibilem. Na sestříhaných nahrávkách spolu údajně řeší kompromitující články proti některým členům ČSSD či živý policejní spis.

Po prohlášení předsedy vlády Bohuslava Sobotky o demisi se do krize zapojil také prezident republiky Miloš Zeman, který avizoval, že ministra financí neodvolá. Postupně se také s odkazem na různé ústavní právníky snažil hledat cesty, jak prodloužit lhůtu na odvolání ministra financí.

Premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci 27. 4. 2017.
Premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci 27. 4. 2017. | Foto: Libor Fojtík

Úterý 2. května: Jediné rozumné řešení je demise vlády, z Babiše mučedníka neudělám, rozhodl Sobotka

Předseda vlády Bohuslav Sobotka uspořádal tiskovou konferenci, kde oznámil demisi vlády k polovině května. Tímto nečekaným rozhodnutím překvapil celou republiku. Všichni totiž očekávali, že podá prezidentovi návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše.

Své rozhodnutí předem nekonzultoval ani se členy vlády a vedením své ČSSD, ani s prezidentem Milošem Zemanem. "V tuto chvíli volím jediné rozumné řešení, které existuje, a to je, že vláda podá demisi," řekl Sobotka. Současně dodal, že nechce z Babiše udělat mučedníka, který by se podle Sobotky do takové pozice postavil, kdyby navrhl jeho odvolání.

Hrad nechal Sobotkovo rozhodnutí bez komentáře s tím, že prezidentův postup bude oznámen v pravý čas. Babiš prohlásil, že Sobotka ničí jednu z neúspěšnějších porevolučních vlád. Trval na tom, že všechny pochybnosti kolem svých příjmů jasně vysvětlil. Dobrovolný odchod odmítl.

Podle některých opozičních politiků neměl předseda vlády dost odvahy Babiše odvolat. Nicméně všichni politici se shodli na tom, že rozhodnutí premiéra Sobotky pro ně bylo překvapením.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy