Volbám nestojí nic v cestě, Ústavní soud odmítl Skokana

Tomáš Fránek
4. 9. 2013 10:15
Ústavní soudci bez veřejného jednání odmítli stížnost exposlance Věcí veřejných
Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Předčasným volbám v Česku už nestojí nic v cestě, poslední překážku odstranil Ústavní soud.

Soudci totiž odmítli stížnost exposlance Věcí veřejných Petra Skokana, která ještě mohla konání voleb zkomplikovat.

Skokan tvrdil, že hlasování o důvěře vládě se neuskutečnilo v souladu s ústavou, Listinou základních práv a svobod a se zákonem o jednacím řádu sněmovny. Soudci ale argumenty politika neuznali a stížnost na neveřejném jednání pléna odmítli.

Jedním z důvodů bylo i to, že politici už sněmovnu rozpustili. "Nelze ukládat povinnosti neexistující sněmovně a jejím orgánům," uvedli soudci v nálezu.  

Jde o dělbu moci 

"Ústavní soud dospěl k závěru, že k projednání takové ústavní stížnosti není příslušný, neboť Ústava takovou kompetenci Ústavního soudu neupravuje a nelze ji ani sebeširším výkladem dovodit v rámci řízení o ústavní stížnosti jednotlivého poslance. Tato skutečnost plyne z dělby moci, kdy ve zpochybněných procedurálních otázkách je dána autonomie zákonodárné moci, v níž převáží zájem hlasující většiny nad vůlí a zájmy konkrétního poslance, nota bene měl-li i navzdory tvrzeným procedurálním vadám možnost svá poslanecká oprávnění využít," rozhodli soudci.

Skokan přitom žádal, aby Ústavní soud vydal předběžné opatření, které by prezidentu republiky do doby rozhodnutí o jeho ústavní stížnosti uložilo, aby nejmenoval předsedu vlády a další členy vlády. "Dále aby do téže doby nereagoval ani na jiné podněty vzešlé z Poslanecké sněmovny, které jsou ostatně v přímé návaznosti na její zmatečné rozhodování během zmíněné schůze," uvedl Skokan.

 

Skokan argumentoval tím, že podle zákona o jednacím řádu svolává jednání sněmovny alespoň pět dnů předem předseda, což se v některých případech nestalo.

Byl tam i Kuba

V případě žádosti vlády o vyslovení důvěry mají být neprodleně vyrozuměny poslanecké kluby a výbory, což se podle Skokana také nestalo.

"V průběhu schůze nefungovalo hlasovací zařízení a skrutátoři opakovaně nebyli schopni dospět k výsledku hlasování, který by odpovídal hlasování přítomných poslanců v sále. Dále se v průběhu jednání a zřejmě i při hlasování v jednacím sále nacházely osoby, které ke vstupu do jednacího sálu nejsou oprávněny," uvedl Skokan a poukázal konkrétně na přítomnost místopředsedy ODS Martina Kuby, který není poslancem, a tedy neměl v jednacím sále co dělat.


 

 

Právě se děje

Další zprávy