Nebojte se vojáků, vzkázal Chovanec. V ulicích zatím zůstanou, ohlídají konferenci Interpolu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 5. 5. 2016 13:32
Podle ministra vnitra Milana Chovance protiteroristické hlídky policistů a vojáků v pražských ulicích zatím zůstanou. Ministr nechce hlídky stahovat minimálně do konce května. "V Praze bude v půlce května konference Interpolu a do konce této mezinárodní akce počet hlídek snižovat nebudeme," řekl Aktuálně.cz. Opačný názor vyjádřil ministr obrany Martin Stropnický, podle nějž jsou vojáci v ulicích zbyteční. Počet hlídek se už snížil na Moravě, podle Chovance je však situace v Praze značně odlišná. "Pokud se v Evropě nic nestane, konec května je to datum, kdy vojenské hlídky zrušíme úplně," uzavřel ministr.
Smíšená protiteroristická hlídka v Praze
Smíšená protiteroristická hlídka v Praze | Foto: ČTK

Praha – Protiteroristické hlídky v Praze zůstanou. Minimálně tedy do konce května. Podle ministra vnitra Milana Chovance je jedním z důvodů také konference Interpolu.

"V Praze bude v půlce května konference Interpolu a do konce této mezinárodní akce počet hlídek snižovat nebudeme," řekl Aktuálně.cz Chovanec a dodal, že se Češi nemají vojáků v ulicích bát - spíše naopak.

Konference Interpolu se bude zabývat hlavně terorismem, ochranou hranic, kybernetickými zločiny a také spolupráce mezi Interpolem a dalšími evropskými bezpečnostními složkami.

Stropnický chce vojáky stáhnout

Ministr obrany Martin Stropnický před pár dny Aktuálně.cz řekl, že vojáci jsou už v ulicích zbyteční a z ulic a metra by se měli brzy stáhnout a zůstat jen například na letišti. Zatím se to tedy nestane.

"Domníváme se, že můžeme jít na nižší počty," řekl Aktuálně.cz Stropnický. "Už došlo k setkání náčelníka generálního štábu a policejního prezidenta, kteří si vyměnili poznatky, a návrh se rýsuje," prozradil v úterý ministr obrany.

"Je v celku škoda, že pan ministr Stropnický neříká takové věci na vládě, protože vláda zhruba před týdnem projednávala dokument, kde se jasně řeklo, že se snižuje počet vojáků na Moravě, a to z důvodů, že tam není bezpečnostní riziko, nebo nebyl tam větší záchyt bezpečnostních hlášení," řekl dál Chovanec, který ale sám o stažení vojáků z ulic rozhodnout nemůže - tuto pravomoc má pouze vláda, která jedná na doporučení ministra vnitra.

Podle něj je v Praze situace značně odlišná a lidé v hlavním městě častěji poukazovali na podezřelé předměty, které evokovaly podezření.

"Pokud se v Evropě nic nestane, konec května je to datum, kdy vojenské hlídky zrušíme úplně," uzavřel ministr na semináři k Auditu bezpečnostních složek, který se koná na ministerstvu vnitra.

Během konference mluvil Chovanec také o tom, že v poslední době značně začaly posilovat bezpečnostní složky a informační agentury jako třeba Bezpečnostní informační služba. Ministr vnitra to zdůvodňuje tím, že je potřeba se připravit na budoucí problémy, které nás v oblasti terorismu a nejenom tam očekávají.

Kritika bezpečnostních složek

Za poslední měsíc čelily smíšené policejní hlídky několikrát kritice. Naposledy při zatčení muže na pražské Florenci, který u sebe neměl občanský průkaz. "Rád bych k zásahu na Florenci zdůraznil jednu věc: Vojáci nejsou ti, kteří tu patrolu vedou,“ řekl k tomu Stropnický.

Na zbytečné nasazení vojáků upozorňují i experti, jako třeba někdejší poradce exministra obrany Alexandra Vondry František Šulc.

"Tito vojáci tvoří i páteř jednotek vyčleňovaných do pohotovostí NATO i Evropské unie a nyní se vysilují pacifikováním „nepřizpůsobivých“, kteří se ve větších množstvích vyskytují na místech, jako je Florenc či hlavní nádraží, hašením hořícího koše na zastávce z camelbaku (byl to skutečně legrační pohled) a podobně. Proč? Pro lepší spánek policejního prezidenta?" píše Šulc na webu onwar.eu.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Fanoušci Baníku vybrali 330 tisíc korun pro rodiny obětí střelby

Finanční sbírka ostravských fotbalových fanoušků na sobotním ligovém utkání Baníku proti Spartě vynesla přibližně 330 tisíc korun. Obnos bude poukázán pozůstalým sedmi obětí tragické střelby ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě.

Ve sbírce, kterou organizoval spolek Baník Baníku, podle webu sdružení bylo vybráno 326.968 korun i drobné sumy v cizích měnách. Dohromady se jedná přibližně o 330 tisíc korun.

Vedle ostravských fanoušků se do charity zapojil i samotný Baník, který z výtěžku věnoval na stejný účel 150 tisíc korun. Další peníze mezi sebou vybírají hráči a zaměstnanci klubu.

Další zprávy