Rusové šíří dezinformaci, že na demonstraci SPD bylo 25 tisíc lidí. Vnitro to vyvrací

Obrazem: Ortel zpíval, Okamura mluvil, odpůrci SPD hlučeli. A policie zasahovala
Hnutí SPD Tomia Okamury svolalo před volbami do Evropského parlamentu demonstraci na pražské Václavské náměstí "proti diktátu Evropské unie".
Na ní vystoupil mimo jiné lídr strany ucházející se o místo v Evropském parlamentu.
S podporou dalších zahraničních nacionalistů...
A řadou jejich příznivců.
Foto: Jakub Plíhal
mp ČTK mp, ČTK
26. 4. 2019 13:35
Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám se ohradilo proti dezinformacím, které začal v pátek šířit kanál ruského ministerstva obrany Zvezda News. "V Praze vyšlo protestovat proti EU 25 tisíc lidí," píše server. Podle odhadu policie však dorazilo na čtvrteční demonstraci svolanou hnutím SPD Tomia Okamury jen několik stovek lidí. Mobilní operátor T-Mobile tvrdí, že nárůst aktivních uživatelů na náměstí byl jen dvojnásobný proti běžnému dni.

"Podle informací Policie ČR bylo na včerejším shromáždění na Václavském náměstí kolem 600 účastníků," uvádí na Twitteru Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, které spadá pod ministerstvo vnitra. 

Podle telefonního operátora T-Mobile byl na Václavském náměstí v podvečer jen dvojnásobný počet aktivních uživatelů v síti oproti běžnému dni, informoval server Seznam Zprávy. ČTK odhadla, že se shromáždění zúčastnilo několik stovek lidí.

Demonstrace na Václavském náměstí, kterou na čtvrtek svolalo hnutí SPD Tomia Okamury, se kromě politiků hnutí zúčastnili také euroskeptičtí politici ze zahraničí. Vystoupila předsedkyně Národní fronty Marine Le Penová, předseda holandské Strany pro svobodu Geert Wilders či europoslankyně z britské euroskeptické strany UKIP Janice Atkinsonová.

Ve spodní části náměstí se konala demonstrace odpůrců SPD, kteří se později pískotem pokoušeli narušit průběh akce hnutí SPD. Policejní těžkooděnci je později vytlačili z náměstí.

Vyveďte je ven. Demonstrace SPD musela být přerušena | Video: ČTK

Podobně zkreslené počty Centrum proti terorismu evidovalo v roce 2017 na demonstraci u sochy generála Ivana Stěpanoviče Koněva. Sešli se tam tehdy komunističtí politici a aktivisté, kteří protestovali proti umístění vysvětlující cedulky o životě generála. Podle serveru Sputnik News se tam mělo sejít 100 tisíc lidí. Ve skutečnosti tam dorazilo pouze 100 lidí, což dokládá také fotogalerie Aktuálně.cz. Server Sputnik později počty opravil.

Dohra pro deset lidí 

Deseti lidem, které policie zadržela při včerejší demonstraci, hrozí za neuposlechnutí policejní výzvy pokuta do výše 10 tisíc korun. Policie kvalifikovala jejich počínání jako přestupek proti veřejnému pořádku, a věc tak bude projednávat správní úřad.  

Na Václavském náměstí se kromě příznivců SPD shromáždili i názoroví odpůrci hnutí, kteří se snažili akci "Proti diktátu EU" přehlušit. Policisté je z horní části náměstí vytlačili s odůvodněním, že vytrvale narušovali řádně oznámenou akci. Podle policie nebyl při zásahu nikdo zraněn. 

"Všechny zajištěné osoby byly po provedení nezbytných úkonů ze služebny propuštěny," sdělila mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.  

Atmosféra u Václavského náměstí je napjatá, mezi oběma skupinkami jsou policisté z antikonfliktního týmu. | Video: Radek Bartoníček
 

Právě se děje

Další zprávy