Rusové šíří dezinformaci, že na demonstraci SPD bylo 25 tisíc lidí. Vnitro to vyvrací

Foto: Jakub Plíhal
mp ČTK mp, ČTK
26. 4. 2019 13:35
Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám se ohradilo proti dezinformacím, které začal v pátek šířit kanál ruského ministerstva obrany Zvezda News. "V Praze vyšlo protestovat proti EU 25 tisíc lidí," píše server. Podle odhadu policie však dorazilo na čtvrteční demonstraci svolanou hnutím SPD Tomia Okamury jen několik stovek lidí. Mobilní operátor T-Mobile tvrdí, že nárůst aktivních uživatelů na náměstí byl jen dvojnásobný proti běžnému dni.

"Podle informací Policie ČR bylo na včerejším shromáždění na Václavském náměstí kolem 600 účastníků," uvádí na Twitteru Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, které spadá pod ministerstvo vnitra. 

Podle telefonního operátora T-Mobile byl na Václavském náměstí v podvečer jen dvojnásobný počet aktivních uživatelů v síti oproti běžnému dni, informoval server Seznam Zprávy. ČTK odhadla, že se shromáždění zúčastnilo několik stovek lidí.

Demonstrace na Václavském náměstí, kterou na čtvrtek svolalo hnutí SPD Tomia Okamury, se kromě politiků hnutí zúčastnili také euroskeptičtí politici ze zahraničí. Vystoupila předsedkyně Národní fronty Marine Le Penová, předseda holandské Strany pro svobodu Geert Wilders či europoslankyně z britské euroskeptické strany UKIP Janice Atkinsonová.

Ve spodní části náměstí se konala demonstrace odpůrců SPD, kteří se později pískotem pokoušeli narušit průběh akce hnutí SPD. Policejní těžkooděnci je později vytlačili z náměstí.

Vyveďte je ven. Demonstrace SPD musela být přerušena | Video: ČTK

Podobně zkreslené počty Centrum proti terorismu evidovalo v roce 2017 na demonstraci u sochy generála Ivana Stěpanoviče Koněva. Sešli se tam tehdy komunističtí politici a aktivisté, kteří protestovali proti umístění vysvětlující cedulky o životě generála. Podle serveru Sputnik News se tam mělo sejít 100 tisíc lidí. Ve skutečnosti tam dorazilo pouze 100 lidí, což dokládá také fotogalerie Aktuálně.cz. Server Sputnik později počty opravil.

Dohra pro deset lidí 

Deseti lidem, které policie zadržela při včerejší demonstraci, hrozí za neuposlechnutí policejní výzvy pokuta do výše 10 tisíc korun. Policie kvalifikovala jejich počínání jako přestupek proti veřejnému pořádku, a věc tak bude projednávat správní úřad.  

Na Václavském náměstí se kromě příznivců SPD shromáždili i názoroví odpůrci hnutí, kteří se snažili akci "Proti diktátu EU" přehlušit. Policisté je z horní části náměstí vytlačili s odůvodněním, že vytrvale narušovali řádně oznámenou akci. Podle policie nebyl při zásahu nikdo zraněn. 

"Všechny zajištěné osoby byly po provedení nezbytných úkonů ze služebny propuštěny," sdělila mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.  

Atmosféra u Václavského náměstí je napjatá, mezi oběma skupinkami jsou policisté z antikonfliktního týmu. | Video: Radek Bartoníček
 

Právě se děje

před 10 minutami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

před 52 minutami

Ministerstvo kultury převezme Památník ticha, Štingl už ho nechce

Ministerstvo kultury převezme Památník ticha v pražských Bubnech, který připomíná transporty českých Židů do Terezína za druhé světové války. Na Twitteru to oznámil ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek. O konkrétní formě převzetí bude teprve jednat se zakladatelem Pavlem Štinglem. Dle dokumentaristy, jenž s myšlenkou přebudovat nepoužívané nádraží na památník před lety přišel, stát a město k věci přistupují nesystémově. V rozhovoru pro Deník N tento týden Štingl řekl, že pokud stát nebo město památník do 27. ledna nepřevezmou, s jeho provozováním skončí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Paříži podle odborů demonstrovaly proti penzijní reformě statisíce lidí, podle úřadů jen desetitisíce

V Paříži i dalších velkých francouzských městech dnes statisíce lidí demonstrovaly proti kontroverzní penzijní reformě prezidenta Emmanuela Macrona. Odborové svazy protesty svolaly při příležitosti projednávání reformy ve francouzské vládě. Ta dnes zákony spojené s reformou schválila a norma tak zamíří do parlamentu, informovala agentura AFP.

Podle odborové organizace CGT se v celé Francii sešlo 1,3 milionu lidí, přičemž jen v Paříži jich bylo přes 350 000. Francouzské ministerstvo vnitra uvádí výrazně odlišná čísla. Podle úřadů se po celé zemi sešlo 249 000 lidí, z toho v hlavním městě 31 000. Dnešní demonstrace tedy byla početnější než poslední protesty ze 16. ledna. Účastníků však bylo znatelně méně, než na začátku protestního hnutí 5. a 17. prosince, poznamenala AFP.

Další zprávy