Rusové šíří dezinformaci, že na demonstraci SPD bylo 25 tisíc lidí. Vnitro to vyvrací

Obrazem: Ortel zpíval, Okamura mluvil, odpůrci SPD hlučeli. A policie zasahovala
Hnutí SPD Tomia Okamury svolalo před volbami do Evropského parlamentu demonstraci na pražské Václavské náměstí "proti diktátu Evropské unie".
Na ní vystoupil mimo jiné lídr strany ucházející se o místo v Evropském parlamentu.
S podporou dalších zahraničních nacionalistů...
A řadou jejich příznivců.
Foto: Jakub Plíhal
mp ČTK mp, ČTK
26. 4. 2019 13:35
Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám se ohradilo proti dezinformacím, které začal v pátek šířit kanál ruského ministerstva obrany Zvezda News. "V Praze vyšlo protestovat proti EU 25 tisíc lidí," píše server. Podle odhadu policie však dorazilo na čtvrteční demonstraci svolanou hnutím SPD Tomia Okamury jen několik stovek lidí. Mobilní operátor T-Mobile tvrdí, že nárůst aktivních uživatelů na náměstí byl jen dvojnásobný proti běžnému dni.

"Podle informací Policie ČR bylo na včerejším shromáždění na Václavském náměstí kolem 600 účastníků," uvádí na Twitteru Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, které spadá pod ministerstvo vnitra. 

Podle telefonního operátora T-Mobile byl na Václavském náměstí v podvečer jen dvojnásobný počet aktivních uživatelů v síti oproti běžnému dni, informoval server Seznam Zprávy. ČTK odhadla, že se shromáždění zúčastnilo několik stovek lidí.

Demonstrace na Václavském náměstí, kterou na čtvrtek svolalo hnutí SPD Tomia Okamury, se kromě politiků hnutí zúčastnili také euroskeptičtí politici ze zahraničí. Vystoupila předsedkyně Národní fronty Marine Le Penová, předseda holandské Strany pro svobodu Geert Wilders či europoslankyně z britské euroskeptické strany UKIP Janice Atkinsonová.

Ve spodní části náměstí se konala demonstrace odpůrců SPD, kteří se později pískotem pokoušeli narušit průběh akce hnutí SPD. Policejní těžkooděnci je později vytlačili z náměstí.

Vyveďte je ven. Demonstrace SPD musela být přerušena | Video: ČTK

Podobně zkreslené počty Centrum proti terorismu evidovalo v roce 2017 na demonstraci u sochy generála Ivana Stěpanoviče Koněva. Sešli se tam tehdy komunističtí politici a aktivisté, kteří protestovali proti umístění vysvětlující cedulky o životě generála. Podle serveru Sputnik News se tam mělo sejít 100 tisíc lidí. Ve skutečnosti tam dorazilo pouze 100 lidí, což dokládá také fotogalerie Aktuálně.cz. Server Sputnik později počty opravil.

Dohra pro deset lidí 

Deseti lidem, které policie zadržela při včerejší demonstraci, hrozí za neuposlechnutí policejní výzvy pokuta do výše 10 tisíc korun. Policie kvalifikovala jejich počínání jako přestupek proti veřejnému pořádku, a věc tak bude projednávat správní úřad.  

Na Václavském náměstí se kromě příznivců SPD shromáždili i názoroví odpůrci hnutí, kteří se snažili akci "Proti diktátu EU" přehlušit. Policisté je z horní části náměstí vytlačili s odůvodněním, že vytrvale narušovali řádně oznámenou akci. Podle policie nebyl při zásahu nikdo zraněn. 

"Všechny zajištěné osoby byly po provedení nezbytných úkonů ze služebny propuštěny," sdělila mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.  

Atmosféra u Václavského náměstí je napjatá, mezi oběma skupinkami jsou policisté z antikonfliktního týmu. | Video: Radek Bartoníček
 

Právě se děje

před 16 minutami

Vítkovice Heavy Machinery převzal nový majitel, firma Skatlop

Společnost Skatlop doplatila kupní cenu a převzala ostravský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM), uvedl insolvenční správce VHM Lukáš Zrůst. Skatlop firmu získal ve veřejné dražbě za více než 1,2 miliardy korun.

VHM se loni dostaly do insolvence a pohledávky jejich 175 přihlášených věřitelů dosáhly přibližně 1,75 miliardy korun. Prodejní cena tak pokrývá přibližně 69 procent hodnoty pohledávek, což je podle insolvenčního správce v českém prostředí nebývalý úspěch. "Z hlediska věřitelů je to vynikající výsledek. Jedná se o trojnásobek vyvolávací ceny a zřejmě nejvyšší částku, kterou se kdy prodejem průmyslového areálu v insolvenci podařilo v Česku získat," uvedl Zrůst.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovaly dvě nehody. Jeden člověk zemřel

Na D8 na Litoměřicku při nehodě několika kamionů zemřel jeden člověk. Informovali o tom hasiči. Dálnice ve směru na Německo je kvůli hromadné havárii uzavřena. Policie vyzývá k opatrnosti, na místě je hustá mlha. Sjet z dálnice musejí řidiči mířící k hranici u Velemína. 

Tragická nehoda se stala na 55. kilometru u Chotiměře po 9:00. Na místě zasahují všechny jednotky záchranného systému. "Je to hromadná nehoda pěti automobilů, bohužel řidiči nerespektují výstražné tabule ani nevytvořili záchrannou uličku. Apelujeme na opatrnost," zdůraznila mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Hromadné nehodě předcházela zhruba v 6:00 nehoda dvou kamionů. "Při ranní nehodě jedna osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do litoměřické nemocnice, druhá osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do ústeckého traumacentra," řekl mluvčí záchranky Prokop Voleník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy