Foto: Sovětské vlajky a varování komunistů před přepisováním dějin. V Praze uctívali maršála Koněva

Podívejte se komunisty organizovanou demonstraci proti přepisování dějin v naší galerii.
Ivan Stěpanovič Koněv byl sovětský velitel, pověstný bezohledností vůči vlastním vojákům, jehož armáda osvobodila Prahu. Komunisté mu za to vystavěli nadživotní sochu.
Stojí u ní tabulka, na níž je veleben jako zachránce Prahy před zničením. Městská část Praha 6 chce sochu nově doplnit tabulkou s kontextem. A sice, že Koněv také brutálně potlačil maďarské povstání v roce 1956 (desetitisíce mrtvých), dohlížel na stavbu Berlínské zdi a byl jednou z hlavních postav sovětské okupace naší země v roce 1968.
Taková snaha se ovšem nelíbí zdejším komunistům, kteří přispěchali s demonstrací zrovna v době, kdy je Česko v ruských médiích středem zájmu díky prezidentu Zemanovi.
České prorusky zaměřené servery o akci pochopitelně (už dopředu) informovaly, což si samozřejmě žádá pěkné státnické fotografie.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
21. 11. 2017 20:34
Před sochou maršála Koněva na Praze 6 organizovali komunisté protest proti plánu zdejší radnice umístit na čistě oslavnou sochu vysvětlující tabulku. Na ní by mělo stát, že kromě zásluh na osvobození Prahy měl velitel Rudé armády Koněv vinu i na brutálním potlačení maďarského povstání v roce 1956, stavbě Berlínské zdi a okupaci Československa v roce 1968. Proti tomuto záměru se ale - zrovna v době návštěvy prezidenta Zemana v Rusku - sešla komunisty organizovaná demonstrace. Na níž vystoupil i Jaroslav Foldyna z ČSSD nebo předseda Českého svazu bojovníků za svobodu a bývalý spolupracovník komunistické policie Jaroslav Vodička. Všichni společně volali proti přepisování dějin.
 

Právě se děje

před 21 minutami

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy