Vláda zdražila dálniční známky. Roční přijde na 1200 Kč

Pavel Baroch
26. 10. 2009 14:08
Naposledy se cena zvedala před dvěma lety
Dálniční známka pro rok 2009
Dálniční známka pro rok 2009 | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Dálniční známky od příštího roku zdraží.

"Vláda rozhodla o zdražení ročních dálničních kupónů o 200 korun," oznámil po pondělním jednání kabinetu premiér Jan Fischer.

Řidiči vozidel do 3,5 tuny tak zaplatí 1200 Kč namísto současného tisíce. Vybrané peníze půjdou na výstavbu dalších komunikací.

"Ve hře bylo několik variant zdražení - o sto, dvě stě a tři sta korun. Nakonec jsme se usnesli na té prostřední variantě," dodal Fischer

Silnic přibylo, zní argument

"Naposledy se zdražovalo před dvěma lety, od té doby jsme postavili sto kilometrů nových dálnic a rychlostních silnic," vysvětlil online deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Záměr ministerstva dopravy kritizoval Václav Špička ze Autoklubu. "Motoristé jsou dojná kráva," řekl Špička v Rádiu Impuls. Dodal, že kvalita dálnic a rychlostních silnic neodpovídá západním standardům a další výstavba navíc vázne.

Týdenní známka se rozšíří na desetidenní

Kromě ročního kupónu zdražují i krátkodobé nálepky. Měsíční z dosavadních 330 na 350 korun. Platnost týdenní známky se rozšíří na deset dní, cena stoupne z 220 na 250 korun.

Osobní automobily a další vozidla do 3,5 tuny už jsou posledními motorovými dopravními prostředky, které musí mít pro jízdu po dálnici na předním skle nálepku. Ostatní auta, která jsou těžší než 3,5 tuny, totiž od ledna platí mýtné.

Rok 2010 by měl být posledním i pro "známkování" osobních aut. Od roku 2011 by měla mít vozidla takzvané elektronické viněty.

S dálničními známkami vyjela auta poprvé na české dálnice a rychlostní silnice v lednu 1995. Tehdy stál roční kupón 400 korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

U Černožic se při předjíždění čelně střetla dvě vozidla, tři lidé zemřeli

Při dopravní nehodě u Černožic na Královéhradecku v neděli dopoledne zemřeli tři lidé. Silnice I/33 je uzavřena, policie dopravu odklání po jiné trase, řekla mluvčí krajské policie Alena Kacálková.

U Černožic se srazila dvě osobní auta. Ředitel dopravní policie Jiří Zlý uvedl, že jedno z osobních vozidel předjíždělo, přičemž se čelně srazilo s protijedoucím autem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy