Mimořádná zpráva

Video: Nepodceňujte vlaky! Železničáři připomínají nehodu, kdy vlak rozpůlil kamion

mp ČTK mp, ČTK
16. 7. 2019 18:31
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vydala už třetí preventivní video v kampani Bezpečná železnice. Tentokrát se zaměřila na železniční přejezdy. Kampaň přichází právě v době, kdy během uplynulého víkendu došlo k nejtragičtější nehodě na přejezdu za posledních 15 let. V neděli v Černožicích na Královéhradecku zemřela po srážce s vlakem čtyřčlenná rodina. Vůz najel do kolejiště v momentě, když vlak jel rychlostí 100 kilometrů za hodinu. O den dříve zemřela žena na Rakovnicku, když vjela před motorový vlak.
Kampaň SŽDC Bezpečná železnice - Nepodceňuj vlaky na železničních přejezdech! | Video: SŽDC

Na videu správci železnice zpracovali mediálně známý případ z konce roku 2015. Řidič nákladního vozu tehdy vjel na přejezd u Frýdku-Místku v době, kdy byl aktivní výstražný systém a jeho přívěs "odstřelil" projíždějící vlak. Srážka měla nakonec dobrý konec, protože z 80 cestujících ve vlaku se nikdo nezranil a řidič nákladního auta utrpěl jen lehká zranění.

Rychlovlak Pendolino se srazil u Studénky na Novojičínsku s nákladním autem. Nehoda si vyžádala tři oběti a 17 zraněných.
0:36
Rychlovlak Pendolino se srazil u Studénky na Novojičínsku s nákladním autem. Nehoda si vyžádala tři oběti a 17 zraněných. | Video: Reuters

Podobné štěstí však neměli cestující vlaku Pendolino, který se v červenci 2015 na přejezdu ve Studénce střetl s polským kamionem. Při nehodě zemřeli tři cestující a 18 lidí utrpělo zranění. Polský řidič Slawomir Wojciech Sondaj dostal za nehodu 8,5 roku vězení.

Letos se na železničních přejezdech stalo už 102 nehod, při kterých zemřelo 20 lidí. "Dá se tedy říci, že v letošním roce je nehod na přejezdech více než v roce minulém a současně vzrostl i počet usmrcených," uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

V roce 2018 došlo podle Drážní inspekce na přejezdech k 171 nehodách. Při těchto kolizích zemřelo 33 lidí. V předchozím roce během taktéž 171 nehod na přejezdech zahynulo 34 osob, vyplývá z dat inspekce

SŽDC již v minulém týdnu vydala dvě videa upozorňující na rizikové chování, které v minulosti vedlo k ztrátám na životech. V minulém týdnu varovala před přebíháním kolejiště a také odrazovala od nastupování a vystupování z vlaku za jízdy.

Vystupování z vlaku před jeho zastavením | Video: SŽDC
 

Právě se děje

Další zprávy