Video je podvrh a "kulichové" běžná praxe, tvrdí Ludvík

Michal Štůsek Michal Štůsek
3. 2. 2011 17:09
Ředitel motolské nemocnice se snažil vysvětlit video z jednání s primáři

Praha - Ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík odmítl vyznění videa, které se v úterý objevilo na internetu a zveřejnil jeho původní verzi.

Vedení Motola plánuje podat na neznámého pachatele trestní oznámení. Případem se také začala zabývat protikorupční policie a komise ministerstva zdravotnictví.

Miloslav Ludvík dodal, že pacienty označované za tzv. "kulichy" považuje za velmi důležité pro chod a hlavně pověst nemocnice. Z celkového počtu se jedná až o třetinu klientů lékařského ústavu.

Motolská nemocnice nezneužívá svých služeb k prosazování vlastního zájmu mezi politiky ani nepřehlíží korupci ve vlastních řadách, reagoval ředitel FN Motol Miloslav Ludvík na nahrávku, která proběhla internetem před dvěma dny.

Verze videa, kde Ludvík mluví o poměrech mezi lékaři, je podle vedení nemocnice sestříhaná a vytržená z kontextu. "Jsem netradiční manažer, který má projevem blízko ke Stevu Jobsovi z Applu," vysvětloval ředitel nevšední formulace a v tomto tvrzení za svým nadřízeným stojí i primáři, kteří se listopadového sjezdu v Krkonoších zúčastnili.

Sestříhaná verze z 1.2.2011

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

"Myslel to ironicky, ale uznávám, že projev nebyl úplně šťastný," řekl Aktuálně.cz primář motolské gynekologie Roman Chmel. Podobně to vidí i přednosta III. chirurgické kliniky Robert Lischke. "Toto téma se na sjezdu řeší každý rok, není to nic nového," odpovídá na otázku, proč si ředitel nemocnice rozhodl mluvit o korupci právě na loňském semináři.

Miloslav Ludvík na téměř dvouhodinové tiskové konferenci otevřel i téma tzv. "kulichů", podle odhadů vedení tvoří tato skupina až třetinu klientů nemocnice. V lékařské hantýrce se jedná o pacienta, který je známým nebo příbuzným někoho ze zaměstnanců.

Podle ředitele nemocnice Miloslava Ludvíka je to běžná praxe, která se děje ve všech nemocnicích. Ludvík však zásadně popírá, že by lékařské služby využíval k získávání peněz.

"Nikdo z kulichů nám k penězům nepomohl," rázně odmítá tuto teorii stejně jako tvrzení o nadstandardních službách pro některé protekční pacienty.

"Naprosto nepadá v úvahu, že by někdo dostával péči, kterou nedostávají ostatní pacienti," dodává ředitel. Přesto uznává, že tito klienti jsou důležití pro šíření dobrého jména nemocnice. "Když máte nemocnici, která má dobrou pověst, dostanete se lépe k investicím, než ta se špatnou," popisuje svůj manažerský pohled.

4,5 miliardy za "kulichy"

Vyjádření ředitele na téma protekčních klientů patří právě mezi nejkontroverznější část zveřejněného videa z výjezdního zasedání. Ludvík v bílé košili s rozhalenkou vysvětluje podřízeným, jak a proč nemocnice získala částku 4,5 miliardy na investice.

Ve čtvrtek ředitel novinářům přehrál nezkrácenou část daného momentu a zdůraznil, že se jednalo o ironii.

Verze videa zveřejněná motolskou nemocnicí

Druhým sporným momentem je ředitelův projev o korupčním vztahu mezi zdravotníky a jejich dodavateli. "Páni přednostové, primáři samostatných oddělení velmi dobře vědí, že my sice občas soutěžíme, ale ta soutěž vypadá tak: je pět firem, které můžou dodat materiál. Tak se řekne - firma A se zúčastní, firma B se zúčastní, firma C se zúčastní, firma D vyhraje a firma E se zúčastní. Příště se to prohodí," říká na videu ředitel nemocnice.

Zkrácená verze ale neobsahuje Ludvíkovo doplnění proslovu. "Tak tohle skončí, a to myslím fakt smrtelně vážně. A bude to pod osobní sankcí, což znamená, že kdo tohle nepochopil, tak si bude muset hledat jiné zaměstnání. A týká se to především šéfů," dodává ředitel následně.

Potírání korupce mezi lékaři není podle Ludvíka jednoduché, protože málokdy se podaří shromáždit dostatek důkazů, které obstojí před soudem. V poslední době tak nemocnice podala pouze dvě trestní oznámení. Ostatní snahy skončily v koši, dodává ředitel.

Kopie a originál

Kvůli zveřejnění videa na internetu chce Ludvík podat trestní oznámení na neznámého pachatele.

Video, které zhlédli novináři, bylo opatřeno titulky, ve kterých vedení nemocnice uvedlo, že k celému záznamu měla přístup pouze odvolaná mluvčí Motola Eva Jurinová.

Ta toto tvrzení odmítá. "Není pravda, že jsem byla jedinou osobou, která měla k záznamu přístup. Originál vlastní tiskový mluvčí Jaromír Morávek, ten mi také nechal vyrobit kopii, která měla sloužit pro motolskou televizi, kde jsem dělala šéfredaktorku," sdělila Eva Jurinová Aktuálně.cz s tím, že sama zvažuje právní kroky proti nemocnici.

 

Právě se děje

Další zprávy