Policie obvinila osm lidí z pašování drog do Valdic. Skrývali je v kávě nebo telefonu

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 1. 2020 16:47
Policie v minulých dnech obvinila osm lidí z pašování drog do věznice ve Valdicích na Jičínsku. Obviněni byli čtyři vězni a čtyři jejich známí, kteří jim podle policie drogy posílali. Na případu s krycím názvem Rajec policie pracovala od loňského září.
Věznice ve Valdicích
Věznice ve Valdicích | Foto: Vězeňská služba České republiky

Detektivové se ve spolupráci s valdickou vězeňskou službou zaměřili na prověřování a zjišťování tras zásilek přicházejících odsouzeným. "Bylo odhaleno několik osob, které se na této promyšlené trestné činnosti podílely. V úterý ráno kriminalisté do věznice Valdice vstoupili. Ve stejný čas se akce rozběhla i na dalších čtyřech místech po celé České republice," řekla mluvčí krajské policie Magdaléna Vlčková.

Při následných domovních prohlídkách kriminalisté zajistili léky, omamné a psychotropní látky, opiáty či náplasti se zakázanými látkami. Našli i předměty pro jejich posílání, například igelitové tašky s úkryty, obaly od fixů či speciálně vyztužené a upravené obálky.

"Rozdrcené drogy byly pašovány i v uzavřených jednorázových sáčcích s rozpustnou směsí kávy. V jednom případě byl zajištěn i miniaturní mobilní telefon, který byl určen k transportu do věznice," uvedla mluvčí.

Vězeňská služba uvedla, že odsouzení organizovali pašování drog především prostřednictvím korespondence. I když vedení valdické věznice průběžně přijímá opatření, která mají podobným případům bránit, musí se pohybovat v zákonných normách a nelze tomu stoprocentně zabránit, uvedla Vězeňská služba.

Šesti obviněným za drogové delikty a maření výkonu úředního rozhodnutí hrozí v případě odsouzení až pět let vězení. Dvěma obviněným, kteří se nezákonného jednání podle policie dopouštěli opakovaně, hrozí až desetiletý trest vězení. Jeden člověk je stíhán vazebně. Mezi obviněnými jsou dvě ženy. Kriminalisté případ dál vyšetřují a nevylučují, že obviní ještě další podezřelé.

Zasílání drog do věznice policie odhalila již v minulosti. Například v roce 2018 si odsouzený muž nechal od svého syna poslat do vězení pervitin. Poštovní zásilku s drogou vězeňská služba zajistila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Pět mrtvých po atentátu na vozidlo Tálibánu v afghánském Dželálábádu

Vozidlo radikálního hnutí Tálibán, které od poloviny srpna vládne v Afghánistánu, se stalo v neděli ve městě Dželálábád terčem dalšího bombového útoku. Podle prvních zpráv agentury AP si vyžádal pět mrtvých, včetně dvou civilistů, z nichž jedno bylo dítě. Tálibán se k incidentu dosud nevyjádřil.

Další zprávy