Policie obvinila osm lidí z pašování drog do Valdic. Skrývali je v kávě nebo telefonu

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 1. 2020 16:47
Policie v minulých dnech obvinila osm lidí z pašování drog do věznice ve Valdicích na Jičínsku. Obviněni byli čtyři vězni a čtyři jejich známí, kteří jim podle policie drogy posílali. Na případu s krycím názvem Rajec policie pracovala od loňského září.
Věznice ve Valdicích
Věznice ve Valdicích | Foto: Vězeňská služba České republiky

Detektivové se ve spolupráci s valdickou vězeňskou službou zaměřili na prověřování a zjišťování tras zásilek přicházejících odsouzeným. "Bylo odhaleno několik osob, které se na této promyšlené trestné činnosti podílely. V úterý ráno kriminalisté do věznice Valdice vstoupili. Ve stejný čas se akce rozběhla i na dalších čtyřech místech po celé České republice," řekla mluvčí krajské policie Magdaléna Vlčková.

Při následných domovních prohlídkách kriminalisté zajistili léky, omamné a psychotropní látky, opiáty či náplasti se zakázanými látkami. Našli i předměty pro jejich posílání, například igelitové tašky s úkryty, obaly od fixů či speciálně vyztužené a upravené obálky.

"Rozdrcené drogy byly pašovány i v uzavřených jednorázových sáčcích s rozpustnou směsí kávy. V jednom případě byl zajištěn i miniaturní mobilní telefon, který byl určen k transportu do věznice," uvedla mluvčí.

Vězeňská služba uvedla, že odsouzení organizovali pašování drog především prostřednictvím korespondence. I když vedení valdické věznice průběžně přijímá opatření, která mají podobným případům bránit, musí se pohybovat v zákonných normách a nelze tomu stoprocentně zabránit, uvedla Vězeňská služba.

Šesti obviněným za drogové delikty a maření výkonu úředního rozhodnutí hrozí v případě odsouzení až pět let vězení. Dvěma obviněným, kteří se nezákonného jednání podle policie dopouštěli opakovaně, hrozí až desetiletý trest vězení. Jeden člověk je stíhán vazebně. Mezi obviněnými jsou dvě ženy. Kriminalisté případ dál vyšetřují a nevylučují, že obviní ještě další podezřelé.

Zasílání drog do věznice policie odhalila již v minulosti. Například v roce 2018 si odsouzený muž nechal od svého syna poslat do vězení pervitin. Poštovní zásilku s drogou vězeňská služba zajistila.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Paris St. Germain koupil útočníka Icardiho za 1,5 miliardy korun

Za více než 1,5 miliardy korun přestoupil argentinský fotbalista Mauro Icardi z Interu Milán do Paris St. Germain, kde už v této sezoně hostoval. S devítinásobným mistrem francouzské ligy podepsal sedmadvacetiletý útočník smlouvu do roku 2024.

Icardi si loni odchod z Interu vytrucoval. V milánském klubu se nemohl domluvit na prodloužení smlouvy, byl vyřazen z týmu a nesměl s ním dlouho ani trénovat. V září přišel do PSG, v jehož dresu zářil. V 31 zápasech dal 20 gólů a řekl si o setrvání v klubu.

Na základě opce mohl pařížský celek získat Icardiho za 70 milionů eur, ale vzhledem k dopadům koronavirové krize souhlasil Inter podle agentury AFP se snížením částky na méně než 60 milionů eur. Podle italských médií dostane milánský klub 50 milionů okamžitě a dalších osm milionů eur v bonusech. Pokud by se Icardi vracel z PSG do italské ligy, obdrží Inter dalších 15 milionů eur.

"Děkujeme za šest let u nás a přejeme všechno nejlepší v budoucí kariéře," rozloučilo se s Icardim vedení Interu, kam přišel v roce 2013 ze Sampdorie Janov za 13 milionů eur. Za milánský tým odehrál 219 utkání a dal 124 branek.

Další zprávy