Velitel Hradní stráže končí ve funkci. Místo ho stála akce Červené trenýrky

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 5. 10. 2015 11:05
Náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Rostislav Pilc odvolal velitele Hradní stráže Radima Studeného. Informoval o tom na Twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Studený, který končí ve funkci k dnešnímu datu, je tak druhou obětí trenýrkové aféry. Na konci září už odešel z čela prezidentské ochranky Petr Dongres.
Miloš Zeman a Radim Studený při příležitosti výročí 95 let Hradní stráže.
Miloš Zeman a Radim Studený při příležitosti výročí 95 let Hradní stráže. | Foto: ČTK

Praha – Náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Rostislav Pilc odvolal k dnešnímu dni velitele Hradní stráže Radima Studeného. Informoval o tom na Twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Prezident Miloš Zeman avizoval odchod Studeného kvůli vyvěšení červených trenýrek nad Hradem. Ve funkci skončil před dvěma týdny i šéf prezidentovy ochranky Petr Dongres. Ovčáček později dodal, že do budoucna nelze v souvislosti s incidentem vyloučit i další personální změny.

"Potvrzuji své odvolání a více se k tomu nebudu vyjadřovat," vzkázal Aktuálně.cz Studený. O své budoucnosti odmítl nyní mluvit.

Rudé trenýrky nad Hradem místo prezidentské standarty pověsila skupina Ztohoven před dvěma týdny, prý jako "standartu muže, který se nestydí za nic". Na střechu vylezli převlečení za kominíky, policisté je zadrželi až po činu. Snadno překonané zabezpečení Hradu vyvolalo kritiku.

"Pan prezident již před časem hovořil o tom, že je třeba provést nová bezpečnostní opatření, ale také některé personální změny, a to v reakci na útok organizované tlupy zlodějů na Pražský hrad," řekl Ovčáček k personální změně.

Ve své funkci poté skončil ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Dongres. Požádal o přeložení, protože Zeman požadoval jeho odvolání. Dongres už působí v jiné vrcholné policejní funkci - stal se náměstkem ředitele Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Jiřího Komorouse. Prezident se zároveň vyjádřil, že odpovědnost za bezpečnostní pochybení nese právě i Studený. 

Zatímco Hradní stráž má na starosti ostrahu venkovních prostor v areálu Hradu, vchody do budov zabezpečuje Útvar pro ochranu prezidenta.

Radim Studený vedl Hradní stráž od dubna 2007, kdy ve funkci nahradil Jaroslava Pekaře. Před převelením na Pražský hrad působil od roku 1994 v řadě funkcí na generálním štábu (GŠ), byl mimo jiné učitelem ve vojenské autoškole, později zastával velitelské funkce v rámci výcvikového praporu a zabezpečovací brigády GŠ. Od ledna 2005 pak působil jako zástupce velitele na pražském posádkovém velitelství.

Během Studeného působení se zlepšila pověst Hradní stráže, kterou v předchozím období poškodilo několik afér (například sexuální zneužívání, šikana nebo focení pornografických materiálů vojáky v uniformách).

 

Právě se děje

před 38 minutami

Státní zastupitelství obžalovalo 15 lidí a pět firem v kauze Via Chem

Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na 15 lidí a pět firem za manipulaci insolvenčních řízení organizovanou zločineckou skupinou. Podle informací ČTK jde o kauzu kolem společnosti Via Chem Group. Státní zástupce Adam Borgula v úterý na webu uvedl, že obžalobu podal 13. července ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích. Návrh na podání obžaloby vrchnímu zastupitelství podala po téměř pětiletém vyšetřování koncem loňského roku královéhradecká krajská policie, škoda činila 161 milionů korun.

Podle dřívějších informací byli mezi obviněnými podnikatel Petr Sisák, advokát Ivo Hala či bývalá českobudějovická soudkyně Marie Červinková. Hala i Sisák obvinění dříve odmítli a označili jej za nesmyslné. Skupina obviněných podle policie inscenovala a manipulovala insolvenční řízení. Údajně se zaměřila na dosažení neoprávněného zisku a na vyvádění zbylého majetku ze společností v úpadku, které byly ovládané jednou z obviněných osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy