Věkové omezení velvyslanců je hloupé, myslí si Zeman

ČTK ČTK
20. 2. 2015 16:01
Podle prezidenta by stanovení horní věkové hranice, které zavádí služební zákon, mělo řešit ministerstvo zahraničí.
Miloš Zeman při návštěvě Královéhradeckého kraje
Miloš Zeman při návštěvě Královéhradeckého kraje | Foto: Matej Slávik

Rychnov nad Kněžnou - Věkové omezení velvyslanců podle služebního zákona, který stanoví horní věkovou hranici pro úředníky na 70 let, by podle prezidenta Miloše Zemana mělo primárně řešit ministerstvo zahraničí. Velvyslanci jsou totiž jeho zaměstnanci, řekl novinářům Zeman v Rychnově nad Kněžnou na závěr své návštěvy Královéhradeckého kraje.

Samotné věkové omezení považuje prezident za "hloupé". Do právní analýzy zákona se ale pouštět nechce.

Dva případy

Věkové omezení se podle Zemana týká minimálně dvou lidí, mimo jiné i šéfky ambasády v Sýrii Evy Filipi, jejíž práci na české ambasádě v Damašku ocenil. Pokud by ji podle prezidenta celá věc "semlela", byla by to prý hloupost české byrokracie. České velvyslanectví v Damašku poskytuje konzulární služby i pro USA.

Vedle Filipi se věkové omezení týká i velvyslankyně na Slovensku Livie Klausové, které bylo loni 71 let a kterou do Bratislavy prosadil Zeman. Podle informací serveru Echo24.cz Klausová čeká na výsledek právních rozborů, které by mohly její misi případně prodloužit. Ministerstvo zahraničí by totiž mělo dostat přesný výklad jednotlivých ustanovení služebního zákona, který připravuje ministerstvo vnitra.

Hloupé omezení

Ohledně Klausové se Zeman nijak konkrétně nevyjádřil, pouze uvedl, že věkové omezení považuje za hloupé.

Od 1. července vstoupí do služebního poměru všichni diplomaté, služební zákon proti jiným zemím EU pro ně nepočítá s žádnými výjimkami.

Podle náměstka ministra zahraničí Lukáše Kauckého v budoucnu nebudou diplomaté mířící do zahraničí smět být starší než 65 let, aby na ambasádě mohli vydržet předpokládané čtyři roky.

 

Právě se děje

Další zprávy