Třináct obcí ČR volí zastupitele. Místní zastupitelstva se pro malý zájem rozpadla

ČTK ČTK
18. 9. 2021 15:03
Lidé ve třinácti obcích znovu rozhodují o složení obecních zastupitelstev. Volební účast je různá, někde přišla zatím pětina voličů, jinde téměř dvě třetiny. Volební komise čekají větší zájem odpoledne. Volby končí ve 22.00, výsledky později zveřejní statistický úřad. V obcích se volby opakují kvůli tomu, že počet zastupitelů se snížil pod pět, což je minimální množství vyžadované zákonem.
Komunální volby (ilustrační foto)
Komunální volby (ilustrační foto) | Foto: Jakub Plíhal

Sobotní volby se týkají obcí Částkov na Tachovsku, Hory a Mírová na Karlovarsku, Hraběšice na Šumpersku, Pletený Újezd na Kladensku, Kobylnice na Kutnohorsku, Kolešov na Rakovnicku, Mohelnice nad Jizerou na Mladoboleslavsku, Malíč na Litoměřicku, Sedlečko u Soběslavě na Táborsku, Slunečná na Českolipsku, Vysoká Lhota na Pelhřimovsku a Vysoký Újezd na Královéhradecku. Volit své zastupitele měli i lidé v Petrovicích na Kutnohorsku, do voleb se ale nikdo nepřihlásil.

V Sedlečku na Táborsku odevzdalo do 14.00 volební lístky 65 procent voličů. V obci se před časem rozpadlo zastupitelstvo, když většina ze sedmi zvolených rezignovala na svůj mandát. V nových volbách se uchází o podporu tři politické subjekty. Podle starosty Vlastimila Bočánka je už delší dobu složité sehnat zájemce o pozici zastupitele. Kvůli tomu se i samospráva rozpadla. Bočánek vede obec dvě desítky let, nyní je lídrem kandidátní listiny Jihočechů 2012.

V Plzeňském a Karlovarském kraji se mimořádné komunální volby konají ve třech obcích. Například v Částkově na Tachovsku měli po poledni už asi 33procentní voličskou účast. V Horách na Karlovarsku přišlo za dopoledne zhruba 15 procent voličů. Podle členů volebních komisí se ale větší zájem očekává až odpoledne.

V obci Slunečná na Českolipsku přišlo do volební místnosti vhodit hlasovací lístek zatím 46 voličů, celkově jich je 118. Po poledni to řekla členka volební komise s tím, že žádné problémy související s opakovanými volbami nejsou. Lidé vybírají ze tří kandidátek, které podala sdružení nezávislých kandidátů. V řádných volbách v říjnu 2018 byla účast 77 procent.

Několik lidí přišlo už také do volební místnosti v obci Malíč na Litoměřicku. V malé obci žije zhruba 160 voličů, k volbám jich pravidelně chodí od 50 do 80. Naposledy v roce 2018 byla volební účast 54 procent, kandidovalo tenkrát pouze jedno uskupení nezávislých kandidátů nazvané tehdy Pro obec. Starostou se stal Jindřich Müller, který nyní opět kandiduje.

V Hraběšicích na Šumpersku činila krátce před polednem volební účast necelých 28 procent. Ve Vysokém Újezdu na Královéhradecku přišlo k obecním volbám do 14:00 asi 15 voličů. Představuje to volební účast zhruba 20 procent. Při řádných volbách v říjnu 2018 dosáhla volební účast 45,21 procenta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Kvůli podvodům s kompenzačními bonusy podala finanční správa už 133 trestních oznámení

Finanční správa dosud podala 133 trestních oznámení v souvislosti s pokusy o zneužití vyplácení tzv. kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), společníky malých firem i zaměstnance pracující na dohodu. Podle správy tak bylo před neoprávněnou výplatou uchráněno zhruba 47 milionů korun. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Nyní správa oslovuje žadatele o kompenzační bonus, u kterých bylo na základě spolupráce s jinými resorty zjištěno, že souběžně čerpali kompenzační bonusy a podpory vyplácené jinými resorty, u nichž zákon souběh výslovně zakazuje. "Za období letošního roku bylo zjištěno možné pochybení jen u zhruba 2500 žadatelů, což v porovnání s jejich celkovým počtem nelze hodnotit jako cílené a plošné zneužívání zákona," uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Během pandemie, která začala na jaře roku 2020, přijala správa zhruba 2,7 milionu žádostí, na jejichž základě vyplatila kompenzace za zhruba 44 miliard korun. Žádosti za poslední období tzv. kompenzačního bonusu, tedy za letošní květen, bylo možné podat do 2. srpna.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Badosaová si po triumfu v Indian Wells poprvé zahraje na Turnaji mistryň

Španělské tenistce Paule Badosaové vynesl nedávný triumf v Indian Wells premiérovou účast na Turnaji mistryň. Na finále sezony WTA Tour se třiadvacetiletá rodačka z New Yorku kvalifikovala jako osmá hráčka, nicméně ve hře je ještě jedno místo, neboť světová jednička Australanka Ashleigh Bartyová oznámila, že se turnaje v mexické Guadalajaře nezúčastní.

Další zprávy