Na krajském úřadě v Hradci zasahovali detektivové. Zajímá je rekonstrukce náchodské nemocnice

Lukáš Werner Martin Ťopek ČTK Lukáš Werner, Martin Ťopek, ČTK
Aktualizováno 22. 9. 2016 15:06
Na Krajském úřadě Královéhradeckého kraje v centru Hradce Králové ve čtvrtek zasahovala Národní centrála proti organizovanému zločinu, potvrdil Aktuálně.cz její mluvčí Jaroslav Ibehej. "Mohu potvrdit, že kriminalisté našeho útvaru dnes provádějí úkony trestního řízení," potvrdil bez dalších podrobností. Královéhradecký hejtman Lubomír Franc (ČSSD) potvrdil, že se razie týká zakázek na rekonstrukci nemocnice v Náchodě.
Foto: ČTK

Hradec Králové – Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu od rána zasahují v budově krajského úřadu v Hradci Králové. Potvrdil to mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Královéhradecký hejtman Lubomír Franc (ČSSD) potvrdil, že se razie týká zakázek na rekonstrukci nemocnice v Náchodě.

Policie podle hejtmana případ vyšetřuje jako možnost zneužití pravomoci úřední osoby a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, vše ve stadiu pokusu. Franc uvedl, že policie ve čtvrtek udělala prohlídku v prostorách úřadu u všech lidí, kteří měli co do činění se všemi zakázkami, které se týkaly modernizace náchodské nemocnice.

"Poskytli jsme veškeré dokumenty, které si policie vyžádala," dodal. Otevírání obálek, které bylo naplánováno na pátek, odložilo na neurčito, uvedla ČT. Policisté se podle ní zajímají o e-mailovou komunikaci asi 20 úředníků a politiků z vedení kraje. Podle informací Aktuálně.cz se po celé budově pohybovali detektivové v civilu.

Dozorující státní zástupce Pavel Hochmann sdělil jen to, že se zásah týká činnosti úřadu. "V současné době na královéhradeckém krajském úřadě probíhají procesní úkony dokumentačního charakteru. Je to ve věci, která se týká činnosti tohoto úřadu. S ohledem na probíhající úkony vám nemohu říct bližší informace o předmětu tohoto řízení," řekl Aktuálně.cz Hochmann.

"V současné době probíhá pouze prověřování, budeme vyhodnocovat získané materiály a podklady a pak se rozhodneme o dalším postupu i ohledně právní kvalifikace," dodal s tím, že podklady získané na krajském úřadě budou žalobci vyhodnocovat delší dobu. "Odhaduji to minimálně na měsíc," dodal.

Kraj na rekonstrukci náchodské nemocnice jen pro příští rok vyčlenil 150 milionů korun. Původně se úřad snažil získat peníze z evropských fondů, nakonec se ale rozhodl financovat přestavbu z vlastního rozpočtu. "Nemohu tuto informaci ani potvrdit, ani vyvrátit," řekl k tomu Hochmann.

Policie vedle hradeckého hejtmanství zasahovala i v sídle Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje na Pospíšilově třídě, uvedla ČTK s odkazem na předsedu představenstva holdingu Miroslava Procházku.

 

Právě se děje

před 39 minutami

USA přestanou Hongkongu připisovat zvláštní status, budou s ním jednat jako se zbytkem pevninské Číny

USA přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status a budou s touto poloautonomní čínskou provincií nově jednat jako se zbytkem pevninské Číny. Exekutivním příkazem to nařídil prezident Donald Trump v reakci na přijetí nového bezpečnostního zákona pro Hongkong, který prosadil Peking. Trump rovněž podepsal zákon, jež uvaluje sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí a uskutečňování tohoto kontroverzního zákona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy