Vzal jsem jeden úplatek, ale vrátil jsem ho, řekl bývalý místostarosta z ANO Liškutin

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 9. 2020 13:07
Před Krajským soudem v Brně vypovídal Petr Liškutin (dříve ANO), bývalý místostarosta městské části Brno-Ivanovice, který v Brně-střed vedl investiční odbor. Popřel, že by byl členem organizované zločinecké skupiny, ale přiznal přijetí úplatku.
Radnice městské části Brno - střed
Radnice městské části Brno - střed | Foto: Pavel Švec

V kauze Stoka je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici městské části Brno-střed. Švachula vinu popřel. Výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun, šlo o 27 zakázek v městské části Brno-střed.

Projednávání případu pokračuje třetím jednacím dnem. Předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová vyzvala média, aby nezveřejňovala podrobnosti z výpovědi svědků, aby nebyli ovlivněni další svědci. Upozornila, že média by jinak mohla být z jednání vyloučena.

Liškutin podle obžaloby jako vedoucí investičního odboru přebíral úplatky od firem, které vyhrály tendry v Brně-střed. V řetězci v pozdější fázi údajně nahradil spoluobžalovaného podnikatele Pavla Ovčarčina. Ovčarčin vinu doznal a usiluje o status spolupracujícího obviněného.

"Nikdy jsem nebyl, ani jsem se necítil členem nějaké organizované zločinecké skupiny," uvedl Liškutin. Popřel, že by nějaké úplatky přebíral. Přiznal přijetí jednoho úplatku, šlo o 70 000 korun. Uvedl ale, že to byla chyba a obálku s penězi později vrátil.

Ještě dopoledne vypovídal obžalovaný podnikatel Petr Kalášek, také on podle obžaloby vybíral od podnikatelů úplatky. Kalášek uvedl, že nesouhlasí s obžalobou. Popřel, že by byl členem nějaké organizované zločinecké skupiny, která by páchala trestnou činnost. Označil za lež, že by přebíral nějaké peníze.

Vypovídal i obžalovaný podnikatel Michal Unzeitig, doznal, že dal úplatek Liškutinovi, který mu prý řekl, že je tady možnost spolupráce s městskou částí. Za jednu vyhranou zakázku mu podle něj předal 70 000 korun, ty mu Liškutin letos na jaře vrátil.

Vinu zcela popřel obžalovaný podnikatel a politik ODS Jiří Hos. Hos je dlouholetým zastupitelem v městské části Brno-sever. Uvedl, že nepřijímal či nepředával žádné úplatky a nevyvíjel jakoukoliv trestnou činnost.

Hlavní líčení ve věci začalo v pondělí. Švachula popřel, že by založil organizovanou zločineckou skupinu, řekl, že se sám stal obětí nátlaku od spoluobžalovaného podnikatele Samana El-Talabaniho. Hlavní líčení bude pokračovat 6. října, vyslechnut by měl být obžalovaný El-Talabani.

Korupce se podle policie a obžaloby odehrávala při zadávání veřejných zakázek, kdy je získávaly vybrané spřátelené firmy. Úplatky činily obvykle deset procent ceny zakázky.

 

Právě se děje

Další zprávy