Dotace získávali na fiktivní kurzy a projekty. Soud uznal vinu všech 27 obžalovaných

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 6. 2020 16:07
Krajský soud v Hradci Králové uznal vinnými všech 27 fyzických a právnických osob v případu údajných dotačních podvodů. Dvěma lidem vyměřil po pěti letech vězení, 13 lidem uložil podmíněné tresty, padly také peněžité tresty. Některé firmy, které byly jako "prázdné skořápky", soud zrušil, jiným zakázal čerpat několik let dotace. Tři obžalované lidi části obžaloby zprostil. Rozsudek není pravomocný.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Obžalovaní stanuli před soudem kvůli dotačnímu podvodu nebo poškozování zájmů EU z období 2012 až 2015. Podle spisu nedodrželi dotační podmínky a vykazovali fiktivní kurzy, například v gastronomii, v péči o seniory nebo při školení záchranářů. Kurzy se údajně neuskutečnily, případně v rozporu s dotačními podmínkami.

"Podle mého názoru bylo prokázáno, že při realizaci sedmi vzdělávacích projektů byly uváděny nepravdivé údaje a byly neoprávněně vylákávány dotační prostředky k jinému než určenému účelu. Dílem šlo o zcela fiktivní projekty, dílem o projekty, kde sice byla ustanovena cílová skupina, ale z profesního hlediska neodpovídala tomu, co bylo v žádosti o dotaci deklarováno," řekl státní zástupce Petr Kouble.

Podle soudu bylo na sedm vzdělávacích projektů neoprávněně čerpána dotace z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Z rozsudku vyplynulo, že škoda přesahuje deset milionů korun, další jednání obžalovaných směřovalo ke škodě přesahující dva miliony korun.

Údajný hlavní strůjce podvodu už zemřel

Obžaloba označila za hlavní obžalované a organizovanou skupinu tři fyzické osoby, z nichž jedna je po smrti, a dvě firmy - společnost Poradea a Česko-polskou akademii celoživotního vzdělávání. Těmto obžalovaným hrozilo až deset let vězení.

Hlavním strůjcem podvodů byl podle obžaloby jeden z těchto tří lidí, podnikatel, který už je po smrti. Figuruje ve všech sedmi projektech. Obžaloba ho vinila z toho, že hrál roli zprostředkovatele a administrátora dotací a že přes nastrčené lidi vylákal dotace na školení. Ostatním obžalovaným hrozilo většinou až osm let vězení.

Nejpřísnější nepodmíněné tresty dostali Jitka Walterová a Jan Řezáč, musí zaplatit i peněžitý trest - Walterová 50 000 a Řezáč 40 000 korun. Zároveň se zprošťující část výroku týkala těchto dvou obžalovaných a ještě jednoho.

V kauze figuruje také Horská služba ČR, tato organizace ale mezi hlavní obžalované nepatří. To platí i o obžalovaných současných či bývalých členech, dostali podmínky a peněžité tresty. Horská služba jako organizace dostala jediný, a to peněžitý trest 20 000 korun, dotaci již dříve vrátila.

Případ je značně rozsáhlý, spis má přes 20 000 stran a jen čtený rozsudek asi 160 stran. O rozsahu případu si mohli udělat představu lidé, kteří se vyhlášení rozsudku účastnili. Čtení rozsudku trvalo předsedovi senátu Petru Mrákovi i s přestávkami několik hodin, začal po 8:30 a skončil odpoledne.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy