V chebské nemocnici nikdo péči o pacienty nezanedbal, vyplývá z vyšetřování

ČTK ČTK
18. 1. 2021 9:30
V nemocnici v Chebu nezanedbali péči o pacienty kvůli nedostatku lůžek intenzivní péče, jak na Facebooku naznačil na začátku ledna primář chebského interního oddělení Stanislav Adamec. Vyplývá to z výsledku interního vyšetřování Karlovarské krajské nemocnice, které dnes nemocnice zveřejnila.
Nemocnice v Chebu.
Nemocnice v Chebu. | Foto: ČTK

"Interním šetřením bylo zjištěno, že všem pacientům v nemocnici v Chebu byla poskytnuta zdravotní péče v souladu se současnými poznatky lékařské vědy a nedošlo k žádnému poškození zdraví ani úmrtí," konstatoval bez dalších podrobností člen představenstva Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Josef Mašek.

Adamec na sociální síti popsal kritickou situaci v chebské nemocnici v době, kdy docházela lůžka intenzivní péče. "Bylo nutné selektovat pacienty, které na intenzivní péči dáme a které necháme na standardním oddělení prakticky umírat na těžký covidový zápal plic," napsal tehdy. Vycházel zřejmě ze zprostředkovaných informací svých podřízených, protože v té době měl volno a v nemocnici nebyl.

Příspěvek vyvolal značnou pozornost. Lidé podpořili zdravotníky vyčerpané po měsících intenzivní péče o covidové pacienty, příspěvek ale vyvolal podezření, že oddělení neudělalo vše pro záchranu některých nemocných, nezajistilo třeba převoz do jiné nemocnice. Vyšetřování to ale nepotvrdilo.

Situaci v chebské nemocnici se podařilo částečně stabilizovat, necovidoví pacienti se vozí do nemocnice v Karlových Varech a část covidových pacientů převezli do jiných zařízení, a to i mimo kraj. Situace v nemocnicích v kraji zůstává na hraně možností kvůli stále vysokému počtu nových případů nákazy.

Sestry musí zvládnout dvanáctihodinovou směnu, aniž by se mohly vystřídat. Téměř všechny malé nemocnice jsou v krizi, říká primář interního oddělení. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy