V Česku se cítí bezpečně 71 procent lidí, nejvíce v Praze

ČTK ČTK
4. 12. 2014 18:20
S prací policie celkově je spokojeno 56 procent Čechů, s prací policie v místě bydliště pak 63 procent.
Městští policisté na vánočních trzích na Staroměstském náměstí v Praze.
Městští policisté na vánočních trzích na Staroměstském náměstí v Praze. | Foto: Viktor Vondra

Praha - V Česku se cítí bezpečně 71 procent lidí. Největší pocit bezpečí mají Pražané a obyvatelé jihovýchodu země, nejmenší naopak lidé ze severozápadních Čech. Mezi veřejností převažuje spokojenost s prací policie. Vyplývá to z listopadového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Podíl lidí, kteří se v České republice cítí bezpečně, vzrostl od počátku průzkumu v roce 2002 o 26 procentních bodů. Během posledních let se ale hodnocení téměř nemění. Ještě o něco více bezpečněji se lidé cítí v místě svého bydliště, odpověděly tak téměř čtyři pětiny dotázaných.

Zatímco pocit bezpečí v místě svého bydliště mají nejčastěji lidé z venkova a menších obcí, pocit bezpečí v republice celkově mají lidé z hlavního města a jihovýchodu Česka. Bezpečně se v ČR cítí 78 procent Pražanů a obyvatel Jihomoravského kraje a Vysočiny. Naopak na severozápadu země má pocit bezpečí v ČR jen 59 procent lidí.

Na pocit bezpečí v místě bydliště má z obvyklých sociodemografických statistik vliv pouze věk. Čtvrtina dotázaných starších 60 let uvedla zápornou odpověď, mezi lidmi do třiceti let jich bylo o deset procent méně.

"Za pozornost stojí, že pocit bezpečí v místě bydliště závisí na životní úrovni, což je pravděpodobně vázáno na lokality, ve kterých lidé s různou životní úrovní žijí," uvedlo CVVM. Bezpečně se cítí 86 procent lidí s dobrou životní úrovní a 64 procent těch, kteří svou životní úroveň označují za špatnou.

S prací policie celkově je spokojeno 56 procent Čechů, s prací policie v místě bydliště pak 63 procent. Spokojenost s policií v místě bydliště je na vesnicích zhruba o 15 procent vyšší než ve městech. Významně se také shoduje s pocitem bezpečí v místě bydliště.

Celková spokojenost s policií poprvé převážila v roce 2012 a od té doby se příliš nezměnila. Loni bylo s její činností spokojeno 57 procent lidí. Spokojenost s prací policie v místě bydliště pak proti loňskému roku klesla o tři procentní body.

Průzkum se uskutečnil od 3. do 10. listopadu a zúčastnilo se ho 1085 lidí.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Americká vláda po smrti dvou černochů zahájila vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland oznámil plán rozsáhlého vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu, které prověří přístup k používání síly či možné problémy s diskriminací. Krok přichází souběžně s procesem s nyní již bývalým členem policejního sboru, jehož čeká trest za smrt černocha George Floyda, a po nepokojích vyvolaných policejním novým zásahem, který rovněž skončil smrtí muže tmavé pleti. Garland dal už dříve najevo, že boj proti nepřiměřeným zásahům strážců zákona považuje za jednu z priorit.

K situaci v Minneapolisu přitáhlo pozornost počínání policisty Dereka Chauvina, který byl loni v květnu natočen, jak několik minut klečí na krku Floyda, zatímco 46letý černoch si stěžuje na problémy s dýcháním a nakonec přestává jevit známky života. Případ vyvolal masivní protesty a Chauvin byl toto úterý shledán vinným z vraždy druhého stupně i zabití, což podle médií přineslo mnohým Američanům úlevu. O výši trestu se rozhodne za osm týdnů.

Městem během procesu s Chauvinem otřásl další kontroverzní zákrok proti černochovi, když policistka zastřelila 20letého Daunteho Wrighta, který nespolupracoval při zatýkání. Na počátku incidentu byla kontrola kvůli údajně neplatné registrační známce na automobilu. Následné několikadenní protesty u policejní centrály na předměstí Brooklyn Center pak provázely zprávy o tvrdém postupu policie proti novinářům.

Ministerstvo spravedlnosti už vyšetřuje, zda policisté zapojení do zásahu proti Floydovi neporušili jeho občanská práva. Nově ohlášené vyšetřování však podle informací agentury AP má mít mnohem širší dopad. Zaměří se na celou policii a může vyústit v zásadní změny policejní praxe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy