V Česku propukla chřipková epidemie. Nemocných přibývá, nejhorší situace je na Moravě

Domácí Domácí
6. 1. 2017 16:16
Podle státního zdravotního ústavu v pátek vypukla v České republice plošná chřipková epidemie. Nemocí je nakažen více než každý stý člověk. Nejvyšší nemocnost ústav eviduje v Jihomoravském, Moravskoslezském, Olomouckém kraji a na Vysočině. Hlavní hygienička doporučuje občanům dbát ve zvýšené míře na základní hygienická pravidla.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Praha – Státní zdravotní ústav v pátek oznámil, že na území Česka propukla plošná chřipková epidemie. Chřipku má 1528 lidí na sto tisíc obyvatel, což je o 49 procent víc než v minulém týdnu. Nemoc se navíc rozšířila u všech věkových skupin a ve všech krajích. Nejvyšší nemocnost ústav eviduje v Jihomoravském, Moravskoslezském, Olomouckém kraji a na Vysočině.

"Nejnovější údaje Státního zdravotního ústavu potvrzují, že probíhá plošná chřipková epidemie na celém území ČR. Dominujícím původcem je virus chřipky typu A/H3N2," uvedla hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Hlavní hygienička doporučuje občanům dbát ve zvýšené míře na základní hygienická pravidla. Po cestě hromadnou dopravou by si lidé měli například vždy umýt ruce. Jako rizikový se může jevit i pobyt mezi velkými skupinami lidí. Pokud je to tedy možné, je lepší se jim vyhnout. Jako prevenci by lidé pro posílení své imunity měli jíst větší množství ovoce a zeleniny. "Pokud už jste nemocní, chovejte se zodpovědně a infekci nepodceňujte – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit," upozorňuje hygienička.

Epidemie chřipky nesužuje jen Česko. Problémy s ní mají také ve Finsku, Francii a Německu. U dalších našich sousedů – v Polsku a na Slovensku – zatím situaci nevyhodnotili jako plošnou epidemii, ale jako lokální výskyt.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy