V červnu zemřelo na silnicích při nehodách 58 lidí, o 11 více než vloni

ČTK ČTK
30. 6. 2019 19:15
V červnu zemřelo na českých silnicích zatím 58 lidí, o 11 více než loni. Od začátku roku si dopravní nehody dosud vyžádaly 235 obětí, meziročně o sedm více, řekl ředitel dopravních policistů Tomáš Lerch. Bilance je předběžná, mohou ji ještě zhoršit odpolední a večerní nehody. Oficiální čísla zveřejní policie zhruba za týden.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Co se týče měsíce června, tak tam je nárůst poměrně výrazný, protože ještě po pěti měsících byl pokles," upozornil Lerch. Sedm lidí podle něj zemřelo o prvním prázdninovém víkendu včetně pátku. Nehorším dnem byla sobota, kdy zemřelo pět lidí, řekl ředitel.

Na tragické statistice se podle Lercha výrazněji podíleli tzv. zranitelní účastníci silničního provozu, tedy motorkáři, kterých za tento měsíc zemřelo 17, nehody si také vyžádaly životy šesti chodců a tří cyklistů. Řidičů osobních automobilů zemřelo v červnu 22, jejich spolujezdců devět.

Vyšší počet smrtelných nehod mohly podle Lercha ovlivnit také vysoké teploty, které panovaly zejména na konci června. "Teplé a slunné počasí způsobuje větší výskyt zranitelných účastníků silničního provozu, zároveň má velmi negativní vliv na pozornost řidiče. Většina těchto dopravních nehod byla způsobena z důvodu nepozornosti, mohla tam mít samozřejmě vliv i únava," vysvětlil Lerch.

I v případě usmrcených motorkářů převažovaly nehody, kdy ostatní řidiči motorkáře přehlédli, řekl Lerch. "To znamená, že to teplé počasí, ostré slunce, ovlivňuje silniční provoz velmi negativně," doplnil. Policisté podle něj zaznamenali i několik dopravních nehod s vážnými následky, které způsobili řidiči pod vlivem alkoholu. "Což ovšem svědčí o neodpovědnosti dotyčných řidičů motorových vozidel," dodal Lerch.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy