Soud: Otec rodiny zavražděné v Egyptě zůstává ve vazbě

ČTK ČTK
8. 10. 2014 16:32
Muž vinu popírá. Považuje vazbu a trestní stíhání za nedůvodné.
Petr K.
Petr K. | Foto: ČTK

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Petra K. proti vazbě. Muž čelí obvinění z vraždy manželky a dcery v Egyptě, trestní stíhání považuje za nedůvodné a vinu od počátku popírá.

Ústavní soud stížnost podle své mluvčí Miroslavy Sedláčkové označil za zjevně neopodstatněnou. Advokátka obviněného muže Jana Rejžková řekla, že takový výrok očekávala. Zvažuje, že k ÚS podá další stížnost.

Porušení práva

Ve stížnosti muž kritizoval své vzetí do vazby i samotné trestní stíhání. Došlo prý k porušení práva na spravedlivý proces a principu presumpce neviny.

"ÚS neshledal v ústavněprávní rovině žádné pochybení obecných soudů při rozhodování o trvání vazby, důvodnost trestního stíhání není ÚS oprávněn zkoumat," uvedla Sedláčková.

Rejžková svá očekávání podložila minulými zkušenostmi. "Je mi známo, že při první žádosti o přezkum je většinou rozhodnutí zamítavé. Nic mi nebrání to v tom, abych proces zopakovala," uvedla.

Druhou stížnost prošetří krajský soud

I proti druhému rozhodnutí Okresního soudu v Karviné, který Petra K. nechal ve vazbě, si podala stížnost. Tou se bude zabývat Krajský soud v Ostravě. "Pokud dojde k její zamítnutí, podám stížnost k ÚS," uvedla Rejžková.

Dodala, že ji čeká výslech údajně jednoho z nejdůležitějších svědků v celé kauze. "Jde o osobu z Česka. Jediný byl v inkriminovanou dobu na místě. Jako jediná osoba se může vyjádřit k situaci, která na místě činu byla," uvedla. O koho jde, prozradit nechtěla.

Otrava to nebyla

Matka s dcerou zemřely koncem loňského července v hotelu v Hurghadě, kde rodina trávila dovolenou. Média původně spekulovala o otravě, posléze se objevily informace, že je mohl zabít elektrický proud.

Muž vinu od počátku popírá. Několik měsíců strávil v Egyptě, pak jej tamní úřady pustily do vlasti a později případ odložily.

Česká policie jej obvinila z vraždy koncem února. Příčinu úmrtí dosud nekomentovala. Stejně tak zatím nezveřejnila výsledky pitvy ani výsledky testu na detektoru lži, který Petr K. podstoupil.

 

Právě se děje

Další zprávy