Umožněte dětem návrat do škol, vyzývá ministra Vojtěcha v petici dvacet tisíc lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 4. 2020 16:23
Odpůrci požadavku uzavření škol až do konce školního roku vyzývají v petici ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, aby umožnil dobrovolný návrat dětí do škol. Děti podle nich mají právo na kvalitní vzdělávání a setkávání s vrstevníky. Mnozí rodiče podle autorů petice nezvládají svým dětem s učením doma pomoct. Petici podepsalo dosud kolem 20 000 lidí. O možnostech otevírání škol bude jednat vláda.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: František Vlček/Economia

"Voláme po odborné platformě a hledání alternativy, které by všem dětem bez rozdílu umožnily kvalitní vzdělávání i v současné situaci. Není možné strašit veřejnost nepromyšlenými výroky o rouškách ve školách a rozestupech. Pojďme hledat konstruktivní řešení, které zajistí dobrovolný návrat do škol těm, kteří to potřebují," stojí v nové petici. Podle jejích autorů není možné zavření škol prodlužovat na základě pouhé obavy.

Podle autorů podpisové akce se v dětském kolektivu vyskytuje rozličné množství nemocí, kterými se děti od narození musí nakazit. Covid-19 tu podle nich může být i na podzim a školy zavřené napořád zůstat nemohou.

Škola podle signatářů představuje i důležité místo pro budování vztahů mezi dětmi. Těm se podle nich stýská po kamarádech a obvyklých aktivitách. "Samotná izolace s rodiči navíc pro mnoho z nich představuje velkou stresovou zátěž, stejně tak pro rodiče," píší v petici.

Podle ní se někteří rodiče nyní nestíhají dětem plně věnovat, protože musí pracovat z domova. Někteří k tomu nemají ani nutné vybavení či pedagogické schopnosti, upozorňují signatáři. Navíc podle nich spousta škol doposud nebyla schopná zprovoznit výuku on-line a vzdělávání řeší jen zadáváním úkolů přes e-mail a delegováním požadavků na rodiče.

"Ve velkých městech jsou děti navíc celý den zavřené v bytech a pro mnoho rodin se tak aktuální situace stává neúnosnou," uvádějí v petici. V nelehké situaci jsou podle ní například samoživitelky, rodiče pracující na dohodu o provedení práce či děti ze sociálně slabých rodin nebo děti s poruchami učení či psychickými problémy.

Petici za delší uzavření škol podepsalo 97 tisíc lidí

Již dříve vznikla petice, která požaduje naopak uzavření škol do konce června. Její autoři ji se zhruba 80 000 podpisy v sobotu odeslali na ministerstvo školství a další místa. Od té doby se k ní připojilo dalších asi 17 000 lidí. Signatáři této petice se obávají, že by otevření škol zrychlilo koronavirovou nákazu. Také se jim nelíbí, že by děti při vyučování možná musely nosit roušky.

Školy jsou uzavřeny od 11. března. Podle dřívějších informací by se mohly otevřít v polovině května. Hlavní hygienička Jarmila Rážová ale v pondělí řekla, že epidemiologové nedoporučují úplné otevření škol do konce školního roku. Prioritu by podle ní měli mít žáci, kteří zakončují ročník nějakou závěrečnou nebo postupovou zkouškou.

 

Právě se děje

teď

Vláda pošesté navrhne Zemanovi, aby se šéf BIS Koudelka stal generálem

Vláda v pondělí opět navrhne, aby prezident Miloš Zeman povýšil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku do generálské hodnosti, řekl při středečním uvedení do funkce ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Prezident to kvůli svým výhradám proti kontrarozvědce a Koudelkově práci pětkrát odmítl.

Zeman naposledy opomenul Koudelku při jmenování generálů loni v říjnu. Vláda tehdy jeho povýšení do generálské hodnosti navrhla už popáté. Prezident práci BIS opakovaně kritizuje. "Ano, my pana plukovníka navrhneme na povýšení do generálské funkce," řekl ve středu Babiš. Kabinet by o tom měl rozhodnout na pondělním řádném zasedání, doplnil.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Sněmovna schválila vznik vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii na Bečvě. Komise má zjištění předložit do září. Vznik komise vyvolala opozice

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Maďarsko zruší sporný zákon o financování nevládních organizací, který soud EU označil za diskriminační

Maďarsko podle DPA zruší sporný zákon o financování nevládních organizací, který soud EU označil za diskriminační a porušující evropské předpisy.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

ČEZ chce letos vybrat dodavatele paliva pro Temelín na dalších zhruba deset let

Energetická společnost ČEZ vybírá dodavatele paliva pro Jadernou elektrárnu Temelín na dalších zhruba deset let, jasno chce mít do konce letošního roku, uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž. Od roku 2010 palivo elektrárně dodává ruská společnost TVEL, předtím bylo používáno palivo americké firmy Westinghouse. Zájemce o současnou zakázku mluvčí nespecifikoval.

"Výběrové řízení se aktuálně uskutečňuje i přes komplikace ohledně pandemie covid-19 a nemožnost přímých jednání. Finální nabídky a ukončení předpokládáme do konce roku," řekl bez bližších podrobností Kříž. Ve druhé tuzemské elektrárně v Dukovanech má ČEZ do konce provozu nynějších bloků uzavřenou smlouvu s ruskou společností TVEL.

Vláda v pondělí oznámila, že Česko se v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích za Zlínsku v roce 2014 rozhodlo nepřizvat ruskou společnost Rosatom do tendru na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. ČEZ reagoval, že rozhodnutí vlády rozumí. Firma připomněla, že bezpečnostní otázky řeší výsostně stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy