Uprchlík se podělí se psem o žrádlo, zpíval písničkář v ČT. Nadsázka, brání se

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
14. 9. 2015 17:17
Písničkář Slávek Janoušek čelí kritice za skladbu o uprchlíkovi, který "žere papriky". Tu zazpíval v pátečním Dobrém ránu s Českou televizí. Její odvysílání vyvolalo negativní reakci a hudebníka řada lidí nařkla z rasismu. Množící se nařčení písničkáře překvapila. Text, který napsal Janouškův kolega, akordeonista Marek Vojtěch, podle zpěváka lidé špatně pochopili. Podle něj je skladba mířená proti těm, kteří na běžencích vydělávají.
Písničkář Slávek Janoušek vysvětluje své vystoupení v České televizi. | Video:

Praha - Písničkář Slávek Janoušek vystoupil v pátečním Dobrém ránu s Českou televizí se svéráznou písní o uprchlíkovi, proti které se na internetu zvedla vlna nespokojených a nechápavých reakcí.

“Přijdu takhle z práce v dobré náladě, uprchlíka najdu v naší zahradě. Ožírá mi ve skleníku papriky, připlaval k nám ze severní Afriky,” zazpíval Janoušek v přímém přenosu z brněnského studia.

Dále se posluchač dozvěděl, že se onen “černoušek” domlouvá “rukama i nohama” a “vypadá tak trochu jako Obama”. Rozuzlení zápletky přichází s pasáží, kde Janoušek popisuje za doprovodu kytary, kláves a akordeonu úmysl uložit uprchlíka do boudy s Azorem. Bude se s ním prý střídat v hlídání i dělit o jídlo z misky.

Text uzavírá prohlášení, že mít doma černocha je lepší než chovat andulku. A až si prý vezme další dva až tři z útulku, bude se cítit jako Nicholas Winton.

Bylo to ráno a lidé nedávali pozor

Množící se nařčení z rasismu písničkáře překvapila. Text, který napsal Janouškův kolega, akordeonista Marek Vojtěch, podle zpěváka lidé špatně pochopili. “Je to zcela zbytečný, absurdní humbuk, který vznikl jenom z toho, že lidé nedávali pozor,” vysvětluje.

Nedorozumění připisuje rannímu vysílacímu času, kdy lidé kvůli čištění zubů či vaření kávy zaslechli pouze věty vytržené z kontextu a vystoupení si špatně vyložili. “Ti, kteří mají pocit, že jsem se zbláznil, by si měli pustit písničku znova a pořádně si ji poslechnout,” vyzývá zpěvák. Nařčení z xenofobie nebo rasismu se brání vysvětlením, že jde o píseň zpívanou “v roli”. 

“Je to stejné, jako kdyby všichni podezírali herce, který hraje zloděje, že krade. Mám za to, že nadsázka a ironie v písni je dostatečně jasná,” řekl pro Aktuálně.cz Slávek Janoušek, který zároveň vysvětluje, že je přesným opakem rasisty.

Text zhudebnil proto, že se mu líbilo, že je “ostrý, ale přesně proti těm, kteří mají pocit, že pomáhají a nakonec na uprchlících vydělávají,” vysvětlil Janoušek. Koho má konkrétně na mysli, nechtěl sdělit. Stejně tak se příliš nerozhovořil o svých názorech na současnou uprchlickou krizi: “Vnímám to tak, že je to všechno na začátku, bude jich víc a víc. Doufejme, že u nás uprchlíků nezakotví mnoho, ale samozřejmě si myslím, že bychom i my měli někoho přijmout. Já ale nepotřebuji prezentovat svůj politický zájem,” zakončil zpěvák.

Ředitel brněnského studia České televize Jan Souček se vyjádřil, že vlnu zájmu, kterou vystoupení vyvolalo, neignoruje. Českou televizi podle něj mrzí, že došlo k takovému nedorozumění. "Je však na zvážení, zda je potřeba divákovi vysvětlovat, co chtěl básník říci“, uvedl ředitel.

Dodává, že vystoupení různých interpretů zařazuje dramaturgie Dobrého rána pravidelně a Slávek Janoušek měl v pořadu představit průřez tvorbou Textové dílny, odkud text skladby pochází. "Dramaturgie si byla vědoma toho, že do tohoto žánru se běžně promítají společensky aktuální témata, jakkoli v tomto případě ironizující formou," připouští Jan Souček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy