Učitelé začnou nový školní rok s vyššími platy, schválila vláda. Polepší si o dva a půl tisíce

Markéta Hronová Markéta Hronová
27. 7. 2016 18:35
Ministři Sobotkovy vlády schválili zvýšení učitelských platů o osm procent, v průměru by měli mít na výplatní pásce o dva až dva a půl tisíce korun více než v předchozím školním roce. Nepedagogičtí pracovníci, jako jsou například kuchařky či školníci, dostanou přidáno o pět procent, tedy zhruba o 700 korun. Platy se měly kantorům zvyšovat původně až od ledna, minulý týden ale vystoupil ministr financí Andrej Babiš s tím, že 2,5 miliardy na zvýšení učitelských platů najde už nyní.
Od září se učitelům zvednou platy o osm procent. Ilustrační foto
Od září se učitelům zvednou platy o osm procent. Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Konec levných učitelů, hlásala kampaň školských odborářů za desetiprocentní zvýšení platů učitelům. Ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD) se nakonec podařilo vyjednat pouze osm procent, zato ale s příjemným bonusem - peníze učitelům na výplatních páskách nepřibudou až od ledna, jak bylo původně plánováno, ale už od září.

"Jsem ráda, že se nám podařilo prosadit, že skutečně vzroste ohodnocení učitelů a ostatních pracovníků ve školství už od 1. září. V případě pedagogických pracovníků je to zvýšení zhruba o dva až dva a půl tisíce korun, podle toho, v jaké platové třídě je učitel zařazen. U nepedagogických pracovníků je to 700 korun v průměru," uvedla ministryně Valachová.

Valachová slíbila, že tím změny v učitelských platech nekončí. "Budeme se snažit přilákat mladé lidi do školství. Platy by jim měly stoupat po dvou letech ve školství, nyní tuto možnost mají až po šesti letech," doplnila Valachová s tím, že dalším krokem bude zavedení kariérního řádu, tedy úplně nového systému hodnocení učitelů, kde bude záležet na tom, jak dobrý učitel je, ne na počtu let, která už před tabulí strávil. Návrh novely zákona, který kariérní řád učitelů zavádí, by vláda měla projednávat v září.

Učitelé měli původně dostat přidáno až od ledna příštího roku, minulý týden ale vystoupil ministr financí Andrej Babiš (ANO) s tím, že "peníze našel už teď".

Peníze půjdou i za učiteli na vysokých školách

Celkově i s netarifními složkami platu, jako jsou příplatky a odměny, by učitelky a učitelé v mateřských školách mohli dostat zhruba o 2000 korun víc, na základních školách o 2300 korun, na středních školách pak o 2400 korun. Asistenti pedagogů by mohli mít od září 1340 korun navíc.

Peníze navíc se našly i pro vysoké školy, které velmi lobbovaly za to, aby dostaly 260 milionů korun, kterých se jim ve stávajícím rozpočtu MŠMT nedostávalo.

"Doufám, že se nám podaří pořádně zajistit, že těchto 260 milionů korun skutečně bude mířit směrem k podpoře pedagogů na vysokých školách a dojde k navrácení osobních příplatků, které byly kráceny v prvním čtvrtletí tohoto roku zejména na některých fakultách. Velmi často se jednalo o fakulty filozofické či pedagogické, tedy ty, které připravují budoucí učitele," uvedla Valachová. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy