Učitelé začnou nový školní rok s vyššími platy, schválila vláda. Polepší si o dva a půl tisíce

Markéta Hronová Markéta Hronová
27. 7. 2016 18:35
Ministři Sobotkovy vlády schválili zvýšení učitelských platů o osm procent, v průměru by měli mít na výplatní pásce o dva až dva a půl tisíce korun více než v předchozím školním roce. Nepedagogičtí pracovníci, jako jsou například kuchařky či školníci, dostanou přidáno o pět procent, tedy zhruba o 700 korun. Platy se měly kantorům zvyšovat původně až od ledna, minulý týden ale vystoupil ministr financí Andrej Babiš s tím, že 2,5 miliardy na zvýšení učitelských platů najde už nyní.
Od září se učitelům zvednou platy o osm procent. Ilustrační foto
Od září se učitelům zvednou platy o osm procent. Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Konec levných učitelů, hlásala kampaň školských odborářů za desetiprocentní zvýšení platů učitelům. Ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD) se nakonec podařilo vyjednat pouze osm procent, zato ale s příjemným bonusem - peníze učitelům na výplatních páskách nepřibudou až od ledna, jak bylo původně plánováno, ale už od září.

"Jsem ráda, že se nám podařilo prosadit, že skutečně vzroste ohodnocení učitelů a ostatních pracovníků ve školství už od 1. září. V případě pedagogických pracovníků je to zvýšení zhruba o dva až dva a půl tisíce korun, podle toho, v jaké platové třídě je učitel zařazen. U nepedagogických pracovníků je to 700 korun v průměru," uvedla ministryně Valachová.

Valachová slíbila, že tím změny v učitelských platech nekončí. "Budeme se snažit přilákat mladé lidi do školství. Platy by jim měly stoupat po dvou letech ve školství, nyní tuto možnost mají až po šesti letech," doplnila Valachová s tím, že dalším krokem bude zavedení kariérního řádu, tedy úplně nového systému hodnocení učitelů, kde bude záležet na tom, jak dobrý učitel je, ne na počtu let, která už před tabulí strávil. Návrh novely zákona, který kariérní řád učitelů zavádí, by vláda měla projednávat v září.

Učitelé měli původně dostat přidáno až od ledna příštího roku, minulý týden ale vystoupil ministr financí Andrej Babiš (ANO) s tím, že "peníze našel už teď".

Peníze půjdou i za učiteli na vysokých školách

Celkově i s netarifními složkami platu, jako jsou příplatky a odměny, by učitelky a učitelé v mateřských školách mohli dostat zhruba o 2000 korun víc, na základních školách o 2300 korun, na středních školách pak o 2400 korun. Asistenti pedagogů by mohli mít od září 1340 korun navíc.

Peníze navíc se našly i pro vysoké školy, které velmi lobbovaly za to, aby dostaly 260 milionů korun, kterých se jim ve stávajícím rozpočtu MŠMT nedostávalo.

"Doufám, že se nám podaří pořádně zajistit, že těchto 260 milionů korun skutečně bude mířit směrem k podpoře pedagogů na vysokých školách a dojde k navrácení osobních příplatků, které byly kráceny v prvním čtvrtletí tohoto roku zejména na některých fakultách. Velmi často se jednalo o fakulty filozofické či pedagogické, tedy ty, které připravují budoucí učitele," uvedla Valachová. 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Seriál běžkyň v Ruce vyhrála Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru běžkyň na lyžích v Ruce vyhrála norská favoritka Therese Johaugová. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na 22. místo.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Další české lyžařky na bodované umístění nedosáhly, Kateřina Janatová skončila v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

Muži běží stíhačku na 15 km volně od 12:50.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy