U Palestinců číhala na kriminalisty neobjevená trhavina

Jan Gazdík Karel Hrubeš Jan Gazdík, Karel Hrubeš
16. 1. 2014 5:30
Od novoroční exploze panují napjaté vztahy mezi policejními pyrotechniky a kriminalisty.
Policie prohledává ambasádu.
Policie prohledává ambasádu. | Foto: Reuters

Praha - Od novoroční exploze na palestinské ambasádě panují napjaté vztahy mezi policejními pyrotechniky a kriminalisty. 

Pyrotechnici totiž v sídle velvyslance Džamála Muhammada Džamála při prvotním ohledání nezjistili, že v místnosti  výbuchu je ještě další trhavina. Našli ji teprve technici kriminalistického týmu, kteří teoreticky měli přijít do vyčištěného prostoru.

Aktuálně.cz upozornil na dosud neznámou epizodu vyšetřování zdroj z vedení policie a další dva vysoce postavení policisté, kteří disponují informacemi, co se v sídle ambasadora našlo, ji posléze potvrdili.

"Jste dobří novináři. Víc vám k tomu nemohu říct. Na tenhle případ se vztahuje informační embargo," řekl reportérům Aktuálně.cz jeden z nich.

Byli jsme ohroženi

Kriminalisté, kteří zasahovali na ambasádě, pyrotechnikům vyčítají, že odvedli svou práci nedbale a že ohrozili jejich životy.

Do jaké míry bylo takové nebezpečí reálné - zda byla dosud neznámá trhavina připravena k výbuchu, zda obsahovala roznětku -, však z dostupných informací není jasné. Kolem případu panuje do značné míry informační embargo a Aktuálně.cz se nepodařilo tyto detaily zjistit.

Pyrotechnici chybu uznávají, poukazují na neúnosné podmínky, v nichž pracovali. Stěžují si zejména na šéfa svého pyrotechnického odboru Michala Dlouhého, že na ně příliš tlačil, aby "s pyrotechnickou ´očistou´ velvyslanectví rychle pohnuli". "Chvílemi to nemělo daleko k buzeraci," popisuje práci pyrotechniků jeden z expertů.

"Jasně že ti kluci chybovali. Je ale nutné vědět, pod jak obrovským tlakem a v jaké situaci se omylu dopustili," říká další z informovaných policejních pyrotechniků.

Vyhrocené vztahy v pyrotechnickém odboru dokonce skončily na stole policejní ombudsmanky Blanky Besserové. "Pyrotechnickou službu jsme tu opravdu řešili," říká pracovník její kanceláře Luboš Kozár.

Co se nepopírá

Policie volí k případu exploze u Palestinců informačně opatrný přístup, policejní důstojníci však zprávy o další výbušnině nepopírají. 

Na otázku, zda může existenci další trhaviny v sídle ambasadora popřít, mluvčí Krajského ředitelství policie v Praze Tomáš Hulan odvětil, že "nemá žádné nové informace". Nevíte tedy o druhé výbušnině? "To jsem neřekl," odpověděl Hulan.

Šéf pyrotechniků na policejním prezidiu plukovník Michal Dlouhý reagoval na otázky ohledně incidentu obdobně. "Nejsem pyrotechnik, ale na palestinském velvyslanectví jsem se svými lidmi byl, abych jim byl k dispozici a vytvářel jim podmínky k práci," řekl. Podrobnosti ani reakci na stížnosti podřízených však nepřidal.

"O tomto případu informuje výhradně krajské pražské ředitelství, které vede vyšetřování. My jsme pouze servisní složkou - nemohu se proto k němu nijak vyjadřovat," odpověděl na dotaz k nálezu druhé trhaviny.

V podobném duchu reagoval i mluvčí palestinského velvyslanectví Nabíl Fahil. "Nemůžeme vám tyto informace podávat a stejně tak nemůžeme komentovat práci policie. Vyšetřování pokračuje, je to v jejích rukou," řekl na dotaz Aktuálně.cz.

Experti už píšou zprávu

Policie v minulých týdnech přiznala, že v sídle velvyslance našla dvanáct zbraní: čtyři samopaly vzor 61 Škorpion a osm pistolí vzor 82. Všechny zbraně byly odeslány na balistickou expertizu Kriminalistického ústavu v Praze stejně jako zbytky explozí poničeného trezoru. 

"První část zkoumání v oblasti chemie a mechanoskopie jsme ukončili. Mohu potvrdit, že výbušná látka byla identifikována," řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí ústavu Petra Srnková. O jakou trhavinu se jednalo, odmítla mluvčí uvést.

"Do konce týdne odešleme naše poznatky na krajské ředitelství," dodala pouze.

 

Právě se děje

Další zprávy