Třetina Romů skončí ve zvláštní škole, varuje komisař

ČTK ČTK
27. 2. 2012 16:45
Thomas Hammarbeg odsoudil segregaci romských dětí v rámci českého školství
Romské děti jsou podle komisaře zbytečně posílány do zvláštních škol (ilustrační foto).
Romské děti jsou podle komisaře zbytečně posílány do zvláštních škol (ilustrační foto). | Foto: Ondřej Besperát

Štrasburk (Francie) - Komisař pro lidská práva Rady Evropy (RE) Thomas Hammarberg odsoudil segregaci romských dětí v rámci školství v Česku a dalších zemích. Ve zprávě, kterou v pondělí zveřejnil ve Štrasburku, vyzval evropské země, aby sjednaly nápravu.

Podle české vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové se i přes dlouhodobou kritiku situace v ČR zatím příliš nemění a je nutné začít prosazovat návrhy ke zlepšení, které už schválila vláda.

V Česku je podle Hammarbergovy zprávy i přes školský zákon z roku 2004 nepřiměřeně vysoký počet romských dětí, které jsou umísťovány do zvláštních škol.

Podle odhadů je takto s odůvodněním menší duševní schopnosti odděleno od ostatních žáků 30 procent romských dětí, zatímco u zbytku obyvatelstva jsou to jen dvě procenta.

Podobná praxe je i v některých dalších evropských zemích. Někde také existují v základních školách oddělené učebny pro romské děti či jejich oddělené umístění v rámci třídy.

K segregaci vede podle zprávy známého švédského ochránce lidských práv i to, že někteří rodiče berou své děti ze tříd, ve kterých jsou romské děti.

Podle vyhlášek ministerstva školství od letošního školního roku mají v Česku do praktických škol chodit jen děti s lehkým mentálním postižením.

Hammarberg odsoudil projevy segregace

Jejich rodiče k tomu musí dát informovaný souhlas. Vládní zmocněnkyně podotkla, že se lehké mentální postižení ale často zaměňuje se sociálním znevýhodněním. "Situace se bohužel nemění. Česko by mělo dělat víc, než dosud dělá," řekla Šimůnková.

Hammarberg odsoudil všechny podobné projevy segregace, tedy oddělování romských dětí od ostatních žáků. Vyzval, aby se proti tomu přijala ve školství zemí RE jasná a měřitelná opatření. Upouštění od segregace musí být provázeno nezbytnou pomocí romským dětem, aby byly schopny se integrovat do všeobecných tříd a absolvovat řádnou školní výuku.

Podle vládní zmocněnkyně je nutné začít prosazovat jednotlivé kroky strategie boje proti sociálnímu vyloučení, kterou loni přijala vláda. Jedním z nich je posílení předškolní přípravy.

Například děti z ghett by tak měly získat dovednosti a návyky, aby zvládly nástup do běžné školy a výuku. V tom by jim pak měla pomoci i asistence. Peníze na financování praktických škol by se měly přesunout do těchto služeb.

Zápalné lahve v Aši

Zpráva také tvrdí, že násilí proti Romům se rozšířilo v Evropě po roce 1989 a že v posledních letech se výrazně zvýšil počet vážných případů, které mají na svědomí extremistické skupiny.

V této souvislosti hovoří i o ČR. "Hlášeny byly kolektivní násilné činy proti Romům například v Česku a Maďarsku," uvedl komisař. V ČR naposledy v noci na neděli hodili dva neznámí muži několik zápalných lahví na ubytovnu v Aši, kde bydlí i Romové. Vládní zmocněnkyně čin v pondělí odsoudila.

U ČR také připomněl nucenou sterilizaci některých romských žen v minulosti. Vládní rada pro lidská práva kabinetu doporučila, aby stát ženy odškodnil. V podkladech se objevila částka 300 tisíc až 400 tisíc korun. Šimůnková považuje návrh za velký úspěch. Vláda by ho mohla projednat za několik měsíců.

 

Právě se děje

Další zprávy