Topolánkovi bude v kampani radit muž, který dostal piráty do sněmovny. Poučil se z chyb, věří Horák

Marek Pokorný Marek Pokorný
10. 11. 2017 11:33
Jakub Horák samotnou kampaň prý řídit nebude, v Topolánkově týmu bude mít pozici strategického konzultanta. Bývalý premiér stál i o dalšího experta Martina Jaroše, ten to ale odmítl. "Přestal bych věřit sám sobě," řekl.
Foto: DVTV

Praha - Mirek Topolánek do svého týmu, který ho má dostat na Hrad, najal marketingového experta a producenta Jakuba Horáka. Je to v krátké době druhá zakázka na volební kampaň, kterou Horák dělá - ve sněmovních volbách dopomohl k třetímu místu a zisku 22 poslaneckých křesel pirátům.

"Dovolte mi oznámit, že jsem přijal nabídku od Mirka Topolánka a jsem nyní v jeho volebním týmu. Situace v zemi potřebuje změnu a on má na to sílu. Velmi se na tu jízdu těším," uvedl Horák ve čtvrtek večer na Facebooku.

Topolánek oslovil více marketingových expertů, například i Martina Jaroše. Ten to ale nakonec odmítl. "Musím držet určitou linii, jinak bych přestal věřit sám sobě," uvedl Jaroš, který nyní žije v Kataru a pracuje pro tamního telefonního operátora.

Musíme se postavit tandemu Zeman-Babiš

Jak Jaroš přiznal na sociální síti, chvíli o nabídce uvažoval, ale nakonec odmítl. "Lidé jako pan Topolánek byli důvodem, proč jsem se začal o politiku zajímat - protože tyhle kmotrovské věci nenávidím. A nemůžu tedy stát v řadě s jejich čelným představitelem. I když on je teď bude nonšalantně přecházet a bagatelizovat," uvedl Jaroš, který se proslavil například kampaněmi pro Vodafone s Petrem Čtvrtníčkem či T-Mobile s Chuckem Norrisem.

"Pan Topolánek by pro mě byl určitě lepším prezidentem než pan Zeman. Nicméně je tu nějaká minulost a kvůli ní jsem z etických důvodů do tohoto týmu nemohl," dodal Jaroš, který naráží na klientelismus kolem Topolánka v době, kdy byl předsedou ODS a premiérem.

S tím měl problém i Horák. "Tehdy mi to vadilo, teď řeším situaci, která je v zemi dnes. Věřím, že se z chyb poučil a nebude je opakovat. Je to pro mě čitelný kandidát - v dobrém i v tom horším," vysvětluje Horák své angažmá.

I on zmiňuje potřebu vymezit se proti současnému prezidentovi. "Vytváří se zde nebezpečný mocenský blok Zeman-Babiš a Topolánek je podle mě prezidentský kandidát, který má sílu to změnit. Bere politiku jako boj dobra se zlem a já si myslím, že stojí v dnešní situaci na té správné straně," uvedl Horák pro Aktuálně.cz.

Všichni se už smířili se Zemanem

Samotnou kampaň prý řídit nebude, v Topolánkově týmu bude mít pozici strategického konzultanta. Práce je to na dva měsíce - první kolo prezidentských voleb je v polovině ledna.

"Dá se to samozřejmě zvládnout, na vysvětlení svého programu a své představy o řešení situace v zemi má dostatek času," reagoval na otázku, jestli už má představu, s čím do kampaně půjdou.

Horák se tak zařadí vedle Edvarda Kožušníka, Dany Makrlíkové, Daniela Veřmiřovského a Gabriely Kloudové. Právě poslední zmíněná Topolánkova spolupracovnice jej oslovila.  

"Volala mi jeho pravá ruka Gábina někdy koncem týdne, kdo další v kampani pracuje, nevím, zatím pracuji na analýze značky," říká s tím, že Topolánek vzbuzuje emoce a tím je mezi prezidentskými kandidáty výjimečný. "Poté, co se všichni smířili s tím, že Zeman vyhraje volby, je to velmi osvěžující," podotkl Horák.

Když ekonomika roste, lidé si říkají, že to zařídil Babiš, když se nedaří, tak si říkají, že to zase spraví Babiš, říká marketingový expert Horák. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy